Popiersie Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” - Głogów

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Dolnośląskie
Miejscowość:Głogów
Lokalizacja:Aleja Pamięci Żołnierzy Wyklętych

OPIS:

MIECZYSŁAW DZIEMIESZKIEWICZ

ps. „Rój”

1925 - 1951

„Polska to my, a nie ci,

którzy przyszli tu

z sowieckiego nadania.”

POWIĄZANE ARTYKUŁY

DZIENNIK HISTORII

25 stycznia 1925

Dziennik Historii Polski
Urodził się st.sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”, jeden z ostatnich komendantów z XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

7 lutego 1948

Dziennik Historii Polski
W Lisiogórze, powiat przasnyski, patrol st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” z Komendy Powiatu „Ciężki-Wisła” Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zlikwidował współpracującego z Urzędem Bezpieczeństwa członka komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej.

16 marca 1948

Dziennik Historii Polski
W osadzie Gąsocin, powiat ciechanowski, patrol Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” rozbił posterunek MO i zlikwidował dwóch współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa. Żołnierze NZW zdobyli broń i amunicję.

12 lipca 1948

Dziennik Historii Polski
W okolicach Pniewa Wielkiego w województwie mazowieckim oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” stoczył walkę z oddziałami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

23 czerwca 1950

Dziennik Historii Polski
W Popowie Borowym doszło do obławy na patrol żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziału st. sierż Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój" pod dowództwem Władysław Grudzińskiego ps. „Pilot". W obławie oprócz dowódcy polegli: st. strz. Kazimierz Chrzanowski ps. „Wilk”, st. strz. Czesław Wilski ps. „Brzoza”, st. strz. Hieronim Żbikowski ps. „Gwiazda".

13 kwietnia 1951

Dziennik Historii Polski
W czasie próby przedarcia się przez obławę 270 żołnierzy 1 Brygady Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i dużej ilości MO oraz UB zginął w wieku 26 lat starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i działaczem podziemia antykomunistycznego na Mazowszu.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

13 Sierpnia
1873 (149 lat temu)
Urodził się dowódca II Brygady Legionów Polskich i Armii Polskiej we Francji generał Józef Haller. Współtworzył antyrządowy „Front Morges”, a w czasie II wojny światowej był ministrem rządu RP na uchodźstwie.
1912 (110 lat temu)
Urodził się kapitan pilot Jerzy Palusiński, absolwent Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W kampanii polskiej 1939 pilot Brygady Pościgowej broniącej Warszawy. Zestrzelił dwa niemieckie samoloty bombowe Do-17.
1920 (102 lata temu)
Walki o Radzymin, Nieporęt, Ossów i Okuniew rozpoczęły Bitwę Warszawską.
1942 (80 lat temu)
Członkowie dywersyjnej komórki Armii Krajowej „Wachlarz” dowodzonej przez podpułkownika Jana Włodarkiewicza spalili most w Kobryniu (dzisiejsza Białoruś), zerwali tory kolejowe z Brześcia do Baranowiczów oraz spowodowali katastrofę kolejową na odcinku z Brześcia do Homla.
1944 (78 lat temu)
8 tysięczne siły niemieckie generała Heinza Reinefartha przystąpiły do likwidacji Śródmieścia.Tego samego dnia hitlerowcy przypuścili atak również na Ogród Krasińskich, co zmusiło Komendę Główną Armii Krajowej do przeprowadzki do Pałacu Raczyńskich.
1944 (78 lat temu)
Rozstrzelany został w więzieniu na Pawiaku członek wywiadu ZWZ-AK, pilot i konstruktor lotniczy Antoni Kocjan.
1944 (78 lat temu)
Z powodu braku wiedzy na temat zdobytego przez powstańców sprzętu tj. niemieckiego transportera z ładunkami wybuchowymi doszło do jego eksplozji. W jej wyniku zginęło ponad 300 osób głównie cywilów, którzy zbiegli się aby podziwiać zdobyczny sprzęt.
1994 (28 lat temu)
Zmarła podporucznik AK Zdzisława Bytnarowa, podczas powstania w Warszawie kierowała Harcerską Pocztą Polową.
2021 (rok temu)
Zmarł mjr Julian Kulski ps. „Goliat”,Podczas Powstania Warszawskiego jako 15-latek walczył w szeregach zgrupowania „Żniwiarz”. Za odwagę w walce został odznaczony Krzyżem Walecznych
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone