gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”

gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Złoty Krzyż Zasługi
Medal
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami

Urodził 12 listopada 1898 roku w Bratucicach. W listopadzie 1918 roku sformował pluton złożony z uczniów swojego gimnazjum, który następnie wszedł w skład 4. Pułku Piechoty Legionów i ruszył z odsieczą do Lwowa. Po zwycięskiej wojnie z bolszewikami Leopold Okulicki został skierowany do Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. W 1935 roku awansował do Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Od 10 września 1939 roku Okulicki brał udział w obronie miasta, najpierw jako szef sztabu odcinka Warszawa-Wschód, potem jako dowódca zgrupowania na Woli. Po kapitulacji Warszawy Leopold Okulicki jako jeden z pierwszych oficerów wstąpił do Służby Zwycięstwu Polski. NKWD aresztowało go w styczniu 1941 roku i wywiozło do Moskwy, gdzie trafił na Łubiankę. Nie poddał się, mimo że był długo i okrutnie torturowany. W 1943 roku Okulicki trafił do Londynu. W nocy z 21 na 22 maja 1944 roku zrzucono go nad Polską. Awansowany do stopnia generała brygady miał przekazać dowódcy AK - gen. Komorowskiemu, rozkazy i listy od Naczelnego Wodza - gen. Sosnkowskiego. 27 lipca 1944 roku zastąpił pułkownika „Nila” Fieldorfa na stanowisku komendanta organizacji „NIE”. Natomiast 30 lipca 1944 roku „Bór” wyznaczył go na swojego następcę. 21 grudnia 1944 roku Leopold Okulicki stanął na czele AK. Stanowisko ostatniego dowódcy AK piastował do 19 stycznia 1945 roku, kiedy wydał rozkaz rozwiązania AK i zejścia do konspiracji. 27 marca 1945 roku gen. Leopold Okulicki został podstępnie aresztowany w Pruszkowie i wywieziony przez NKWD do Moskwy. Tam postawiono go przed sądem w sławnym procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Proces toczył się przed kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRS od 18 do 21 czerwca 1945 roku. Gen. Leopold Okulicki został skazany na najwyższą karę - 10 lat więzienia. W 1955 roku władze Związku Sowieckiego oświadczyły, że Leopold Okulicki rzekomo miał umrzeć na atak serca i paraliż w czasie odsiadywania wyroku w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 1946 roku. Można jednak śmiało przypuszczać, że więzień celi 66 został zamordowany na Łubiance. Symboliczny grób Leopolda Okulickiego znajduje się na warszawskich Powązkach.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

12 Listopada 1898 (126 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Bratucicach na świat przyszedł ostatni Komendant Główny Armii Krajowej Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”. Został skazany w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

21 Maja 1944 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W nocy z 21 na 22 maja 1944 r. nad polami pod Wierzbnem koło Proszowic pojawiły się, oczekiwane przez oddział dywersyjny AK Inspektoratu „Maria” dwa brytyjskie samoloty. Maszyny wykonały zrzut spadochroniarzy i zasobników bez najmniejszych problemów. Na pokładzie jednej z maszyn leciało sześciu oficerów Wojska Polskiego, a wśród nich płk Leopold Okulicki emisariusz Wodza Naczelnego gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

6 Grudnia
1911 (113 lat temu)
Urodził się Aleksander Gabszewicz. Podpułkownik pilot Polskich Sił Zbrojnych, as myśliwski Polskich Sił Powietrznych. Jeden z siedmiu polskich lotników odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.
1914 (110 lat temu)
W okolicach Marcinkowic koło Nowego Sącza wojska Legionów Polskich dowodzone przez Józefa Piłsudskiego starły się z pięciokrotnie większym 8 korpusem rosyjskim.
1926 (98 lat temu)
Urodził się ppor. Tadeusz Narkiewicz ps. „Ciemny”.
1941 (83 lata temu)
W Poznaniu gestapo aresztowało Mścisława Frankowskiego, powstańca wielkopolskiego, działacza Stronnictwa Narodowego i Narodowej Organizacji Bojowej. W dniu 20.03.1942 roku został zgilotynowany w więzieniu Plötzensee w Berlinie.
1942 (82 lata temu)
W ramach Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych „Osa” utworzono oddział „Zagra-Lin” przeznaczony do działań dywersyjnych na terenie Rzeszy Niemieckiej. Na zdjęciu dowódca oddziału kpt. Bernard Drzyzga ps. „Bogusław-Jarosław”.
1942 (82 lata temu)
Rozpoczęły się represje wobec polskiej ludności cywilnej ze Starego Ciepielowa. Do stycznia 1943 roku, za pomoc Żydom, Niemcy dokonali 38 egzekucji (także na dzieciach).
1943 (81 lat temu)
W Karpiłówce na Wołyniu z rąk oprawców z UPA zginął ksiądz Ludwik Włodarczyk proboszcz parafii Okopy w diecezji łuckiej.
1944 (80 lat temu)
W nocy z 6 na 7 grudnia 150 osobowy oddział Jana Borysewicza ps. „Krysia” złożony z grup „Hajduka”, „Groma”, „Zemsty” i „Śmiałego” rozbił więzienie NKWD w Ejszyszkach na Wileńszczyźnie uwalniając 34 Polaków - głównie żołnierzy AK.
1945 (79 lat temu)
W okolicach miejscowości Wola Malowana w obławie zorganizowanej przez połączone siły grup operacyjnych UB, NKWD i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego śmierć ponieśli por. Henryk Piasecki ps. „Zapora” (na zdjęciu w środku), dowódca kompanii Konspiracyjnego Wojska Polskiego i sierż. Józef Broniszewski ps. „Boryna”.
1946 (78 lat temu)
Oddział Narodowych Sił Zbrojnych ppor. Antoniego Bieguna ps. „Sztubak” (grafika) rozbił posterunek MO w Milówce, powiat żywiecki.
1946 (78 lat temu)
W Bierach, powiat bielski, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Wiktora Gruszczyka ps. „Groźny”, żołnierza Zgrupowania VII Śląskiego Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych. Komunistyczny sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 15.01.1947 roku.
1991 (33 lata temu)
Premierem rządu RP został Jan Olszewski. Funkcję tę objął po Janie Krzysztofie Bieleckim. Wotum zaufania jego gabinetowi Sejm udzielił 23 grudnia 1991 roku.
2005 (19 lat temu)
W Wielkiej Brytanii zmarł Jerzy Pajączkowski-Dydyński pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, żołnierz Błękitnej Armii Józefa Hallera, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
2018 (6 lat temu)
W wieku 94 lat zmarła Danuta Gałkowa ps. „Blondynka” - pułkownik Wojska Polskiego, sanitariuszka z Powstania Warszawskiego, Dama orderu Virtuti Militari, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Pod koniec Powstania Warszawskiego uratowała z płonącego szpitala 21 rannych żołnierzy.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone