Tablica upamiętniająca św. Maksymiliana Kolbego - Tychy

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Tychy
Lokalizacja:ul. Tischnera 73-75

POWIĄZANE ARTYKUŁY

DZIENNIK HISTORII

8 stycznia 1894

Dziennik Historii Polski
Urodził się Rajmund Kolbe, w zakonie franciszkańskim przyjął imię Maksymilian Maria. Stworzył klasztory w Niepokalanowie i Nagasaki. Zginął w obozie w Auschwitz. Został ogłoszony świętym przez Jana Pawła II w 1982 roku.

8 grudnia 1938

Dziennik Historii Polski
Maksymilian Kolbe nadał pierwszy program radiowy „Stacja Polska 3 - Radio Niepokalanów”. Była to akademia wygłoszona przez o. Maksymiliana, została nadana około godziny 19.00. Pomimo dość słabego odbioru, sygnał był słyszalny w całej Polsce.

17 lutego 1941

Dziennik Historii Polski
Gestapo aresztowało i przewiozło do więzienia na Pawiaku ojca Maksymiliana Kolbego.

28 maja 1941

Dziennik Historii Polski
Ponad 300 więźniów Pawiaka zostało przewiezionych przez Niemców do KL Auschwitz, wśród nich o. Maksymilian Kolbe, który otrzymał numer obozowy 16670.

29 lipca 1941

Dziennik Historii Polski
Ojciec Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć za ucieczkę jednego z więźniów.

14 sierpnia 1941

Dziennik Historii Polski
Ojciec Maksymilian Kolbe został zamordowany w KL Auschwitz, w 1982 roku został kanonizowany przez Jana Pawła II.

10 października 1982

Dziennik Historii Polski
W Rzymie papież Jan Paweł II kanonizował o. Maksymiliana Kolbego.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

30 Czerwca
1651 (371 lat temu)
Armia polska pod dowództwem króla Jana Kazimierza oraz oddziały jazdy dowodzone przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego przeprowadziły główny atak w bitwie pod Beresteczkiem. Wojska kozacko-tatarskie zostały rozbite, a ich dowódca chan Islam III Girej uciekł ze swoją świtą z pola bitwy. Straty po stronie polskiej wyniosły około 350 ludzi, zaś wrogów poległo kilka tysięcy.
1923 (99 lat temu)
Urodziła się pisarka, poetka i pedagog Teresa Sułowska-Bojarska ps. „Dzidzia”. Działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, łączniczka Armii Krajowej. Była szyfrantką w I Oddziale Komendy Głównej. Na okres Powstania Warszawskiego otrzymała przydział do Wojskowej Służby Ochrony Powstania w składzie Pułku „Baszta” na Mokotowie.
1929 (93 lata temu)
W Parku Strzeleckim w Tarnowie złożono prochy generała Józefa Bema.
1940 (82 lata temu)
Generał Stefan Rowecki został mianowany przez Naczelnego Wodza gen. Sikorskiego komendantem Związku Walki Zbrojnej.
1942 (80 lat temu)
Władze sowieckie zaproponowały Brytyjczykom przeniesienie Armii Polskiej generała Andersa na teren Środkowego Wschodu. O tej inicjatywie nie powiadomiono władz polskich w Londynie.
1943 (79 lat temu)
Komendant Główny Armii Krajowej generał Stefan Rowecki ps. „Grot” został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do Berlina, później trafił do KL Sachsenhausen.
1946 (76 lat temu)
Pod Zieluniem, kompania ppor. Stanisława Balli ps. „Sokół Leśny” z Batalionu Ruchu Oporu AK „Znicz” w liczbie ponad 100 partyzantów odparła liczącą 250 funkcjonariuszy i żołnierzy komunistyczną obławę. W walce zginęło trzech partyzantów oraz kilkunastu członków obławy.
1948 (74 lata temu)
Funkcjonariusze MBP aresztowali w Osielcu niedaleko Makowa Podhalańskiego, legendarnego dowódcę V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK, majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone