12 listopada 1898
W Bratucicach na świat przyszedł ostatni Komendant Główny Armii Krajowej Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”. Został skazany w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
21 maja 1944
W nocy z 21 na 22 maja 1944 r. nad polami pod Wierzbnem koło Proszowic pojawiły się, oczekiwane przez oddział dywersyjny AK Inspektoratu „Maria” dwa brytyjskie samoloty. Maszyny wykonały zrzut spadochroniarzy i zasobników bez najmniejszych problemów. Na pokładzie jednej z maszyn leciało sześciu oficerów Wojska Polskiego, a wśród nich płk Leopold Okulicki emisariusz Wodza Naczelnego gen. Kazimierza Sosnkowskiego.
6 września 1944
Generał Leopold Okulicki został p.o. obowiązki szefa sztabu KG AK.
4 października 1944
Generał Tadeusz Komorowski ps. „Bór”, przed pójściem do niemieckiej niewoli, poinformował drogą radiową Okręgi AK o mianowaniu generała Leopolda Okulickiego swoim następcą na stanowisku Komendanta Głównego AK.
21 grudnia 1944
Gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” został mianowany komendantem głównym Armii Krajowej. Zajął stanowisko po gen. Tadeuszu Komorowskim ps. „Bór”, który po upadku powstania warszawskiego dostał się do niemieckiej niewoli.
19 stycznia 1945
Z rozkazu generała Leopolda Okulickiego została rozwiązana Armia Krajowa. Generał napisał do żołnierzy: ,,Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą".
24 grudnia 1946
Generał Leopold Okulicki ostatni Komendant Główny AK zmarł w sowieckim więzieniu. Został skazany w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Oficjalną przyczyną śmierci był paraliż i atak serca, lecz niektórzy historycy sądzą, że mogła to być egzekucja wykonana przez NKWD.