Dziennik Historii Polski

2 Grudnia

1655 (368 lat temu)

W czasie potopu szwedzkiego wojska króla Karola Gustawa X zdobyły Toruń.

1695 (328 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się Andrzej Stanisław Załuski jeden z prekursorów oświecenia w Polsce. Był kanclerzem wielkim koronnym, biskupem krakowskim oraz mecenasem nauk.

1915 (108 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się kpt. Halina Jabłońska-Ter Oganian ps. „Barbara”, „Danuta” (w biało-czerwonej opasce) – działaczka Młodzieży Wszechpolskiej, komendantka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, uczestniczka powstania warszawskiego, dama orderów Krzyża Walecznych i Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami.

1941 (82 lata temu)

Do Moskwy przyjechał generał Władysław Sikorski, podczas tego pobytu dwukrotnie spotkał się z Józefem Stalinem.

1941 (82 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarł Edward Rydz-Śmigły, który pełnił rolę Wodza Naczelnego podczas kampanii wrześniowej, był również marszałkiem Polski. Został pochowany pod swoim pseudonimem „Adam Zawisza” na Cywilnym Cmentarzu na Powązkach.

1942 (81 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Rozpoczęła się wizyta w USA generała Władysława Sikorskiego, podczas której spotkał się on z prezydentem Rooseveltem.

1943 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W okolicach ulic Puławskiej i Rakowieckiej oddział żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem kapitana Tadeusza Jaegermanna przeprowadził zamach na niemiecki transport. Podczas akcji zabito pięciu funkcjonariuszy Schutzpolizei i jednego esesmana.

1944 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Pod miejscowością Lasocin-Piaski, powiat kielecki, oddział kpt. Henryka Figuro-Podhorskiego ps. „Step” (zdjęcie) z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych stoczył walkę z komunistyczną bandą Armii Ludowej. Żołnierze NSZ zdobyli kilka sztuk broni.

1944 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Lublinie zakończył się trwający od 27 listopada 1944 roku proces niemieckich zbrodniarzy wojennych z obozu koncentracyjnego w Majdanku. Specjalny Sąd Karny skazał na karę śmierci 6 zbrodniarzy.

1945 (78 lat temu)

W restauracji w Siedliszczu, powiat chełmski, zostali skrytobójczo zastrzeleni przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Eugeniusz Walewski ps. „Zemsta” oraz jego podkomendny Józef Miksza ps. „Kruk”.

1946 (77 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Sotnia UPA Burłaka napadła na wieś Wołkowyja w powiecie leskim. Zabito 15 kobiet i dzieci. Tego samego dnia inne oddziały UPA wysadziły 8 mostów kolejowych na odcinku Zagórz-Szczawne.

1963 (60 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W ogrodzie zoologicznym w Edynburgu zdechł 22-letni niedźwiedź Wojtek, kapral 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim; uczestnik bitwy o Monte Cassino.

1981 (42 lata temu)

Dziennik Historii Polski
ZOMO spacyfikowało strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, trwający od 25 listopada. Studenci domagali się objęcia WOSP ustawą o szkolnictwie wyższym, a nie wojskowym.

1993 (30 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Londynie w wypadku samochodowym zginął ppłk Kazimierz Falewicz ps. „Suwalski”, „Antoni”.Był artylerzystą Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, a następnie oficer Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone