Tychy - MIEJSCA PAMIĘCI

MIEJSCA PAMIĘCI w Tychach

Tychy, jedno z ważniejszych miast Górnego Śląska, posiada bogatą historię związaną z walkami o wolność i niepodległość. Na przestrzeni lat miasto było świadkiem licznych wydarzeń patriotycznych, które ukształtowały jego charakter i tożsamość. Od powstań śląskich, przez II wojnę światową, aż po czasy współczesne, mieszkańcy Tychów aktywnie angażowali się w walkę o niepodległość i godność narodową. Tychy były niejednokrotnie świadkiem wydarzeń, które przypominały o dążeniu do wolności i niezależności.

W mieście znajduje się wiele miejsc pamięci, które upamiętniają bohaterów tamtych czasów. Pomniki poświęcone uczestnikom powstań śląskich oraz ofiarom wojny stanowią ważny element przestrzeni publicznej. Jednym z nich jest pomnik Powstańców Śląskich, który znajduje się w centralnej części miasta i jest symbolem niezłomności mieszkańców tego regionu. Wspólne obchody rocznic tych wydarzeń gromadzą mieszkańców, którzy składają hołd bohaterom tamtych lat.

Tychy, jako miasto o bogatej historii, regularnie organizuje wydarzenia patriotyczne, które mają na celu przypominanie o tych ważnych momentach. Uroczystości państwowe, msze za ojczyznę oraz marsze pamięci to tylko niektóre z form, w jakich mieszkańcy oddają cześć poległym i walczącym o wolność. Miejsca pamięci i pomniki są nie tylko hołdem dla przeszłości, ale również stanowią edukację dla przyszłych pokoleń, przypominając o wartościach, jakimi są wolność i niepodległość.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

29 Kwietnia
1648 (377 lat temu)
Rozpoczęła się bitwa nad Żółtymi Wodami. Była pierwszą potyczką w walkach z Kozakami i Tatarami w czasie powstania Chmielnickiego. Wojskami polskimi dowodził syn hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Potockiego - Stefan. Walki trwały do 16 maja w ich trakcie Polski siły zmniejszyły się trzykrotnie poprzez zdradę kozaków rejestrowych. Pod koniec walk poległ głównodowodzący polskimi oddziałami, a jego doradca Stefan Czarniecki dostał się do niewoli.
1865 (160 lat temu)
Carska policja ujęła ostatniego dowódcę polowego okresu Powstania Styczniowego - księdza Stanisława Brzóskę. W lipcu 1863 roku otrzymał stopień generalski i funkcję naczelnego kapelana sił powstańczych województwa podlaskiego. Skazany na śmierć. 23 maja 1865 roku na rynku w Sokołowie Podlaskim wykonali wyrok.
1919 (106 lat temu)
3 maja został ustanowiony przez Sejm RP świętem narodowym.
1924 (101 lat temu)
Decyzją ministra spraw wojskowych generała Władysława Sikorskiego termin „jazda” odnoszący się do wielu jednostek i formacji wojskowych zastąpiony został terminem „kawaleria”.
1943 (82 lata temu)
Przy ulicy 6 sierpnia 4 w Warszawie Kriminalpolizei aresztowała Jana Wilhelma Hörla podporucznika broni pancernych Polskich Sił Zbrojnych, Cichociemnego. Trafił do więzienia na Pawiaku. 7 maja 1943 roku został rozstrzelany w ruinach getta przy ul. Dzielnej 27.
1943 (82 lata temu)
Z więzienia na Pawiaku wywieziono do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 107 kobiet i 420 mężczyzn; wśród nich znalazł się Tadeusz Borowski - poeta, prozaik i publicysta.
1944 (81 lat temu)
W Hanowerze aresztowana została Natalia Tułasiewicz pełnomocniczka Rządu Londyńskiego, świecki apostoł w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”, błogosławiona Kościoła Katolickiego. Po półrocznym pobycie w więzieniu trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie 31 marca 1945 roku w wieku 39 lat została zabita w komorze gazowej.
1944 (81 lat temu)
Sotnia UPA napadła na miejscowości Rudka i Cieszanów (zdjęcie) w województwie podkarpackim. Z rąk upowskich bandytów życie straciło wówczas 50 Polaków.
1945 (80 lat temu)
Został wyzwolony przez Amerykanów niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau, około 125 tysięcy osób poniosło w nim śmierć.
1948 (77 lat temu)
Albert Forster namiestnik prowincji Gdańsk-Prusy w latach 1939-45 i zbrodniarz nazistowski, został skazany na śmierć przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Gdańsku.
2012 (13 lat temu)
Zmarł prawnik i żołnierz Armii Krajowej Wiesław Chrzanowski. Walczył w Powstaniu Warszawskim, aresztowany w 1948 roku przez komunistów. W III RP pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i marszałka Sejmu.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone