Święty Arcybiskup Józef Bilczewski

Święty Arcybiskup Józef Bilczewski

Polski Święty Arcybiskup Lwowski Józef Bilczewski (urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach, odszedł 20 marca 1923 r. we Lwowie) - profesor teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza, rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Przeszedł do historii jako duszpasterz, polityk, społecznik, człowiek o wielkiej pobożności, obrońca Polskości na Kresach Wschodnich. Bronił polskich spraw, zależało mu na wolnej Polsce.

Maryjna Historia Polski

Już za życia mówiło się o Jego świętości, postawie duszpasterza czy patrioty. Należał do największych Polaków w okresie zaborów i odnowy Państwa Polskiego, zasłużony w życiu kościoła katolickiego. Ratował wiarę i łagodził konflikty. Kochany przez współobywateli różnych narodowości. Zatroskany o ubogich. Głosił Maryjność i Eucharystię. Propagował wielkie Nabożeństwo do Maryi Królowej Polski.

To Jemu Polska zawdzięcza uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Dzięki staraniom Józefa Bilczewskiego, 25 listopada 1908 r., papież Pius X ustanowił liturgiczne święto Matki Bożej jako Królowej Korony Polskiej, tytuł Królowej Polski dodano do Litanii Loretańskiej.

Po kradzieży koron z obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1909 roku, za pośrednictwem późniejszego metropolity krakowskiego, pracującego w Watykanie ks. Kardynała Adama Stefana Sapiehy, Arcybiskup Józef Bilczewski interweniował u papieża Piusa X, który zgodził się przekazać nowe korony na Jasną Górę do Polski.

Marzec 1923, Lwów, Polska. Pogrzeb arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, wyprowadzenie trumny z katedry.

Pogrzeb Świętego Józefa Bilczewskiego we Lwowie było to największe wydarzenie patriotyczne i społeczne w tym regionie na przestrzeni wieków. Szanowały go wszystkie narody i religie, które tam zamieszkiwały. Jego działalność była z pewnością narodowa, przede wszystkim społeczna, a co najważniejsze miłosierna i pokojowa dla dobra ogółu wszystkich sióstr i braci. Wierni często przychodzili na Jego grób modląc się przez Jego wstawiennictwo w różnych trudnych sprawach swojego życia czy bliźnich. Odnotowano świadectwo uzdrowienia.

Ponadto mimo swojego wielkiego poświęcenia dla archidiecezji we Lwowie był w kontakcie z Ignacym Paderewskim, a także wspierał akcję plebiscytową w sprawie przyłączenia Ziemi Śląskiej do Polski. Wielki uczony, znany w Wiedniu, w całej Galicji, w Polsce i Europie, ponadto w Watykanie.

Józef Bilczewski to działacz pokojowy i społeczny podczas walk polsko - ukraińskich. W życiu polskiego świętego dominowało hasło: „Bóg i Ojczyzna”. Czynił więc starania o stworzenie godnych warunków rozwoju dla Kościoła i narodu polskiego. Był gorącym patriotą, by ratować wiarę Polaków, zbudował na kresach wiele nowych kaplic i kościołów (około 330).

Arcybiskup Józef Bilczewski napisał bardzo ważny List Pasterski: „O Miłości Ojczyzny”, fragment: „Mamy sporo mężczyzn, niewiast, młodzieży płci obojej - z radością to podnoszę - którzy przez czyny swe ofiarne w całej pełni zasługują na zaszczytne miano patriotów, czyli prawdziwych miłośników ojczyzny”.

Maryjna Historia Polski

Papież Pius XI powiedział, że był to „jeden z najwybitniejszych biskupów swojej doby”. Sam Józef Bilczewski na pytanie: „Czego dziś i zawsze narodowi najbardziej potrzeba?” jednoznacznie twierdził, że ludzi mądrych, pracowitych, a nade wszystko - świętych.

„Arcybiskup Józef Bilczewski kieruje do nas wezwanie, abyśmy ofiarnie żyli miłością do Boga i bliźniego. To ona była najwyższą regułą jego życia”, słowa z homilii św. Jana Pawła II, Lwów, 2001 r. 

Józefowi Bilczewskiemu święceń kapłańskich udzielał Albin Dunajewski, późniejszy pierwszy kardynał w Wolnej Polsce, cudownie uzdrowiony jako dziecko przed Obrazem Matki Bożej Kochawińskiej.

Józef Bilczewski, gdy uzyskał sakrę biskupią, współkonsekratorem był także inny późniejszy wielki Polski Święty Biskup Józef Sebastian Pelczar, z którym Józef Bilczewski współkoronował Obraz Kochawiński. Właśnie tam Józef Bilczewski zawierzył swoją służbę, a finalnie w 1912 roku koronował tenże Obraz Maryjny.

Kochawina (ówczesna archidiecezja Lwowska) była nazywana na Wschodzie Jasną Górą Ziemi Lwowskiej, pielgrzymowały tam setki tysięcy ludzi, a zwłaszcza Polaków. Był to Symbol Polskości Kresów Wschodnich. Cudowny Obraz, łaskami słynący Matki Bożej Kochawińskiej dzisiaj znajduje się w Sanktuarium w Gliwicach, na Śląsku.

Józef Bilczewski „należał do grona największych Polaków w okresie zaboru Polski pod Galicją oraz w procesie kształtowania się Państwa Polskiego. O Jego wielkości już za życia głośno mówiło się w środowisku archidiecezji lwowskiej, a wieść o jego niezłomnej postawie duszpasterza i patrioty szybko obiegła cały kraj”, Grzegorz Chajko, dokument, Folia Historica Cracoviensia, czasopismo Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Patriota, mądry człowiek, uzdolniony, a jakże skromny i oszczędny, skąpy dla siebie, ale dla narodu hojny, zwłaszcza dla ubogich. Jego hasłem było także: „Nic dla siebie, wszystko dla Boga i bliźniego", Deus Caritas, Bóg Jest Miłością.

Znane są nam oczywiście Śluby Jasnogórskie, ale Józef Bilczewski zawierzał Polskę Maryi we Lwowie już w 1904 roku w Pięćdziesięciolecie Ogłoszenia Dogmatu o Niepokalanym Poczęciu oraz w 1906 roku dokładnie na 250 lecie Ślubów Lwowskich złożonych przez polskiego króla Jana Kazimierza i Intronizacje Maryi na Królową Polski, jak widać także Józef Bilczewski odnawiał złożenie tych ślubów. Wzór do naśladowania. W archidiecezji Lwowskiej, słuchały, szanowały i kochały go wszystkie narodowości, obrządki religijne, bogaci, biedni, wszystkie klasy społeczne.

„Zrozumiejmy z dziejów minionej sławy naszego narodu, iż Pan Bóg złączył losy nasze i zależnymi je uczynił od stopnia czci, polegającej nie tylko na słowach i uczuciach, ale na czynach, jaką oddawać będziemy Najświętszej Pannie Królowej Korony Polskiej”.

"Stańmy więc ponownie wszyscy pod sztandarem Bogarodzicy jako naród najbardziej wierny Chrystusowi i Jego świętemu Kościołowi, a wtedy sprawa nasza stanie się sprawą Bożą, a Bóg sprawy swojej nie opuści. Królowo i Pani nasza, módl się, ach módl się za nami!"

"Daj wreszcie, o Panie i Boże nasz, aby jak naród nasz swą gorącą miłością do Matki Najświętszej wysłużył sobie imię narodu maryjnego, tak też przez najgłębszą cześć dla Jezusa - Hostii stał się godny miana narodu najbardziej eucharystycznego."

Święty Arcybiskup Józef Bilczewski

Miejsca pamięci

POWIĄZANE KADRY

DZIENNIK HISTORII POLSKI

10 Grudnia
1279 (744 lata temu)
W krypcie kościoła franciszkanów w Krakowie pochowano księcia Bolesława V Wstydliwego.
1850 (173 lata temu)
Zmarł uczestnik Powstania Listopadowego Józef Bem. Dowodził wojskami w Siedmiogrodzie w czasie powstania węgierskiego 1848-49, następnie został naczelnym wodzem węgierskiej armii. Służył także w armii tureckiej jako Murat Pasza.
1940 (83 lata temu)
Granicę rumuńsko-węgierską przekroczył nielegalnie marszałek Edward Rydz-Śmigły, w Rumunii przebywał od 17 września 1939 roku, a w Budapeszcie przebywał do października 1941 roku, kiedy to potajemnie wrócił do Polski. Podczas pobytu na Węgrzech stworzył Organizację Polski Walczącej.
1942 (81 lat temu)
Z obozu przejściowego w Zamościu wyruszył do KL Auschwitz pierwszy transport 640 Polaków z Zamojszczyzny. Łącznie deportowanych zostało do obozu 1,3 tys. mieszkańców w trzech transportach, około 80 procent z nich zginęło.
1942 (81 lat temu)
Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych RP Edward Raczyński przedstawił aliantom szczegółowy raport o Holokauście stworzony na podstawie dokumentów, które do Londynu przywiózł Jan Karski.
1943 (80 lat temu)
W Stalowej Woli zmarł Henryk Liniewiecki ps. „Tom”. Po wybuchu wojny podjął współpracę z podziemiem antyhitlerowskim. Był jednym z 30 członków działającego na terenie Stalowej Woli Korpusu Zachodniego Armii Krajowej. Chcąc uniknąć aresztowania zażył na oczach Gestapowców fiolkę z cyjankiem potasu.
1947 (76 lat temu)
Oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Okręgu „Orzeł” pod dowództwem chor. Witolda Boruckiego ps. „Dąb”, „Babinicz” rozbił posterunek MO w Krzynowłodze Małej, powiat przasnyski.
1951 (72 lata temu)
W Syrkowicach, powiat białogardzki, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali ppor. Leona Cybulskiego ps. „Znicz”, żołnierza Wojska Polskiego, Związku Walki Zbrojnej, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych, dowódcę oddziału Akcji Specjalnej NSZ na Lubelszczyźnie.
1965 (58 lat temu)
Zmarł uczestnik powstań Śląskich, członek POW Michał Grażyński. W latach 1926-1939 był wojewodą śląskim.
1989 (34 lata temu)
Został rozebrany pomnik Włodzimierza Lenina w Nowej Hucie.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek