Pomnik majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” - Kraków

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Małopolskie
Miejscowość:Kraków
Lokalizacja:aleja 3 Maja 11
(Pomnik znajduje się w Parku Jordana)

OPIS:

Major Zygmunt Szendzielarz

„Łupaszka”

1910 - 1951

DZIENNIK HISTORII

12 marca 1910

Dziennik Historii Polski
Urodził się dowódca V Wileńskiej Brygady AK i oddziałów partyzanckich, bohater walk z komunistyczną władzą Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”. Został aresztowany w 1948 roku przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na śmierć, wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku.

28 stycznia 1939

Dziennik Historii Polski
Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” wziął ślub z Hanną Swolkień. Ceremonia odbyła się w kościele pw. św. Ignacego w Wilnie.

2 lutego 1944

Dziennik Historii Polski
5. Brygada Wileńska AK pod dowództwem mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka odniosła zwycięstwo nad Sowietami w bitwie pod Radziuszami. Polacy zostali zaatakowani przez partyzantkę Sowiecką mimo układu o wzajemnej nieagresji.

30 czerwca 1948

Dziennik Historii Polski
Funkcjonariusze MBP aresztowali w Osielcu niedaleko Makowa Podhalańskiego, legendarnego dowódcę V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK, majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.

2 listopada 1950

Dziennik Historii Polski
Po ciężkim śledztwie, Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie, pod przewodnictwem sędziego Mieczysława Widaja skazał na 18. krotną karę śmierci majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Wraz z nim na śmierć skazani zostali: ppłk Antoni Olechnowicz, kpt. Henryk Borowski ps. „Trzmiel”, ppor. Lucjan Minkiewicz ps. „Wiktor”.

8 lutego 1951

Dziennik Historii Polski
Na dowódcy V Wileńskiej Brygady AK i oddziałów partyzanckich Wileńskiego Okręgu AK majorze Zygmuncie Szendzielarzu ps. „Łupaszka”, władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci przez strzał w tył głowy.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

2 Lipca
1524 (498 lat temu)
Odbyła się polsko-tatarsko-turecka potyczka pod Trembowlą. Bitwa ta była jedną z tych, które miały położyć kres trwającym przez całe lato najazdom, jakimi Tatarzy nękali ziemie polskie i jej mieszkańców. Napady te powodowały ogromne spustoszenia i typowe dla Tatarów branie ludzi w jasyr. Oddziały marszałka koronnego Piotra Kmity pokonały wrogów zadając im znaczne straty lecz nie udało się odbić jasyru.
1863 (159 lat temu)
W czasie powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Radziwiłowem. Liczący 1000 osób oddział powstańców dowodzony przez generała Józefa Wysockiego został krwawo rozbity przez 500 rosyjskich obrońców tej miejscowości.
1891 (131 lat temu)
Urodził się dowódca 11 Dywizji Piechoty Armii „Kraków” oraz dowódca 2 Dywizji Strzelców Pieszych w kampanii francuskiej 1940 roku generał Bronisław Prugar-Ketling.
1896 (126 lat temu)
Urodził się powstaniec śląski Mikołaj Franciszek Witczak. Był jednym z dowódców POW Górny Śląsk, działaczem plebiscytowym i społecznym. Odznaczony m. in. Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Śląskim Krzyżem Powstańczym.
1915 (107 lat temu)
Urodził się pięściarz Antoni Czortek, który przetrwał Auschwitz. W obozie stoczył pojedynek z przedwojennym zawodowym mistrzem Niemiec wagi średniej Walterem Duenningiem przydomek „Krwawy Walter”. Czortek znokautował prawie dwukrotnie cięższego Niemca. Stoczył w Auschwitz 15 walk i żadnej nie przegrał.
1918 (104 lata temu)
Urodził się żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość kpt. Stanisław Łukasik, ps. „Ryś”. Wyrokiem WSR w Warszawie został skazany na karę śmierci. Stracony 7 marca 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jego szczątki odnaleziono w 2012 r. na „Łączce”.
1947 (75 lat temu)
Funkcję premiera rządu RP na uchodźstwie objął generał Tadeusz „Bór” Komorowski.
1992 (30 lat temu)
Zmarł pułkownik Narodowych Sił Zbrojnych, Dowódca Brygady Świętokrzyskiej w latach 1944-45 Antoni Szacki ps. „Bohun”, „Dąbrowski”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone