Pomnik upamiętniający Józefa Franczaka ps. „Lalek” - Piaski

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Lubelskie
Miejscowość:Piaski
Lokalizacja:ul. Lubelska 73

OPIS:

BÓG/ HONOR OJCZYZNA/
OSTATNI PARTYZANT RP/ SIERŻ. JÓZEF FRANCZAK "LALEK"
1918-1963
ŻOŁNIERZ WP, ZWZ-AK, WiN
OD WRZEŚNIA 1939 R. WALCZYŁ/ O NIEPODLEGŁĄ I SUWERENNĄ OJCZYZNĘ/ OSACZONY PRZEZ MO I SB/ POLEGŁ 21-X-1963 R./ W MAJDANIE KOZIC GÓRNYCH/ SPOCZYWA NA TYM CMENTARZU.

"Sejm RP uznając zasługi tych organizacji i grup niepodległościowych, które zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski stwierdza, że organizacja "Wolność i Niezawisłość", kontynuatorka walki Armiii Krajowej DOBRZE ZASŁUŻYŁA SIĘ OJCZYŹNIE Sejm składa HOŁD poległym i zamordowanym oraz wszystkim więźniom i prześladowanym członkom organizacji WiN"

Uchwała Sejmu RP

z dnia 14 marca 2001 roku

POWIĄZANE ARTYKUŁY

DZIENNIK HISTORII

17 marca 1918

Dziennik Historii Polski
Urodził się bohater, żołnierz ZWZ-AK Józef Franczak ps. „Lalek”. Nigdy nie złożył broni ginąc w 1963 roku, ostatni żołnierz walczący w podziemiu niepodległościowym.

21 października 1963

Zginął Józef Franczak ps. „Lalek”. Został postrzelony we wsi Kozice Górne podczas obławy zorganizowanej przez komunistów. Był żołnierzem ZWZ-AK oraz WiN. Ostatni partyzant podziemia niepodległościowego.

28 stycznia 2015

Odnaleziono czaszkę żołnierza WiN Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego „wyklętego”, partyzanta podziemia niepodległościowego.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

30 Czerwca
1651 (371 lat temu)
Armia polska pod dowództwem króla Jana Kazimierza oraz oddziały jazdy dowodzone przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego przeprowadziły główny atak w bitwie pod Beresteczkiem. Wojska kozacko-tatarskie zostały rozbite, a ich dowódca chan Islam III Girej uciekł ze swoją świtą z pola bitwy. Straty po stronie polskiej wyniosły około 350 ludzi, zaś wrogów poległo kilka tysięcy.
1923 (99 lat temu)
Urodziła się pisarka, poetka i pedagog Teresa Sułowska-Bojarska ps. „Dzidzia”. Działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, łączniczka Armii Krajowej. Była szyfrantką w I Oddziale Komendy Głównej. Na okres Powstania Warszawskiego otrzymała przydział do Wojskowej Służby Ochrony Powstania w składzie Pułku „Baszta” na Mokotowie.
1929 (93 lata temu)
W Parku Strzeleckim w Tarnowie złożono prochy generała Józefa Bema.
1940 (82 lata temu)
Generał Stefan Rowecki został mianowany przez Naczelnego Wodza gen. Sikorskiego komendantem Związku Walki Zbrojnej.
1942 (80 lat temu)
Władze sowieckie zaproponowały Brytyjczykom przeniesienie Armii Polskiej generała Andersa na teren Środkowego Wschodu. O tej inicjatywie nie powiadomiono władz polskich w Londynie.
1943 (79 lat temu)
Komendant Główny Armii Krajowej generał Stefan Rowecki ps. „Grot” został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do Berlina, później trafił do KL Sachsenhausen.
1946 (76 lat temu)
Pod Zieluniem, kompania ppor. Stanisława Balli ps. „Sokół Leśny” z Batalionu Ruchu Oporu AK „Znicz” w liczbie ponad 100 partyzantów odparła liczącą 250 funkcjonariuszy i żołnierzy komunistyczną obławę. W walce zginęło trzech partyzantów oraz kilkunastu członków obławy.
1948 (74 lata temu)
Funkcjonariusze MBP aresztowali w Osielcu niedaleko Makowa Podhalańskiego, legendarnego dowódcę V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK, majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone