Pomnik bojowników o wolność - Tęgoborze

Autor zdjęć: Rafał Stanisławski
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Małopolskie
Miejscowość:Tęgoborze
Lokalizacja:ul. Sportowa

OPIS:

Poległym bojownikom o wolność ojczyzny i ofiarom hitlerowskiego barbarzyństwa. W latach 1939-1945 w rejonie Tęgoborzy i Łososiny Dolnej.

Poległym na chwałę potomnym ku pamięci

Młodzieży Polska patrz na ten krzyż! Legiony Polskie dźwignęły go wzwyż przechodząc góry, lasy i wały, do Ciebie polsko i dla twej chwały.

Dla uczczenia Jubileusza 100-lecia odzywskania przez Polskę Niepodległości.

Ku pamięci żołnierzy Legionów Polskich pochodzacych z naszej parafii:
Ernesta Biedronia z Tęgoborza ur. w 1892 r.
Tadeusza Biedronia z Tęgoborza ul. w 1900 r.
Józefa Kalarusa z Tęgoborza ur. w 1895 r.
Wincentego Stosura z Rojówski ul. w 1896.
Jakuba Kołodzieja z Zawadki

POWIĄZANE ARTYKUŁY

PRZED ROKIEM
Zapraszamy do lektury artykułu opublikowanego na łamach „Żołnierza Polskiego" pisma poświęconego czynowi i doli żołnierza polskiego. Artykuł dotyczący pierwszej rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości ukazał się 12 listopada 1919 roku.
Czytaj więcej

DZIENNIK HISTORII POLSKI

5 Czerwca
1943 (80 lat temu)
Gestapo w kościele św. Aleksandra w Warszawie aresztowało kilkudziesięciu żołnierzy AK oddziału „Osa-Kosa” należącego do Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych. Akcję przeprowadzono podczas ślubu jednego z żołnierzy tego oddziału.
1944 (79 lat temu)
W niemieckim obozie zagłady Auschwitz, w wieku 36 lat, zmarł z wycieńczenia Bronisław Czech najwszechstronniejszy polski narciarz okresu międzywojennego, trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratownik górski, instruktor narciarski, pilot i instruktor szybowcowy.
1944 (79 lat temu)
Oddział Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Hedy ps. „Szary” w nocy z 5 na 6 czerwca uwolnił z niemieckiego więzienia w Końskim ponad 60 osób.
1944 (79 lat temu)
Zmarł bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego pułkownik Józef Beck, w latach 1932-39 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych.
1949 (74 lata temu)
Popełniła samobójstwo kapitan AK Emilia Malessa ps. „Marcysia”. W latach 1940-45 kierowała wydziałem łączności zagranicznej Oddziału V KG ZWZ-AK.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek