Popiersie kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” - Głogów

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Dolnośląskie
Miejscowość:Głogów
Lokalizacja:Aleja Pamięci Żołnierzy Wyklętych

OPIS:

kpt. STANISŁAW SOJCZYŃSKI

ps. „Warszyc”

1910 - 1947

„Jeśli padam na kolana,

to tylko przed Bogiem.”

POWIĄZANE ARTYKUŁY

DZIENNIK HISTORII

30 marca 1910

Dziennik Historii Polski
W Rzejowicach w powiecie radomszczańskim urodził się Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc” kapitan Wojska Polskiego i Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

7 sierpnia 1943

Dziennik Historii Polski
W nocy z 7 na 8 sierpnia stuosobowy oddział Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” zaatakował więzienie Gestapo w Radomsku. Bez strat własnych AK-owcom udało się uwolnić 40 Polaków i 11 Żydów.

9 grudnia 1946

Dziennik Historii Polski
Przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi rozpoczął się trwający osiem dni proces kapitana Konspiracyjnego Wojska Polskiego Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” i jego ośmiu podkomendnych.

17 grudnia 1946

Dziennik Historii Polski
Po trwającym kilka miesięcy brutalnym śledztwie komunistyczny sąd orzekł karę śmierci wobec kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc" i siedmiu jego podkomendnych.

19 lutego 1947

Dziennik Historii Polski
Śmierć z rąk komunistów poniósł Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”, żołnierz Wojska Polskiego, kapitan piechoty Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

13 Sierpnia
1873 (149 lat temu)
Urodził się dowódca II Brygady Legionów Polskich i Armii Polskiej we Francji generał Józef Haller. Współtworzył antyrządowy „Front Morges”, a w czasie II wojny światowej był ministrem rządu RP na uchodźstwie.
1912 (110 lat temu)
Urodził się kapitan pilot Jerzy Palusiński, absolwent Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W kampanii polskiej 1939 pilot Brygady Pościgowej broniącej Warszawy. Zestrzelił dwa niemieckie samoloty bombowe Do-17.
1920 (102 lata temu)
Walki o Radzymin, Nieporęt, Ossów i Okuniew rozpoczęły Bitwę Warszawską.
1942 (80 lat temu)
Członkowie dywersyjnej komórki Armii Krajowej „Wachlarz” dowodzonej przez podpułkownika Jana Włodarkiewicza spalili most w Kobryniu (dzisiejsza Białoruś), zerwali tory kolejowe z Brześcia do Baranowiczów oraz spowodowali katastrofę kolejową na odcinku z Brześcia do Homla.
1944 (78 lat temu)
8 tysięczne siły niemieckie generała Heinza Reinefartha przystąpiły do likwidacji Śródmieścia.Tego samego dnia hitlerowcy przypuścili atak również na Ogród Krasińskich, co zmusiło Komendę Główną Armii Krajowej do przeprowadzki do Pałacu Raczyńskich.
1944 (78 lat temu)
Rozstrzelany został w więzieniu na Pawiaku członek wywiadu ZWZ-AK, pilot i konstruktor lotniczy Antoni Kocjan.
1944 (78 lat temu)
Z powodu braku wiedzy na temat zdobytego przez powstańców sprzętu tj. niemieckiego transportera z ładunkami wybuchowymi doszło do jego eksplozji. W jej wyniku zginęło ponad 300 osób głównie cywilów, którzy zbiegli się aby podziwiać zdobyczny sprzęt.
1994 (28 lat temu)
Zmarła podporucznik AK Zdzisława Bytnarowa, podczas powstania w Warszawie kierowała Harcerską Pocztą Polową.
2021 (rok temu)
Zmarł mjr Julian Kulski ps. „Goliat”,Podczas Powstania Warszawskiego jako 15-latek walczył w szeregach zgrupowania „Żniwiarz”. Za odwagę w walce został odznaczony Krzyżem Walecznych
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone