Józef Franczak ps. „Lalek”

Józef Franczak ps. „Lalek”

Odznaczenia

Medal
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Urodził się 25 maja 1918 r. w Kozicach Górnych na Lubelszczyźnie. Przed wojną ukończył Szkołę Podoficerską Żandarmerii w Grudziądzu, po czym przeszedł do służby w Plutonie Żandarmerii w Równem na Wołyniu. W Wojsku Polskim Franczak dosłużył się stopnia sierżanta. Po ataku ZSRS na Polskę 17 września 1939 r. nie złożył broni i walczył z najeźdźcą ze Wschodu. Dostał się do sowieckiej niewoli, z której udało mu się zbiec po kilku dniach. Od tego momentu, aż do śmierci w 1963 r., prowadził konspiracyjną działalność na rzecz wolnej Polski. Jako żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego działał w obwodzie lubelskim ZWZ. Po raz pierwszy padł ofiarą denuncjacji w 1941 r., kiedy doniósł na niego Gestapo jeden z mieszkańców Piask pod Lublinem. W czerwcu 1946 r. „Lalek” i jego współtowarzysze zostali aresztowani przez bezpiekę. Udało im się jednak uciec z transportu do więzienia i powrócić do podlubelskich lasów. W 1947 r. Franczak stanął na czele kilkuosobowego patrolu w oddziale WiN dowodzonym przez kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. W następnym roku patrol „Lalka” wpadł w zasadzkę UB, z życiem uszedł jedynie Franczak. Na bezpośredni trop Franczaka bezpieka wpadła w roku 1963. Było to możliwe dzięki nawiązaniu przez SB współpracy ze Stanisławem Mazurem (pseudonim operacyjny „Michał”), mieszkańcem wsi Wygnanowice, który przyznał się do kontaktów z „Lalkiem”. Za wydanie partyzanta miał otrzymać 5 tys. złotych. Trop prowadził do gospodarstwa Wacława Becia z Majdan Kozic Górnych. 21 października 1963 r. gospodarstwo zostało otoczone przez funkcjonariuszy SB i ZOMO, łącznie 37 ludzi. Józef Franczak został zastrzelony 21 października 1963 roku. Jego ciało w tajemnicy przed rodziną złożono w anonimowej mogile na jednym z lubelskim cmentarzy. Dopiero po 20 latach szczątki „Lalka” za sprawą jego siostry Czesławy Kasprzak zostały przeniesiono na cmentarz parafialny w Piaskach.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

17 Marca 1918 (106 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się bohater, żołnierz ZWZ-AK Józef Franczak ps. „Lalek”. Nigdy nie złożył broni ginąc w 1963 roku, ostatni żołnierz walczący w podziemiu niepodległościowym.

21 Października 1963 (61 lat temu)

Zginął Józef Franczak ps. „Lalek”. Został postrzelony we wsi Kozice Górne podczas obławy zorganizowanej przez komunistów. Był żołnierzem ZWZ-AK oraz WiN. Ostatni partyzant podziemia niepodległościowego.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

15 Października
1243 (781 lat temu)
W Trzebnicy zmarła Jadwiga Śląska. Była żoną księcia Henryka I Brodatego. Została kanonizowana w 1267 roku. 
1817 (207 lat temu)
W Szwajcarii, w mieście Solura zmarł Tadeusz Kościuszko. Był generałem, uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz wojny polsko-rosyjskiej z 1792 roku. Był także naczelnikiem Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu w 1794 roku. 
1861 (163 lata temu)
Wojsko carskie brutalnie rozpędziło demonstrację patriotyczną w Warszawie zorganizowaną z okazji 44 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Aresztowano prawie 1700 uczestników manifestacji.
1905 (119 lat temu)
Szefem Wydziału Bojowego Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej został Józef Piłsudski. Sytuacja miała miejsce w Mińsku Litewskim.
1920 (104 lata temu)
Wojna polsko-bolszewicka - Zajęcie Mińska przez wojska Polskie.
1923 (101 lat temu)
Urodził się Jerzy Lejkowski ps. „Szpagat”, (na zdjęciu z lewej) harcerz, podporucznik czasu wojny w 5. Wileńskiej Brygadzie AK. Ciężko ranny w walce, aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa 6 lipca 1948 roku, skazany na karę śmierci, zamienioną na 15 lat więzienia.
1939 (85 lat temu)
Niemieckie oddziały Selbstschutz  rozstrzelały około 150 przedstawicieli polskiej elity intelektualnej i politycznej z Ziemi Lubawskiej. Zbiorową egzekucję przeprowadzili w lesie koło wsi Bratian, położonej w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego.
1952 (72 lata temu)
W Warszawie przed Najwyższym Sądem Wojskowym postawiono czterech oficerów lotnictwa: ppłk Zygmunt Sokołowski, ppłk Roman Rypson (zdjęcie), mjr Konstanty Sabiłło i mjr Roman Kurkiewicz. Trzech z nich walczyło w czasie II wojny światowej w bitwie o Wielką Brytanię. Oficerowie zostali oskarżeni o działalność konspiracyjno-szpiegowską i skazani na karę śmierci.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone