Tablica upamiętniająca Armię Krajową - Sosnowiec

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Sosnowiec
Lokalizacja:ul. Kościelna 1A
(Tablica umieszczona jest na zewnętrznej ścianie katedry)

OPIS:

BÓG HONOR OJCZYZNA
Żołnierzom Armii Krajowej obrońcom ojczyzny poległym w walkach z okupantem, wywiezionym, deportowanym i zamordowanym w latacj 1939-1956
Ofiara ich krwi i czynów przykładem miłości ojczyzny
towarzysze broni

POWIĄZANE ARTYKUŁY

DZIENNIK HISTORII POLSKI

29 Lutego
1468 (556 lat temu)
Król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał pierwszy litewski kodeks karny. Zawierał on 24 artykuły kodyfikujące cztery najważniejsze kwestie prawne: przestępstwa chłopów, spory o ziemię, kwestię własności, a także kary za szkody powstałe w wyniku zaniedbań w utrzymaniu dróg i mostów. Kodeks jako pierwszy w historii definiował przestępstwo jako złamanie prawa i znosił możliwość wykupu od kary śmierci.
1768 (256 lat temu)
W Barze na Podolu szlachta Polska zaprzysięgła akt założycielski zbrojnego związku szlacheckiego znanego jako Konfederacja Barska. Konfederacja skierowana była przeciwko Imperium Rosyjskiemu i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Ich naczelnym hasłem było „Wolność i wiara”.
1940 (84 lata temu)
NKWD wywiozło do Moskwy i osadziło w więzieniu na Łubiance generała Władysława Andersa. W moskiewskim więzieniu generał Anders spędził 22 miesiące, w czasie których poddawany był licznym brutalnym przesłuchaniom.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek