Depesza notyfikująca powstanie Państwa Polskiego

Depesza notyfikująca powstanie Państwa Polskiego

DEPESZA ISKROWA NOTYFIKUJĄCA POWSTANIE PAŃSTWA POLSKIEGO

(16-go listopada 1918 r.)

Depesza niżej przytoczona, wysłana drogą radiową, była pierwszym aktem Państwa Polskiego w stosunku do państw obcych.
Ponieważ w dniu wysyłania depeszy gabinet Daszyńskiego nie był utworzony, żadnego właściwie rządu nie było jeszcze, a funkcja Tytusa Filipowicza pod względem formalnym nie była określoną, podajemy akt notyfikujący powstanie Państwa Polskiego, mimo że jest ,,kontrasygnowany".

Tekst podajemy według ,,Monitora Polskiego" z dnia 18 listopada 1918 r.

Do P. Prezydenta Stanów Zjednoczonych,
Do Królewskiego Rządu Angielskiego,
Do Rządu Rzeczypospolitej Francuskiej,
Do Królestwa Rządu Włoskiego,
Do Cesarskiego Rządu Japońskiego,
Do Rządu Rzeczypospolitej Niemieckiej i do Rządów wszystkich Państw wojujących i Neutralnych.

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.
Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.
Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych, Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.

Wódz Naczelny
Piłsudski.

Za Ministra Spraw Zewnętrznych
Filipowicz

Warszawa, dn. 16-go listopada 1918 r.  

Depesza iskrowa notyfikująca powstanie państwa polskiego Depesza iskrowa notyfikująca powstanie Państwa Polskiego

Miejsca pamięci

POWIĄZANE KADRY

DZIENNIK HISTORII POLSKI

31 Marca
1831 (192 lata temu)
W czasie trwania powstania listopadowego Polskie wojska odniosły zwycięstwa podczas bitwy pod Wawrem i Dębem Wielkim.
1878 (145 lat temu)
Zmarł w Paryżu lekarz, uczestnik powstania listopadowego i działacz społeczno-polityczny Seweryn Gałęzowski. Odznaczony Orderem Virtuti Militari.
1892 (131 lat temu)
Urodził się dowódca słynnej 1. Polskiej Dywizji Pancernej znanej z walk pod Falaise i wyzwolenia Bredy, generał Stanisław Maczek.
1921 (102 lata temu)
Zmarł w Poznaniu generał podporucznik Armii Wielkopolskiej Kazimierz Grudzielski. Był również generałem dywizji Wojska Polskiego.
1936 (87 lat temu)
Urodziła się Różyczka Goździewska, 8 letnia sanitariuszka, uczestniczka powstania warszawskiego. Swoją służbę pełniła w szpitalu przy ulicy Moniuszki 11. Jej ogromne poświęceniu pozwoliło uratować życie wielu ludzi. Przeżyła wojnę, zmarła we Francji w 1989 roku.
1940 (83 lata temu)
W mieszkaniu przy ulicy Dunin-Wąsowicza 44 we Lwowie został aresztowany razem żoną generał Mariusz Zaruski. Był oficerem Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, jeden z pionierów polskiego narciarstwa, taternictwa i żeglarstwa zmarł 8 kwietnia 1941 roku w Chersoniu.
1941 (82 lata temu)
W Warszawie aresztowany został Gustaw Niemiec ps. „Gucio”, inżynier budowy okrętów, harcmistrz, w latach 1931-34 komendant Hufca Harcerzy w Gdańsku, referent prasy i propagandy w Kwaterze Głównej Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku, w konspiracji szef Głównej Kwatery Szarych Szeregów. 6 kwietnia 1941 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
1944 (79 lat temu)
Żołnierze z oddziału bojowego kontrwywiadu Komendy Głównej Armii Krajowej „993/W” w Warszawie zastrzelili szefa warszawskiego oddziału Centralnego Komitetu Ukraińskiego ppłk Mychajło Pohotowko. Był on odpowiedzialny m.in. za werbunek ochotników do Dywizji SS „Galizien”.
1946 (77 lat temu)
W Łapanowie, powiat bocheński, oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Jana Dubaniowskiego ps. „Salwa” zorganizował zasadzkę na komunistyczną grupę operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa i MO. Zginęło 7 funkcjonariuszy, 11 zostało rannych.
1947 (76 lat temu)
Przed Urzędem Bezpieczeństwa w Łomży ujawnił się por. Michał Bierzyński ps. „Sęp”, szef Pogotowia Akcji Specjalnej Komendy Powiatu Łomża Północna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Został aresztowany 5.09.1947 roku. Komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał go na karę dożywotniego więzienia.
1963 (60 lat temu)
Zmarła działaczka niepodległościowa PPS i POW, a prywatnie żona marszałka Józefa Piłsudskiego, Aleksandra Piłsudska. Jej prochy sprowadzono i pochowano na warszawskich Powązkach w 1992 roku.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone