Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Order Odrodzenia Polski
Order Odrodzenia Polski
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

6 Listopada 1860 (164 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się kompozytor, działacz społeczny Ignacy Jan Paderewski. Pełnił funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych - podpisał Traktat Wersalski.

15 Lipca 1910 (114 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Ignacy Jana Paderewski wygłosił przemówienie pod odsłoniętym pomnikiem grunwaldzkim w 500 rocznicę zwycięskiej bitwy. Był to debiut Paderewskiego jako polityka. Podczas wojny światowej Paderewski wsparł politykę Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

15 Października
1243 (781 lat temu)
W Trzebnicy zmarła Jadwiga Śląska. Była żoną księcia Henryka I Brodatego. Została kanonizowana w 1267 roku. 
1817 (207 lat temu)
W Szwajcarii, w mieście Solura zmarł Tadeusz Kościuszko. Był generałem, uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz wojny polsko-rosyjskiej z 1792 roku. Był także naczelnikiem Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu w 1794 roku. 
1861 (163 lata temu)
Wojsko carskie brutalnie rozpędziło demonstrację patriotyczną w Warszawie zorganizowaną z okazji 44 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Aresztowano prawie 1700 uczestników manifestacji.
1905 (119 lat temu)
Szefem Wydziału Bojowego Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej został Józef Piłsudski. Sytuacja miała miejsce w Mińsku Litewskim.
1920 (104 lata temu)
Wojna polsko-bolszewicka - Zajęcie Mińska przez wojska Polskie.
1923 (101 lat temu)
Urodził się Jerzy Lejkowski ps. „Szpagat”, (na zdjęciu z lewej) harcerz, podporucznik czasu wojny w 5. Wileńskiej Brygadzie AK. Ciężko ranny w walce, aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa 6 lipca 1948 roku, skazany na karę śmierci, zamienioną na 15 lat więzienia.
1939 (85 lat temu)
Niemieckie oddziały Selbstschutz  rozstrzelały około 150 przedstawicieli polskiej elity intelektualnej i politycznej z Ziemi Lubawskiej. Zbiorową egzekucję przeprowadzili w lesie koło wsi Bratian, położonej w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego.
1952 (72 lata temu)
W Warszawie przed Najwyższym Sądem Wojskowym postawiono czterech oficerów lotnictwa: ppłk Zygmunt Sokołowski, ppłk Roman Rypson (zdjęcie), mjr Konstanty Sabiłło i mjr Roman Kurkiewicz. Trzech z nich walczyło w czasie II wojny światowej w bitwie o Wielką Brytanię. Oficerowie zostali oskarżeni o działalność konspiracyjno-szpiegowską i skazani na karę śmierci.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone