Prymas Polski Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, ksiądz kapelan Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego. Służył w Laskach, nieopodal walczącej Stolicy. Dzisiaj Błogosławiony Kościoła. Prymas Jasnogórski.
Błękitny Generał. Czwarta część o życiorysie Józefa Hallera. Podsumowanie. Opinie Ojców Niepodległości i polskiego ludu, dokumenty, listy, wypowiedzi: Dmowski, Paderewski, Piłsudski, Witos, Prymas Wyszyński, Jan Paweł II, syn Eryk Haller. Maryja Królowa Polski, Różaniec. Warto pamiętać.
Błękitny Generał. Trzecia z czterech części o życiorysie Józefa Hallera. Zaślubiny z Morzem. Jakie przesłanie pozostawił po sobie Błękitny Sługa Matki Bożej. Praca społeczna, Służba dla Ojczyzny, wartości dla młodzieży. Troska o sprawy wszystkich regionów Polski. Przywiązanie do Jasnej Góry.
Błękitny Generał. Druga z czterech części o życiorysie Józefa Hallera. Dlaczego powstała Błękitna Armia i jak wyglądała od środka. Wspomnienia i wzruszające zapiski z pamiętnika dowódcy, jakie cechy go wyróżniały, skąd u niego taka wiara w zwycięstwo, co wydarzyło się podczas Cudu nad Wisłą.
Błękitny Generał. Pierwsza z czterech części o życiorysie Józefa Hallera. Mało znane fakty i zapomniane wydarzenia. Pochodzenie Hallerów, historyczne zasługi dla Polski. Jak wyglądał rodzinny dom, modlitwa, wiara w Boga i zawierzenie Matce Bożej. Ważne świadectwo dla współczesnej Polski.
Franciszek Paciorek - prezbiter katolicki archidiecezji krakowskiej, aresztowany za pomoc udzieloną zbiegłemu więźniowi, w trosce o rodzinę odmówił swojego odbicia przez grupę partyzantów, przewieziony do obozu i rozstrzelany w Auschwitz. W celi nr 21 zostawił po sobie pamiątkę, wydrapał na ścianie Chrystusa na krzyżu.
O święcie niepodległości w Polsce dzieci uczą się już od najmłodszych lat, dlatego postanowiliśmy zebrać sześć wieszy patriotycznych, które napisane przystępnym językiem uczą dzieci szacunku do barw i postawy patriotycznej.
Wojska polskie króla Kazimierza III Wielkiego pokonały pod Żukowem koło Sochaczewa Litwinów pustoszących polskie ziemie w trwającym wtedy konflikcie o Ruś halicko-wołyńską.
1648(374 lata temu)
Zmarł król Władysław IV Waza.
1809(213 lat temu)
Wojska polskie księcia Józefa Poniatowskiego zdobyły Twierdzę Zamość.
1881(141 lat temu)
Urodził się Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych od 1939 do 1943 roku generał Władysław Sikorski. Pełnił również funkcję premiera RP na uchodźstwie.
1901(121 lat temu)
Karze chłosty zostały poddane dzieci z Wrześni strajkujące przeciw przymusowi nauki religii w języku niemieckim.
1919(103 lata temu)
Urodził się publicysta i prozaik Gustaw Herling-Grudziński. Brał udział w Bitwie o Monte Cassino i był więziony w radzieckich łagrach. Jest autorem m.in takich dzieł jak: "Dziennik pisany nocą" czy "Inny świat".
1927(95 lat temu)
W Dziedzicach w powiecie bielskim urodził się Bolesław Palarz ps. „Ogień”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, zgrupowania kapitana Henryka Flamego ps. „Bartek”.
1943(79 lat temu)
Oddział pod dowództwem Tadeusza Zawadzkiego ps. "Zośka" uwolnił 49 więźniów transportowanych do KL Auschwitz.
1944(78 lat temu)
Gestapo dokonało pacyfikacji dworu w przysiółku Jamy-Przybysz w gminie Radomyśl Wielki na Podkarpaciu. Dwór ten był w czasie okupacji centrum konspiracji.
1944(78 lat temu)
Egzemplarz pocisku niemieckiego V-2 został zdobyty przez AK i zbadany, wyniki przekazano do Wielkiej Brytanii.
1945(77 lat temu)
Oddział byłych żołnierzy AK z rozkazu Delegatury Sił Zbrojnych uwolnił kilkuset więźniów z obozu NKWD w Rembertowie w nocy z 20 na 21 maja.