kpt. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”

kpt. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”

Odznaczenia

Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Urodził się 30 marca 1910 roku w Rzejowicach. W roku 1932, rozpoczął służbę wojskową w 27 pułku piechoty w Częstochowie. Ukończył tam Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty. Kiedy wybuchła wojna, stawił się w łódzkim punkcie mobilizacyjnym. Brał udział w kampanii wrześniowej, walcząc w grupie „Kowel” w okolicach Hrubieszowa. Rozbrojony przez Armię Czerwoną w okolicach Janowa Lubelskiego, nie dostał się jednak do niewoli. Kiedy upadła Warszawa, wrócił do Rzejowic i poświęcił się pracy w konspiracji. W 1939 roku został członkiem Służby Zwycięstwu Polski i przystąpił do organizacji rejonu konspiracyjnego. Wśród jego ważnych osiągnięć był atak na niemieckie więzienie w Radomsku z 7 na 8 sierpnia 1943. W wyniku tej akcji uwolniono 50 więźniów. Wkrótce utworzył pierwszy w obwodzie oddział partyzancki. Dowodził nim do listopada 1943 roku. Podczas akcji „Burza” dowodził I batalionem 27 pułku piechoty AK. W 1945 roku, Sojczyński został awansowany do stopnia kapitana. Po wkroczeniu wojsk sowieckich, poszukiwany przez komunistów. Wiosną 1945 ponownie zaczął zbierać swoich żołnierzy. 3 kwietnia, wydał rozkaz wznowienia działalności konspiracyjnej. Stworzył organizację konspiracyjną o kryptonimie „Manewr”, a później „Walka z Bezprawiem”. Organizacja ta obejmowała województwa łódzkie, kieleckie, śląskie oraz poznańskie i liczyła około 4 tysięcy osób. 12 sierpnia 1945, zarzucił pułkownikowi Janowi Mazurkiewiczowi zdradę, za to że ten nawoływał do zaprzestania działalności konspiracyjnej. W nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r brał udział w akcji uwolnienia więźniów przetrzymywanych w budynku PUBP to po tej akcji Sojczyński został uznany przez władzę ludową za „wroga publicznego numer jeden”. Po nasileniu się represji ze strony komunistów nakazał zintensyfikowanie działalności zbrojnej. 27 czerwca 1946 roku został aresztowany w Częstochowie. Doprowadziła do tego zdrada Henryka Brzóski, który podjął współpracę z UBP i zdekonspirował miejsce ukrywania się Sojczyńskiego. Kolejne dni przyniosły aresztowania bliskich współpracowników „Warszyca”, a także przejęcie wielu dokumentów, co doprowadziło do rozbicia organizacji. Kapitana i jego pięciu podwładnych zamordowano 19 lutego 1947 roku.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

30 Marca 1910 (114 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Rzejowicach w powiecie radomszczańskim urodził się Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc” kapitan Wojska Polskiego i Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

7 Sierpnia 1943 (81 lat temu)

W nocy z 7 na 8 sierpnia stuosobowy oddział Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” zaatakował więzienie Gestapo w Radomsku. Bez strat własnych AK-owcom udało się uwolnić 40 Polaków i 11 Żydów.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

27 Lipca
1794 (230 lat temu)
Podczas insurekcji kościuszkowskiej wojska pruskie wykorzystując całkowite zaskoczenie Polaków zdobyły ich pozycje na Woli.
1891 (133 lata temu)
Urodził się Aleksander Ładoś, dyplomata i polityk. W czasie wojny chargé d affaires poselstwa w Bernie. Kierował nieformalną Grupą Berneńską ratującą Żydów przed Zagładą.
1918 (106 lat temu)
Został założony Katolicki Uniwersytet Lubelski.
1931 (93 lata temu)
Urodziła się Jadwiga Kanaffa, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była więźniem obozu KL Dachau.
1931 (93 lata temu)
Urodził się Bolek Gepner ps. „Jasnotek”, harcerz Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem i listonoszem. Zginął na służbie z rąk niemieckiego snajpera. Miał 13 lat.
1944 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli likwidację hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej - potocznie nazywanego „Gęsiówką” w Warszawie.
1944 (80 lat temu)
Sztab Lubelskiego Okręgu AK i Delegat Rządu Władysław Cholewa zostali aresztowani przez NKWD.
1944 (80 lat temu)
Wojska Sowieckie wkroczyły do Białegostoku.
1944 (80 lat temu)
Po zdobyciu Lwowa NKWD aresztowało pułkownika Władysława Filipowskiego (zdjęcie) oraz wielu żołnierzy i oficerów Armii Krajowej.
1948 (76 lat temu)
Rozpoczął się proces por. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” i 13 innych partyzantów podziemia antykomunistycznego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Kielcach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek