6 listopada 1860
Urodził się kompozytor, działacz społeczny Ignacy Jan Paderewski. Pełnił funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych - podpisał Traktat Wersalski.
15 lipca 1910
Ignacy Jana Paderewski wygłosił przemówienie pod odsłoniętym pomnikiem grunwaldzkim w 500 rocznicę zwycięskiej bitwy. Był to debiut Paderewskiego jako polityka. Podczas wojny światowej Paderewski wsparł politykę Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego.
11 stycznia 1917
Ignacy Paderewski przedstawił prezydentowi USA Thomasowi Wilsonowi koncepcję utworzenia Stanów Zjednoczonych Polski. Projekt zakładał odbudowę Polski w formie państwa federacyjnego, w którym konstytucja miała gwarantować prawa obywatelom, a także różnorodnym grupom etnicznym i religijnym. Terytorium SZP miało obejmować terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów z czasów przed rozbiorami. Do realizacji tego planu nigdy jednak nie doszło.
26 grudnia 1918
W Poznaniu odbyła się wielka demonstracja patriotyczna zorganizowana przez Polaków na cześć przybyłego do miasta Ignacego Paderewskiego.
16 stycznia 1919
Józef Piłsudski powołał na stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Ignacego Paderewskiego.
28 czerwca 1919
W imieniu Polski Roman Dmowski i premier Ignacy Jan Paderewski złożyli podpisy pod pokojowym Traktatem Wersalskim kończącym I wojnę światową z Niemcami. Na mocy traktatu zwrócono Polsce znaczną część ziem zabranych jej przez Prusy w I i II rozbiorze. Na mocy traktatu powstało również Wolne Miasto Gdańsk. Polsce nie przyznano finansowych rekompensat za straty poniesione w wyniku wybuchu I wojny światowej.
9 grudnia 1919
Z pełnienia funkcji premiera zrezygnował Ignacy Jan Paderewski.
1 marca 1920
Ignacy Jan Paderewski przekazał prywatne fundusze (ponad 500 tyś. marek polskich) na rzecz weteranów Armii Polskiej we Francji.
29 czerwca 1941
Zmarł w Nowym Jorku wybitny pianista i kompozytor Ignacy Paderewski, pełnił funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych.