kpt. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”

kpt. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”

Odznaczenia

Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Urodził się 30 marca 1910 roku w Rzejowicach. W roku 1932, rozpoczął służbę wojskową w 27 pułku piechoty w Częstochowie. Ukończył tam Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty. Kiedy wybuchła wojna, stawił się w łódzkim punkcie mobilizacyjnym. Brał udział w kampanii wrześniowej, walcząc w grupie „Kowel” w okolicach Hrubieszowa. Rozbrojony przez Armię Czerwoną w okolicach Janowa Lubelskiego, nie dostał się jednak do niewoli. Kiedy upadła Warszawa, wrócił do Rzejowic i poświęcił się pracy w konspiracji. W 1939 roku został członkiem Służby Zwycięstwu Polski i przystąpił do organizacji rejonu konspiracyjnego. Wśród jego ważnych osiągnięć był atak na niemieckie więzienie w Radomsku z 7 na 8 sierpnia 1943. W wyniku tej akcji uwolniono 50 więźniów. Wkrótce utworzył pierwszy w obwodzie oddział partyzancki. Dowodził nim do listopada 1943 roku. Podczas akcji „Burza” dowodził I batalionem 27 pułku piechoty AK. W 1945 roku, Sojczyński został awansowany do stopnia kapitana. Po wkroczeniu wojsk sowieckich, poszukiwany przez komunistów. Wiosną 1945 ponownie zaczął zbierać swoich żołnierzy. 3 kwietnia, wydał rozkaz wznowienia działalności konspiracyjnej. Stworzył organizację konspiracyjną o kryptonimie „Manewr”, a później „Walka z Bezprawiem”. Organizacja ta obejmowała województwa łódzkie, kieleckie, śląskie oraz poznańskie i liczyła około 4 tysięcy osób. 12 sierpnia 1945, zarzucił pułkownikowi Janowi Mazurkiewiczowi zdradę, za to że ten nawoływał do zaprzestania działalności konspiracyjnej. W nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r brał udział w akcji uwolnienia więźniów przetrzymywanych w budynku PUBP to po tej akcji Sojczyński został uznany przez władzę ludową za „wroga publicznego numer jeden”. Po nasileniu się represji ze strony komunistów nakazał zintensyfikowanie działalności zbrojnej. 27 czerwca 1946 roku został aresztowany w Częstochowie. Doprowadziła do tego zdrada Henryka Brzóski, który podjął współpracę z UBP i zdekonspirował miejsce ukrywania się Sojczyńskiego. Kolejne dni przyniosły aresztowania bliskich współpracowników „Warszyca”, a także przejęcie wielu dokumentów, co doprowadziło do rozbicia organizacji. Kapitana i jego pięciu podwładnych zamordowano 19 lutego 1947 roku.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

30 Marca 1910 (114 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Rzejowicach w powiecie radomszczańskim urodził się Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc” kapitan Wojska Polskiego i Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

7 Sierpnia 1943 (81 lat temu)

W nocy z 7 na 8 sierpnia stuosobowy oddział Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” zaatakował więzienie Gestapo w Radomsku. Bez strat własnych AK-owcom udało się uwolnić 40 Polaków i 11 Żydów.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

21 Czerwca
1305 (719 lat temu)
Wacław III Czeski został królem Polski. Był on ostatnim z dynastii Przemyślidów. W momencie objęcia tronu polskiego miał 16 lat.
1831 (193 lata temu)
Rząd Narodowy wydał Dekret o Pospolitym Ruszeniu, w którym wezwał mieszkańców Królestwa Polskiego w wieku od 17 do 50 lat do formowania zbrojnych oddziałów. Do kawalerii powoływano szlachtę i oczynszowanych chłopów, których stać było na zakup konia, pozostali mieli tworzyć oddziały piechoty.
1863 (161 lat temu)
Oddział powstańczy dowodzony przez pułkownika Józefa Konstantego Ramotowskiego ps. „Wawer” (grafika) pokonał w potyczce pod Kadyszem w powiecie grodzieńskim wojska rosyjskie. Straty polskie wyniosły 14 żołnierzy, a rosyjskie około 120.
1866 (158 lat temu)
Zmarł jeden z dowódców w czasie Powstania Listopadowego generał Piotr Szembek.
1885 (139 lat temu)
Urodził się żołnierz Legionów Polskich i POW pułkownik Janusz Jędrzejewicz, od 1928 do 1935 roku poseł na Sejm, a w latach 1933-34 piastował urząd premiera RP.
1912 (112 lat temu)
W Warszawie urodził się Kazimierz Leski ps. „Bradl” - inżynier, konstruktor, pułkownik pilot, oficer wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, powstaniec warszawski. Od 1942 organizator przerzutu kurierów z okupowanej Polski na Zachód.
1921 (103 lata temu)
Urodził się gen. Jan Podhorski ps. „Zygzak”, harcerz, uczestnik Wojny Obronnej 1939 roku. Był członkiem Związku Jaszczurczego, walczył w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski. Był inicjatorem strajków studenckich w Krakowie w 1946 roku. Do lat 80-tych Inwigilowany przez SB.
1940 (84 lata temu)
W Palmirach Niemcy rozstrzelali Janusza Kusocińskiego. Był lekkoatletą, mistrzem olimpijskim z 1932 roku w biegu na 10 kilometrów. Walczył w kampanii polskiej 1939 roku. Podczas okupacji zaangażowany w działalność konspiracyjną.
1945 (79 lat temu)
Został ogłoszony wyrok w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w Moskwie. Oskarżeni zostali o działania przeciwko Armii Czerwonej i Związkowi Sowieckiemu oraz współpracę z Niemcami. Trzy osoby zmarły w sowieckim więzieniu: ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek", wicepremier i delegat Rządu na Kraj Jan Stanisław Jankowski oraz Stanisław Jasiukowicz, członek Rady Ministrów na Kraj.
1946 (78 lat temu)
W Poznaniu na podstawie wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego został rozstrzelany przez kata UB Jana Młynarka kpt. Jan Kempiński ps. „Błysk”. Był 25- letnim partyzantem, dowodził jedną z najlepiej zorganizowanych, doskonale uzbrojonych i mobilnych jednostek Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej Warta.
1948 (76 lat temu)
W Brookwood zmarł gen. Jan Jur-Gorzechowski. Współorganizator i dowódca akcji uwolnienia 10 więźniów z Pawiaka w 1906 roku. Był pierwszym dyrektorem Policji Państwowej i Dowódcą 3 Dywizjonu Żandarmerii w Grodnie oraz Komendantem Straży Granicznej II RP.
1967 (57 lat temu)
W Warszawie zmarła Władysława Maciesza ps. „Katarzyna”, była Kurier wywiadu 1 pułku Legionów oraz senatorem II RP. Podczas II wojny światowej służyła jako kurier głębokiego wywiadu Armii Krajowej. Odznaczona Orderem Virtuti Militari.
2023 (rok temu)
W wieku 96 lat zmarł Witold Cegieła ps. „Tolek”, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek