Tablica poświęcona generałowi Józefowi Hallerowi - Kraków

Szczegółowe dane:
Kraj:Polska
Województwo:Małopolskie
Miejscowość:Kraków
Lokalizacja:ul. Lubicz 16

OPIS:

Generał Józef Haller

3 VIII 1919 roku

został pierwszym

w niepodległej Polsce

honorowym bratem

Krak. Bractwa Kurkowego

W okresie II Rzeczypospolitej

na Celestacie gościli

Marszałek Francji,

Wielkiej Brytanii, Polski

Ferdynand Foch

13 V 1923

Prezydent Rzeczypospolitej

Stanisław Wojciechowski

16 VI 1923

Prezydent Rzeczypospolitej

Ignacy Mościcki

1 X 1927

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Józef Haller - Historyczna Droga do Prawdziwej Wolności
Błękitny Generał. Piąta część o życiorysie Józefa Hallera, która jest uzupełnieniem wcześniejszych artykułów. Jak rozwijała się jego służba wojskowa, działalność w harcerstwie oraz tworzenie Legionów Polskich. Przygotowania do poprowadzenia Błękitnej Armii. Trudne decyzje po Odzyskaniu Niepodległości przez Polskę. Wzruszające przemowy polskiego bohatera.
Czytaj więcej
Generał Stanisław Burhardt-Bukacki
Generał Stanisław Burhardt-Bukacki dzielny i mężny oficer dowódca walczący zawsze w czołowych liniach, swoim osobistym bezprzykładnym męstwem, brawurową odwagą połączoną z wybitną inicjatywą dawał zawsze przykład nieustępliwości i męstwa swoim podwładnym. Wspaniały legionista, dla którego dobro Ojczyzny było wartością nadrzędną.
Czytaj więcej

DZIENNIK HISTORII POLSKI

24 Marca
1794 (231 lat temu)
Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę (na krakowskim rynku), rozpoczynając w ten sposób powstanie narodowe tzw. Insurekcję Kościuszkowską.
1832 (193 lata temu)
Władze rosyjskiej wydał ukaz o karnym wcielaniu do wojska carskiego polskich dzieci. Miały one tworzyć bataliony złożone z chłopców od 7 do 16 roku życia, będących dziećmi emigrantów politycznych, biedoty lub sieroty.
1914 (111 lat temu)
Urodziła się autorka pieśni „Hej chłopcy, bagnet na broń”, harcerka i żołnierz Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej Krystyna Krahelska ps. „Danuta”.
1915 (110 lat temu)
W Parkowie, powiat obornicki, urodził się por. Leon Cybulski ps. „Znicz”, żołnierz Wojska Polskiego, przedwojenny policjant, żołnierz Związku Walki Zbrojnej, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca oddziału Akcji Specjalnej NSZ na Lubelszczyźnie.
1944 (81 lat temu)
Niemcy rozstrzelali ośmioosobową rodzinę Ulmów (kobieta w ciąży z mężem i szóstką dzieci), wraz z ośmiorgiem Żydów, których ukrywali.
1973 (52 lata temu)
Zmarł Marian Januszajtis-Żegota. Generał dywizji Wojska Polskiego. Komendant „Armii Polskiej” i Polskich Drużyn Strzeleckich w latach 1912–1914. Był ostatnim dowódcą I Brygady Legionów Polskich.
1976 (49 lat temu)
Zmarł dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” na ziemi Kieleckiej, major Eugeniusz Kaszyński ps. „Nurt”.
2022 (3 lata temu)
W wieku 95 lat zmarł Kazimierz Gabara ps. „Łuk” żołnierz Batalionu „Miotła”, Zgrupowanie „Radosław”. Po klęsce powstania warszawskiego dostał się do niewoli niemieckiej, był jeńcem Stalagu X B Sandbostel. Do Polski wrócił w 1946 roku.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone