Pomnik Ignacego J. Paderewskiego - Kraków

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Małopolskie
Miejscowość:Kraków
Lokalizacja:ul. Lubicz
(Pomnik znajduje się w Parku Strzeleckim)

OPIS:

IGNACY JAN PADEREWSKI

ARTYSTA-MĄŻ STANU

1860-1941

„Hej, Orle Biały”

DZIENNIK HISTORII

6 listopada 1860

Dziennik Historii Polski
Urodził się kompozytor, działacz społeczny Ignacy Jan Paderewski. Pełnił funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych - podpisał Traktat Wersalski.

15 lipca 1910

Dziennik Historii Polski
Ignacy Jana Paderewski wygłosił przemówienie pod odsłoniętym pomnikiem grunwaldzkim w 500 rocznicę zwycięskiej bitwy. Był to debiut Paderewskiego jako polityka. Podczas wojny światowej Paderewski wsparł politykę Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego.

11 stycznia 1917

Dziennik Historii Polski
Ignacy Paderewski przedstawił prezydentowi USA Thomasowi Wilsonowi koncepcję utworzenia Stanów Zjednoczonych Polski. Projekt zakładał odbudowę Polski w formie państwa federacyjnego, w którym konstytucja miała gwarantować prawa obywatelom, a także różnorodnym grupom etnicznym i religijnym. Terytorium SZP miało obejmować terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów z czasów przed rozbiorami. Do realizacji tego planu nigdy jednak nie doszło.

26 grudnia 1918

Dziennik Historii Polski
W Poznaniu odbyła się wielka demonstracja patriotyczna zorganizowana przez Polaków na cześć przybyłego do miasta Ignacego Paderewskiego.

16 stycznia 1919

Dziennik Historii Polski
Józef Piłsudski powołał na stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Ignacego Paderewskiego.

28 czerwca 1919

Dziennik Historii Polski
W imieniu Polski Roman Dmowski i premier Ignacy Jan Paderewski złożyli podpisy pod pokojowym Traktatem Wersalskim kończącym I wojnę światową z Niemcami. Na mocy traktatu zwrócono Polsce znaczną część ziem zabranych jej przez Prusy w I i II rozbiorze. Na mocy traktatu powstało również Wolne Miasto Gdańsk. Polsce nie przyznano finansowych rekompensat za straty poniesione w wyniku wybuchu I wojny światowej.

9 grudnia 1919

Dziennik Historii Polski
Z pełnienia funkcji premiera zrezygnował Ignacy Jan Paderewski.

1 marca 1920

Dziennik Historii Polski
Ignacy Jan Paderewski przekazał prywatne fundusze (ponad 500 tyś. marek polskich) na rzecz weteranów Armii Polskiej we Francji.

29 czerwca 1941

Dziennik Historii Polski
Zmarł w Nowym Jorku wybitny pianista i kompozytor Ignacy Paderewski, pełnił funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

10 Sierpnia
1889 (133 lata temu)
Na Lubelszczyźnie, w Kośminie nad Wieprzem urodziła się Zofia Kossak-Szczucka, wybitna pisarka, publicystka katolicka, działaczka konspiracyjna. W 1940 członkini kierownictwa Unii, a w latach 1941-1942 współzałożycielka i współprzewodnicząca społeczno-katolickiej organizacji Front Odrodzenia Polski. W 1942 współzałożycielka Komitetu Pomocy Żydom przemianowany na Radę Pomocy Żydom ,,Żegota'. Pośmiertnie uhonorowana medalem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata oraz pamiątkową tablicą w Jerozolimie.
1913 (109 lat temu)
Urodził się redaktor pisma „Młody Polak w Niemczech” Edmund Osmańczyk. W czasie Powstania Warszawskiego nadawał codziennie audycje pod tytułem „Dzień Walki”.
1921 (101 lat temu)
Urodził się Bohdan Tomaszewski, dziennikarz, komentator sportowy, tenisista, autor książek, scenarzysta filmowy. W latach 1942 - 1944 uczeń Tajnej Głównej Szkoły Handlowej im. Edwarda Lipińskiego. Uczestnik powstania warszawskiego jako żołnierz ZWZ AK ps. „Mały”. Po kapitulacji powstania więziony w Ożarowie.
1932 (90 lat temu)
Odbyło się uroczyste podniesienie polskiej bandery na polskim niszczycielu ORP „Burza”. Okręt został zamówiony w 1926 r. razem z bliźniaczą jednostką ORP „Wicher”.
1939 (83 lata temu)
Fragment notatek pułkownika Wojska Polskiego Stefana Roweckiego ps. „Grot”: „Awantury i prowokacje w Gdańsku są coraz silniejsze. Niemcy i gdańszczanie-hitlerowcy chcą nas zmusić do czynnej reakcji”.
1944 (78 lat temu)
Na Woli Powstańcy wciąż utrzymują placówki przy ul. Okopowej, w rejonie cmentarzy i na Stawkach. Na Powiślu Powstańcy umocnili swe pozycje. Na Starym Mieście hitlerowcy rozstrzelali ponad sto osób. Elektrownia jest pod regularnym ostrzałem niemieckiej artylerii. „Reduta Wawelska” nadal zawzięcie broni się. Powstańcy z Reduty wykopali przejście do kanałów.
1965 (57 lat temu)
Koniec II procesu oświęcimskiego, skazanych w nim zostało na dożywocie kilku członków SS z załogi niemieckiego obozu Auschwitz.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone