Święty Arcybiskup Józef Bilczewski

Święty Arcybiskup Józef Bilczewski

Polski Święty Arcybiskup Lwowski Józef Bilczewski (urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach, odszedł 20 marca 1923 r. we Lwowie) - profesor teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza, rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Przeszedł do historii jako duszpasterz, polityk, społecznik, człowiek o wielkiej pobożności, obrońca Polskości na Kresach Wschodnich. Bronił polskich spraw, zależało mu na wolnej Polsce.

Maryjna Historia Polski

Już za życia mówiło się o Jego świętości, postawie duszpasterza czy patrioty. Należał do największych Polaków w okresie zaborów i odnowy Państwa Polskiego, zasłużony w życiu kościoła katolickiego. Ratował wiarę i łagodził konflikty. Kochany przez współobywateli różnych narodowości. Zatroskany o ubogich. Głosił Maryjność i Eucharystię. Propagował wielkie Nabożeństwo do Maryi Królowej Polski.

To Jemu Polska zawdzięcza uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Dzięki staraniom Józefa Bilczewskiego, 25 listopada 1908 r., papież Pius X ustanowił liturgiczne święto Matki Bożej jako Królowej Korony Polskiej, tytuł Królowej Polski dodano do Litanii Loretańskiej.

Po kradzieży koron z obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1909 roku, za pośrednictwem późniejszego metropolity krakowskiego, pracującego w Watykanie ks. Kardynała Adama Stefana Sapiehy, Arcybiskup Józef Bilczewski interweniował u papieża Piusa X, który zgodził się przekazać nowe korony na Jasną Górę do Polski.

Marzec 1923, Lwów, Polska. Pogrzeb arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, wyprowadzenie trumny z katedry.

Pogrzeb Świętego Józefa Bilczewskiego we Lwowie było to największe wydarzenie patriotyczne i społeczne w tym regionie na przestrzeni wieków. Szanowały go wszystkie narody i religie, które tam zamieszkiwały. Jego działalność była z pewnością narodowa, przede wszystkim społeczna, a co najważniejsze miłosierna i pokojowa dla dobra ogółu wszystkich sióstr i braci. Wierni często przychodzili na Jego grób modląc się przez Jego wstawiennictwo w różnych trudnych sprawach swojego życia czy bliźnich. Odnotowano świadectwo uzdrowienia.

Ponadto mimo swojego wielkiego poświęcenia dla archidiecezji we Lwowie był w kontakcie z Ignacym Paderewskim, a także wspierał akcję plebiscytową w sprawie przyłączenia Ziemi Śląskiej do Polski. Wielki uczony, znany w Wiedniu, w całej Galicji, w Polsce i Europie, ponadto w Watykanie.

Józef Bilczewski to działacz pokojowy i społeczny podczas walk polsko - ukraińskich. W życiu polskiego świętego dominowało hasło: „Bóg i Ojczyzna”. Czynił więc starania o stworzenie godnych warunków rozwoju dla Kościoła i narodu polskiego. Był gorącym patriotą, by ratować wiarę Polaków, zbudował na kresach wiele nowych kaplic i kościołów (około 330).

Arcybiskup Józef Bilczewski napisał bardzo ważny List Pasterski: „O Miłości Ojczyzny”, fragment: „Mamy sporo mężczyzn, niewiast, młodzieży płci obojej - z radością to podnoszę - którzy przez czyny swe ofiarne w całej pełni zasługują na zaszczytne miano patriotów, czyli prawdziwych miłośników ojczyzny”.

Maryjna Historia Polski

Papież Pius XI powiedział, że był to „jeden z najwybitniejszych biskupów swojej doby”. Sam Józef Bilczewski na pytanie: „Czego dziś i zawsze narodowi najbardziej potrzeba?” jednoznacznie twierdził, że ludzi mądrych, pracowitych, a nade wszystko - świętych.

„Arcybiskup Józef Bilczewski kieruje do nas wezwanie, abyśmy ofiarnie żyli miłością do Boga i bliźniego. To ona była najwyższą regułą jego życia”, słowa z homilii św. Jana Pawła II, Lwów, 2001 r. 

Józefowi Bilczewskiemu święceń kapłańskich udzielał Albin Dunajewski, późniejszy pierwszy kardynał w Wolnej Polsce, cudownie uzdrowiony jako dziecko przed Obrazem Matki Bożej Kochawińskiej.

Józef Bilczewski, gdy uzyskał sakrę biskupią, współkonsekratorem był także inny późniejszy wielki Polski Święty Biskup Józef Sebastian Pelczar, z którym Józef Bilczewski współkoronował Obraz Kochawiński. Właśnie tam Józef Bilczewski zawierzył swoją służbę, a finalnie w 1912 roku koronował tenże Obraz Maryjny.

Kochawina (ówczesna archidiecezja Lwowska) była nazywana na Wschodzie Jasną Górą Ziemi Lwowskiej, pielgrzymowały tam setki tysięcy ludzi, a zwłaszcza Polaków. Był to Symbol Polskości Kresów Wschodnich. Cudowny Obraz, łaskami słynący Matki Bożej Kochawińskiej dzisiaj znajduje się w Sanktuarium w Gliwicach, na Śląsku.

Józef Bilczewski „należał do grona największych Polaków w okresie zaboru Polski pod Galicją oraz w procesie kształtowania się Państwa Polskiego. O Jego wielkości już za życia głośno mówiło się w środowisku archidiecezji lwowskiej, a wieść o jego niezłomnej postawie duszpasterza i patrioty szybko obiegła cały kraj”, Grzegorz Chajko, dokument, Folia Historica Cracoviensia, czasopismo Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Patriota, mądry człowiek, uzdolniony, a jakże skromny i oszczędny, skąpy dla siebie, ale dla narodu hojny, zwłaszcza dla ubogich. Jego hasłem było także: „Nic dla siebie, wszystko dla Boga i bliźniego", Deus Caritas, Bóg Jest Miłością.

Znane są nam oczywiście Śluby Jasnogórskie, ale Józef Bilczewski zawierzał Polskę Maryi we Lwowie już w 1904 roku w Pięćdziesięciolecie Ogłoszenia Dogmatu o Niepokalanym Poczęciu oraz w 1906 roku dokładnie na 250 lecie Ślubów Lwowskich złożonych przez polskiego króla Jana Kazimierza i Intronizacje Maryi na Królową Polski, jak widać także Józef Bilczewski odnawiał złożenie tych ślubów. Wzór do naśladowania. W archidiecezji Lwowskiej, słuchały, szanowały i kochały go wszystkie narodowości, obrządki religijne, bogaci, biedni, wszystkie klasy społeczne.

„Zrozumiejmy z dziejów minionej sławy naszego narodu, iż Pan Bóg złączył losy nasze i zależnymi je uczynił od stopnia czci, polegającej nie tylko na słowach i uczuciach, ale na czynach, jaką oddawać będziemy Najświętszej Pannie Królowej Korony Polskiej”.

"Stańmy więc ponownie wszyscy pod sztandarem Bogarodzicy jako naród najbardziej wierny Chrystusowi i Jego świętemu Kościołowi, a wtedy sprawa nasza stanie się sprawą Bożą, a Bóg sprawy swojej nie opuści. Królowo i Pani nasza, módl się, ach módl się za nami!"

"Daj wreszcie, o Panie i Boże nasz, aby jak naród nasz swą gorącą miłością do Matki Najświętszej wysłużył sobie imię narodu maryjnego, tak też przez najgłębszą cześć dla Jezusa - Hostii stał się godny miana narodu najbardziej eucharystycznego."

Święty Arcybiskup Józef Bilczewski

Miejsca pamięci

POWIĄZANE KADRY

DZIENNIK HISTORII POLSKI

17 Stycznia
1626 (399 lat temu)
Podczas wojny polsko-szwedzkiej miała miejsce bitwa pod Walmojzą (obecnie Łotwa). Licząca 4900 żołnierzy armia szwedzka pod dowództwem króla Gustawa Adolfa pokonała liczące około 2000 żołnierzy oddziały polsko-litewskie pod dowództwem marszałka wielkiego litewskiego Jana Stanisława Sapiehy.
1649 (376 lat temu)
Na króla Polski koronowano Jana II Kazimierza Wazę.
1831 (194 lata temu)
Z funkcji dyktatora powstania listopadowego zrezygnował generał Józef Chłopicki.
1840 (185 lat temu)
Urodził się Stefan Bobrowski, od stycznia 1863 roku kierował Powstaniem Styczniowym. Był członkiem Komitetu Centralnego Narodowego i Tymczasowego Rządu Narodowego.
1864 (161 lat temu)
Podczas Powstania Styczniowego dowodzony przez ppłk. Karola Kalitę de Brenzenheima „Rębajłę” (fotografia) oddział stoczył zwycięską bitwę z Moskalami pod Iłżą. Polskie straty to zaledwie 5 zabitych i 14 rannych. Straty rosyjskie szacowane są na kilkudziesięciu zabitych i tylu samo rannych.
1912 (113 lat temu)
Urodził się mjr dr Włodzimierz Kmicikiewicz ps. „Lech”. Lekarz chirurg, oficer Wojska Polskiego, major Armii Krajowej. Bestialsko zamordowany podczas Rzezi Woli. Odznaczony pośmiertnie przez Komendanta Głównego AK Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Wcześniej, za swoją służbę odznaczony Krzyżem Walecznych.
1918 (107 lat temu)
Urodziła się Helena Marusarzówna - mistrzyni sportów narciarskich, kurier tatrzański, żołnierz ZWZ-AK. Aresztowana przez gestapo, torturowana, rok spędziła w celi śmierci. Rozstrzelana w 1941 roku.
1919 (106 lat temu)
Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu mianował na wniosek Józefa Piłsudskiego Naczelnym Dowódcą Polskich Sił Zbrojnych Powstania Wielkopolskiego generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.
1920 (105 lat temu)
Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Józefa Hallera rozpoczęło przejmowanie od Niemiec Pomorza Gdańskiego.
1929 (96 lat temu)
Urodził się żołnierz Armii Krajowej Zbigniew Daab ps. „Kapiszon”. W wieku 15 lat uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
1945 (80 lat temu)
Po 6 latach działalności rozwiązane zostały Szare Szeregi konspiracyjna struktura Związku Harcerstwa Polskiego, której nazwa została utworzona przez harcmistrza Józefa Wiza oraz harcmistrza Romana Łuczywka. Szare Szeregi ściśle współpracowały z Armią Krajową.
1945 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli likwidację więzienia na Radogoszczu w Łodzi. Wobec oporu więźniów budynek podpalono uratowało się około 30 osób, a śmierć poniosło 1500.
1945 (80 lat temu)
Do Warszawy wkroczyły oddziały 47 i 61 Armii 1 Frontu Białoruskiego oraz oddziały I Armii Wojska Polskiego. Był to koniec trwającej od 14 stycznia tak zwanej operacji warszawskiej.
1945 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli tzw. Marsze Śmierci, czyli ewakuację więźniów KL Auschwitz podczas ucieczki przed Armią Czerwoną. Podczas tego procederu zginęło prawdopodobnie kilkanaście tysięcy osób.
1947 (78 lat temu)
Z wyroku komunistycznego sądu zamordowany został w publicznej egzekucji żołnierz Armii Krajowej - Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj Czesław Czapliński ps. „Grom”. Był komendantem placówki WiN Będowa Kłoda oraz zastępca komendanta rejonu V Włodawskiego obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
1967 (58 lat temu)
Zmarł żołnierz Legionów Polskich, działacz PPS, współpracownik Józefa Piłsudskiego Michał Sokolnicki. Był członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego i Organizacji A, w latach 1936-1946 ambasador RP w Turcji.
2011 (14 lat temu)
W Radomiu w wieku 84 lat zmarł w Radomiu Lech Izbicki, lekarz ortopeda, w czasie okupacji żołnierz III Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. W roku 1944 został skazany i wywieziony na Syberię.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone