Pomnik upamiętniający bitwę w Lesie Stockim - Las Stocki

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Lubelskie
Miejscowość:Las Stocki

OPIS:

PAMIĘCI POLEGŁYM

ŻOŁNIERZOM AK I WIN

W DNIU 24 V 1945 R

ODDZIAŁ AK I WIN POD DOWÓDZTWEM

POR. MARIANA BERNACIAKA PS. „ORLIK”

STOCZYŁ W LESIE STOCKIM ZWYCIĘSKI BÓJ

Z POŁĄCZONYMI SIŁAMI UB I MO

ZA WIARĘ I OJCZYZNĘ ZGINĘLI

KPR PAWELEC RYSZARD PS. „SPŁONKA”

PIECYK JAN PS. „NIEZAPOMINAJKA”

SZYMONIK ROMAN PS. „BYSTRY”

SCZĘSNY ZDZISŁAW PS. „STRACONY”

PASTUSZKO ZDZISŁAW PS. „KARAŚ”

JEŻEWSKI JÓZEF PS. „SZCZYT”

BUKSIŃSKI WACŁAW PS. „BUDZIK”

CZTERECH ŻOŁNIERZY NIEZNANYCH

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

 

BÓG HONOR OJCZYZNA

DZIENNIK HISTORII

6 marca 1917

Dziennik Historii Polski
Urodził się Marian Bernaciak ps. „Orlik” dowódca partyzantki. Był zwierzchnikiem wszystkich oddziałów i grup zbrojnych WiN na terenie Inspektoratu Puławy.

13 kwietnia 1945

Dziennik Historii Polski
W Woli Zadybskiej w województwie lubelskim miała miejsce bitwa poakowskiego oddziału partyzanckiego pod dowództwem Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” z trzema grupami operacyjnymi Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. Bitwa zakończyła się sukcesem żołnierzy „Orlika”.

24 maja 1945

Dziennik Historii Polski
Oddział mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” stoczył zwycięską bitwę w Lesie Stockim na Lubelszczyźnie z pięciokrotnie większymi siłami operacyjnymi NKWD, KBW i UB.

26 lipca 1945

Dziennik Historii Polski
Oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” dowodzony przez mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” dokonał brawurowej akcji uwolnienia z transportu kolejowego pod Bąkowcem na Lubelszczyźnie ponad 120 więźniów, wśród nich żołnierzy podziemia niepodległościowego.

5 lutego 1946

Dziennik Historii Polski
Oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” dowodzony przez mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” rozbił w Czernicy na Lubelszczyźnie grupę operacyjną Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

24 czerwca 1946

Dziennik Historii Polski
Podczas obławy UB i KBW zginął dowódca partyzantki Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na Lubelszczyźnie major Marian Bernaciak ps. „Orlik”.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

26 Września
1660 (362 lata temu)
Polska husaria rozgromiła wojska rosyjskie w bitwie pod Kutyszczami. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż przeciwnik posiadał 25-krotną przewagę w liczbie żołnierzy.
1867 (155 lat temu)
Urodził się generał Józef Leśniewski, dowódca 3. Dywizji Strzelców I Korpusu Polskiego w Rosji, w latach 1919-1920 minister spraw wojskowych i członek Rady Obrony Państwa.
1908 (114 lat temu)
W Bezdanach pod Wilnem Organizacja Bojowa PPS dowodzona przez Józefa Piłsudskiego przeprowadziła akcję na rosyjski wagon pocztowy, w wyniku której zdobyto ponad 200 tysięcy rubli.<br /> Z uwagi na uczestników (Józef Piłsudski, Walery Sławek, Aleksander Prystor i Tomasz Arciszewski) wydarzenie to nazywane jest „akcją czterech premierów”.
1920 (102 lata temu)
W czasie wojny polsko-bolszewickiej dobiegła trwająca 6 dni bitwa nad Niemnem. Była ona drugim po „Cudzie nad Wisłą” sukcesem militarnym w czasie tego konfliktu.
1944 (78 lat temu)
Poległa na Mokotowie w starciu z niemieckimi czołgami 21-letnia Kasia Borowińska, sanitariuszka i łączniczka z Powstania Warszawskiego. Odznaczona Krzyżem Walecznych
1944 (78 lat temu)
Rozstrzelana przez Niemców została Ewa Matuszewska ps. „Mewa”. Harcerka służby sanitarnej Szarych Szeregów. Podczas powstania Warszawskiego, kierowniczka sanitariatu w pułku „Baszta”.
1948 (74 lata temu)
Koło Sierpca Grupa Operacyjna UB, Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz MO zorganizowały obławę na porucznika Franciszka Majewskiego ps. „Słony” dowódcę oddziału Kedywu Armii Krajowej Okręgu Płockiego, dowódcę oddziałów bojowych 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych. Wobec braku szans na ucieczkę popełnił samobójstwo. Miał 29 lat.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone