Pomnik upamiętniający Józefa Franczaka ps. „Lalek” - Piaski

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Lubelskie
Miejscowość:Piaski
Lokalizacja:ul. Lubelska 73

OPIS:

BÓG/ HONOR OJCZYZNA/
OSTATNI PARTYZANT RP/ SIERŻ. JÓZEF FRANCZAK "LALEK"
1918-1963
ŻOŁNIERZ WP, ZWZ-AK, WiN
OD WRZEŚNIA 1939 R. WALCZYŁ/ O NIEPODLEGŁĄ I SUWERENNĄ OJCZYZNĘ/ OSACZONY PRZEZ MO I SB/ POLEGŁ 21-X-1963 R./ W MAJDANIE KOZIC GÓRNYCH/ SPOCZYWA NA TYM CMENTARZU.

"Sejm RP uznając zasługi tych organizacji i grup niepodległościowych, które zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski stwierdza, że organizacja "Wolność i Niezawisłość", kontynuatorka walki Armiii Krajowej DOBRZE ZASŁUŻYŁA SIĘ OJCZYŹNIE Sejm składa HOŁD poległym i zamordowanym oraz wszystkim więźniom i prześladowanym członkom organizacji WiN"

Uchwała Sejmu RP

z dnia 14 marca 2001 roku

POWIĄZANE ARTYKUŁY

DZIENNIK HISTORII POLSKI

18 Maja
1809 (215 lat temu)
W czasie wojny polsko-austriackiej wojska polskie zdobyły Sandomierz.
1890 (134 lata temu)
W Siedliszczach urodził się Czesław Niekraszewicz kapitan Wojska Polskiego. W czasie wojny z bolszewikami wykazywał wielką odwagę i zaangażowanie. Następnie pełnił funkcję adiutanta szefa lotnictwa 2 Armii i I Dywizjonu Lotniczego, a po zakończeniu działań wojennych adiutanta 1 Pułku Lotniczego.
1920 (104 lata temu)
Urodził się arcybiskup metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła. 16 października 1978 roku wybrany został na papieża przyjmując imię Jan Paweł II. Został ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 roku.
1935 (89 lat temu)
Odbyła się ceremonia pogrzebowa na Wawelu marszałka Józefa Piłsudskiego.
1943 (81 lat temu)
Żandarmeria niemiecka przy pomocy jednostek ukraińskich dokonały pacyfikacji wsi Szarajówka na Zamojszczyźnie. Spalono żywcem 59 osób, w tym 30 dzieci. Był to jeden z najokrutniejszych aktów w historii wojennej Polski.
1944 (80 lat temu)
Podczas powrotu z misji nad terytorium Francji, Supermarine Spitfire pilotowany przez Mieczysława Adamka porucznika pilota z 317 Dywizjonu Myśliwskiego „Wileńskiego” został omyłkowo zestrzelony przez brytyjską obronę przeciwlotniczą. Ciało polskiego asa myśliwskiego wyłowiono i pochowano na cmentarzu w Northwood.
1944 (80 lat temu)
Ruiny klasztoru na Monte Cassino zostały zdobyte przez 2 Korpus Polski, co umożliwiło aliantom przełamanie linii Gustawa i wkroczenie do Rzymu. Podczas walk o wzgórze zginęło 923 polskich żołnierzy, 345 uznano za zaginionych, a 2931 odniosło rany.
1947 (77 lat temu)
Patrol 5 żołnierzy Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” pod dowództwem Walentego Waśkowicza ps. „Strzały” wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez UB i KBW pod Zawieprzycami. Podczas walki z komunistami polegli: Jan Belcarz ps. „Dżym”, Czesław Jabłoński ps. „Bąk” i Marian Puchacz ps. „Kubuś”.
2011 (13 lat temu)
W wieku 100 lat zmarła Włada Majewska, wybitna polska dziennikarka radiowa, aktorka, piosenkarka i działaczka emigracyjna, w czasie drugiej wojny światowej żołnierz 10 Brygady Kawalerii Pancernej 1 Dywizji Pancernej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek