Święty Arcybiskup Józef Bilczewski

Święty Arcybiskup Józef Bilczewski

Polski Święty Arcybiskup Lwowski Józef Bilczewski (urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach, odszedł 20 marca 1923 r. we Lwowie) - profesor teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza, rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Przeszedł do historii jako duszpasterz, polityk, społecznik, człowiek o wielkiej pobożności, obrońca Polskości na Kresach Wschodnich. Bronił polskich spraw, zależało mu na wolnej Polsce.

Maryjna Historia Polski

Już za życia mówiło się o Jego świętości, postawie duszpasterza czy patrioty. Należał do największych Polaków w okresie zaborów i odnowy Państwa Polskiego, zasłużony w życiu kościoła katolickiego. Ratował wiarę i łagodził konflikty. Kochany przez współobywateli różnych narodowości. Zatroskany o ubogich. Głosił Maryjność i Eucharystię. Propagował wielkie Nabożeństwo do Maryi Królowej Polski.

To Jemu Polska zawdzięcza uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Dzięki staraniom Józefa Bilczewskiego, 25 listopada 1908 r., papież Pius X ustanowił liturgiczne święto Matki Bożej jako Królowej Korony Polskiej, tytuł Królowej Polski dodano do Litanii Loretańskiej.

Po kradzieży koron z obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1909 roku, za pośrednictwem późniejszego metropolity krakowskiego, pracującego w Watykanie ks. Kardynała Adama Stefana Sapiehy, Arcybiskup Józef Bilczewski interweniował u papieża Piusa X, który zgodził się przekazać nowe korony na Jasną Górę do Polski.

Marzec 1923, Lwów, Polska. Pogrzeb arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, wyprowadzenie trumny z katedry.

Pogrzeb Świętego Józefa Bilczewskiego we Lwowie było to największe wydarzenie patriotyczne i społeczne w tym regionie na przestrzeni wieków. Szanowały go wszystkie narody i religie, które tam zamieszkiwały. Jego działalność była z pewnością narodowa, przede wszystkim społeczna, a co najważniejsze miłosierna i pokojowa dla dobra ogółu wszystkich sióstr i braci. Wierni często przychodzili na Jego grób modląc się przez Jego wstawiennictwo w różnych trudnych sprawach swojego życia czy bliźnich. Odnotowano świadectwo uzdrowienia.

Ponadto mimo swojego wielkiego poświęcenia dla archidiecezji we Lwowie był w kontakcie z Ignacym Paderewskim, a także wspierał akcję plebiscytową w sprawie przyłączenia Ziemi Śląskiej do Polski. Wielki uczony, znany w Wiedniu, w całej Galicji, w Polsce i Europie, ponadto w Watykanie.

Józef Bilczewski to działacz pokojowy i społeczny podczas walk polsko - ukraińskich. W życiu polskiego świętego dominowało hasło: „Bóg i Ojczyzna”. Czynił więc starania o stworzenie godnych warunków rozwoju dla Kościoła i narodu polskiego. Był gorącym patriotą, by ratować wiarę Polaków, zbudował na kresach wiele nowych kaplic i kościołów (około 330).

Arcybiskup Józef Bilczewski napisał bardzo ważny List Pasterski: „O Miłości Ojczyzny”, fragment: „Mamy sporo mężczyzn, niewiast, młodzieży płci obojej - z radością to podnoszę - którzy przez czyny swe ofiarne w całej pełni zasługują na zaszczytne miano patriotów, czyli prawdziwych miłośników ojczyzny”.

Maryjna Historia Polski

Papież Pius XI powiedział, że był to „jeden z najwybitniejszych biskupów swojej doby”. Sam Józef Bilczewski na pytanie: „Czego dziś i zawsze narodowi najbardziej potrzeba?” jednoznacznie twierdził, że ludzi mądrych, pracowitych, a nade wszystko - świętych.

„Arcybiskup Józef Bilczewski kieruje do nas wezwanie, abyśmy ofiarnie żyli miłością do Boga i bliźniego. To ona była najwyższą regułą jego życia”, słowa z homilii św. Jana Pawła II, Lwów, 2001 r. 

Józefowi Bilczewskiemu święceń kapłańskich udzielał Albin Dunajewski, późniejszy pierwszy kardynał w Wolnej Polsce, cudownie uzdrowiony jako dziecko przed Obrazem Matki Bożej Kochawińskiej.

Józef Bilczewski, gdy uzyskał sakrę biskupią, współkonsekratorem był także inny późniejszy wielki Polski Święty Biskup Józef Sebastian Pelczar, z którym Józef Bilczewski współkoronował Obraz Kochawiński. Właśnie tam Józef Bilczewski zawierzył swoją służbę, a finalnie w 1912 roku koronował tenże Obraz Maryjny.

Kochawina (ówczesna archidiecezja Lwowska) była nazywana na Wschodzie Jasną Górą Ziemi Lwowskiej, pielgrzymowały tam setki tysięcy ludzi, a zwłaszcza Polaków. Był to Symbol Polskości Kresów Wschodnich. Cudowny Obraz, łaskami słynący Matki Bożej Kochawińskiej dzisiaj znajduje się w Sanktuarium w Gliwicach, na Śląsku.

Józef Bilczewski „należał do grona największych Polaków w okresie zaboru Polski pod Galicją oraz w procesie kształtowania się Państwa Polskiego. O Jego wielkości już za życia głośno mówiło się w środowisku archidiecezji lwowskiej, a wieść o jego niezłomnej postawie duszpasterza i patrioty szybko obiegła cały kraj”, Grzegorz Chajko, dokument, Folia Historica Cracoviensia, czasopismo Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Patriota, mądry człowiek, uzdolniony, a jakże skromny i oszczędny, skąpy dla siebie, ale dla narodu hojny, zwłaszcza dla ubogich. Jego hasłem było także: „Nic dla siebie, wszystko dla Boga i bliźniego", Deus Caritas, Bóg Jest Miłością.

Znane są nam oczywiście Śluby Jasnogórskie, ale Józef Bilczewski zawierzał Polskę Maryi we Lwowie już w 1904 roku w Pięćdziesięciolecie Ogłoszenia Dogmatu o Niepokalanym Poczęciu oraz w 1906 roku dokładnie na 250 lecie Ślubów Lwowskich złożonych przez polskiego króla Jana Kazimierza i Intronizacje Maryi na Królową Polski, jak widać także Józef Bilczewski odnawiał złożenie tych ślubów. Wzór do naśladowania. W archidiecezji Lwowskiej, słuchały, szanowały i kochały go wszystkie narodowości, obrządki religijne, bogaci, biedni, wszystkie klasy społeczne.

„Zrozumiejmy z dziejów minionej sławy naszego narodu, iż Pan Bóg złączył losy nasze i zależnymi je uczynił od stopnia czci, polegającej nie tylko na słowach i uczuciach, ale na czynach, jaką oddawać będziemy Najświętszej Pannie Królowej Korony Polskiej”.

"Stańmy więc ponownie wszyscy pod sztandarem Bogarodzicy jako naród najbardziej wierny Chrystusowi i Jego świętemu Kościołowi, a wtedy sprawa nasza stanie się sprawą Bożą, a Bóg sprawy swojej nie opuści. Królowo i Pani nasza, módl się, ach módl się za nami!"

"Daj wreszcie, o Panie i Boże nasz, aby jak naród nasz swą gorącą miłością do Matki Najświętszej wysłużył sobie imię narodu maryjnego, tak też przez najgłębszą cześć dla Jezusa - Hostii stał się godny miana narodu najbardziej eucharystycznego."

Święty Arcybiskup Józef Bilczewski

Miejsca pamięci

POWIĄZANE KADRY

DZIENNIK HISTORII POLSKI

29 Marca
1848 (176 lat temu)
W Rzymie powstał tzw. Legion Mickiewicza. Z założenia miała to być formacja podobna do walczących u boku Napoleona Legionów Polskich generała Dąbrowskiego. Dowództwo nad nim objął pułkownik Wincenty Siodołkowicz. Legion Mickiewicza powstał w czasie tzw. Wiosny Ludów.
1865 (159 lat temu)
Urodził się, dowódca w czasie wojny polsko-bolszewickiej 2. Armii i Frontu Ukraińskiego, generał Antoni Listowski.
1870 (154 lata temu)
W Klimontowie zmarł gen. Ignacy Hilary Ledóchowski. Brał udział w napoleońskiej inwazji na Rosję 1812r. Podczas powstania listopadowego jako komendant Arsenału otworzył jego bramy ludowi warszawskiemu. Był komendantem Twierdzy Modlin, która skapitulowała 9 października 1831r., jako przedostatni punkt oporu powstańczego. Odznaczony Orderem Virtuti Militari.
1943 (81 lat temu)
Rozpoczęła się prowadzona przez Niemców, pod nadzorem profesora Gerharda Bhutza z Uniwersytetu Wrocławskiego, ekshumacja masowych grobów odkrytych w Katyniu w lutym 1943 roku.
1943 (81 lat temu)
Przeprowadzona, przez oddział „Jędrusiów” i żołnierzy Armii Krajowej, została akcja uwolnienia osadzonych w niemieckim więzieniu w Mielcu, wolność odzyskało około 180 osób.
1944 (80 lat temu)
W ruinach warszawskiego getta została rozstrzelana przez Niemców Wanda Kirchmayer. Była członkiem Tajnej Organizacji Wojskowej w stopniu podporucznika.
1944 (80 lat temu)
W nocy z 29 na 30 marca została zaatakowana przez partyzantów 3 Brygady Wileńskiej, przy wsparciu 7 Brygady por. Wilhelma Tupikowskiego ps. „Wilhelm” miejscowość Nowe Troki (okolice Wilna). Udane natarcie pozwoliło przejąć sporą ilości pieniędzy, żywności, umundurowania i broni. Uderzenie było znakomicie zaplanowane. Po tej akcji żołnierze „Trójki” po raz pierwszy otrzymali żołd.
1946 (78 lat temu)
Żołnierze I plutonu Ruchu Oporu Armii Krajowej dowodzeni przez podporucznika Franciszka Wypycha ps. „Wilk” (zdjęcie) zdobyli posterunek Milicji Obywatelskiej w Niechłoninie w województwie warmińsko-mazurskim.
1978 (46 lat temu)
Zmarł Bronisław Banasik ps. „Zrąb” pułkownik Wojska Polskiego. W służbie od 1918 roku. Członek Komendy Głównej Narodowej Organizacji Wojskowej od 1939 roku,a w latach 1942-44 jej szef. Walczył w powstaniu warszawskim.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek