gen. Władysław Sikorski

gen. Władysław Sikorski

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari
Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

20 Maja 1881 (144 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych od 1939 do 1943 roku generał Władysław Sikorski. Pełnił również funkcję premiera RP na uchodźstwie.

4 Marca 1920 (105 lat temu)

W czasie wojny polsko-bolszewickiej pod Mozyrzem nad Prypecią (obecnie Białoruś) rozpoczęła się zwycięska ofensywa dowodzonej przez pułkownika Władysława Sikorskiego Grupy Poleskiej.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

19 Kwietnia
1809 (216 lat temu)
Pod Raszynem doszło do nierozstrzygniętej bitwy pomiędzy Austrią, a wojskami polskimi. Armia Austriacka pomimo ogromnej przewagi liczebnej nie zdołała przełamać wojsk dowodzonych przez księcia Józefa Poniatowskiego.
1919 (106 lat temu)
Podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej wojsko polskie zajęło Wilno.
1942 (83 lata temu)
W przeddzień urodzin Adolfa Hitlera członkowie konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” rozwiesili w Warszawie około 2 tys. rysunków swastyki powieszonej na szubienicy.
1943 (82 lata temu)
Wybuchło powstanie w getcie warszawskim zorganizowane przez Żydowską Organizację Bojową (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW).
1946 (79 lat temu)
W nocy z 19 na 20 skoncentrowane oddziały Konspiracyjnego Wojska Polskiego w liczbie ok. 200 partyzantów, którymi dowodził por. Jan Rogulka ps. „Grot” (zdjęcie), zdobyły areszt Urzędu Bezpieczeństwa w Radomsku. Uwolniono ponad 50 aresztowanych. Pojmano 8 żołnierzy sowieckich, których następnie rozstrzelano w kompleksie leśnym Graby.
1997 (28 lat temu)
Zmarła pierwsza kobieta generał w historii polskiej wojskowości Maria Wittek. W okresie od września 1939 do stycznia 1945 roku na czele Wojskowej Służby Kobiet w Komendzie Głównej SZP-ZWZ-AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone