gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”

gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Złoty Krzyż Zasługi
Medal
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami

Urodził 12 listopada 1898 roku w Bratucicach. W listopadzie 1918 roku sformował pluton złożony z uczniów swojego gimnazjum, który następnie wszedł w skład 4. Pułku Piechoty Legionów i ruszył z odsieczą do Lwowa. Po zwycięskiej wojnie z bolszewikami Leopold Okulicki został skierowany do Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. W 1935 roku awansował do Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Od 10 września 1939 roku Okulicki brał udział w obronie miasta, najpierw jako szef sztabu odcinka Warszawa-Wschód, potem jako dowódca zgrupowania na Woli. Po kapitulacji Warszawy Leopold Okulicki jako jeden z pierwszych oficerów wstąpił do Służby Zwycięstwu Polski. NKWD aresztowało go w styczniu 1941 roku i wywiozło do Moskwy, gdzie trafił na Łubiankę. Nie poddał się, mimo że był długo i okrutnie torturowany. W 1943 roku Okulicki trafił do Londynu. W nocy z 21 na 22 maja 1944 roku zrzucono go nad Polską. Awansowany do stopnia generała brygady miał przekazać dowódcy AK - gen. Komorowskiemu, rozkazy i listy od Naczelnego Wodza - gen. Sosnkowskiego. 27 lipca 1944 roku zastąpił pułkownika „Nila” Fieldorfa na stanowisku komendanta organizacji „NIE”. Natomiast 30 lipca 1944 roku „Bór” wyznaczył go na swojego następcę. 21 grudnia 1944 roku Leopold Okulicki stanął na czele AK. Stanowisko ostatniego dowódcy AK piastował do 19 stycznia 1945 roku, kiedy wydał rozkaz rozwiązania AK i zejścia do konspiracji. 27 marca 1945 roku gen. Leopold Okulicki został podstępnie aresztowany w Pruszkowie i wywieziony przez NKWD do Moskwy. Tam postawiono go przed sądem w sławnym procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Proces toczył się przed kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRS od 18 do 21 czerwca 1945 roku. Gen. Leopold Okulicki został skazany na najwyższą karę - 10 lat więzienia. W 1955 roku władze Związku Sowieckiego oświadczyły, że Leopold Okulicki rzekomo miał umrzeć na atak serca i paraliż w czasie odsiadywania wyroku w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 1946 roku. Można jednak śmiało przypuszczać, że więzień celi 66 został zamordowany na Łubiance. Symboliczny grób Leopolda Okulickiego znajduje się na warszawskich Powązkach.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

12 Listopada 1898 (126 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Bratucicach na świat przyszedł ostatni Komendant Główny Armii Krajowej Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”. Został skazany w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

21 Maja 1944 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W nocy z 21 na 22 maja 1944 r. nad polami pod Wierzbnem koło Proszowic pojawiły się, oczekiwane przez oddział dywersyjny AK Inspektoratu „Maria” dwa brytyjskie samoloty. Maszyny wykonały zrzut spadochroniarzy i zasobników bez najmniejszych problemów. Na pokładzie jednej z maszyn leciało sześciu oficerów Wojska Polskiego, a wśród nich płk Leopold Okulicki emisariusz Wodza Naczelnego gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

27 Kwietnia
1584 (440 lat temu)
Zmarł w Wilnie wielki hetman litewski i kanclerz Mikołaj Radziwiłł. Był przeciwnikiem Unii Lubelskiej. Doskonały strateg i dowódca, czterokrotnie wojska pod jego wodzą zwyciężały Rosjan.
1794 (230 lat temu)
W czasie insurekcji kościuszkowskiej miała miejsce bitwa pod Niemenczynem (obecnie Litwa). 360 żołnierzy litewskich służących pod dowództwem podpułkownika Stefana Grabowskiego pokonało 1450 osobowy oddział rosyjski dowodzony przez pułkownika Kirejewa.
1848 (176 lat temu)
W Krakowie wybuchły antyaustriackie zamieszki, które zostały brutalnie stłumione przez wojsko. Do pacyfikacji mieszkańców miasta użyto ciężkiej artylerii. Podczas bombardowania śmierć poniosły 32 osoby.
1920 (104 lata temu)
Wojsko Polskie z pomocą odrodzonej Polskiej Marynarki Wojennej odniosło zwycięstwo nad bolszewikami w bitwie pod Czarnobylem.
1920 (104 lata temu)
Podczas wojny polsko-bolszewickiej, w czasie tzw wyprawy kijowskiej miała miejsce, pod dowództwem generała Jana Romera (zdjęcie), wyprawa na Koziatyn czyli rajd 1 Dywizji Kawalerii Wojska Polskiego, którego celem było zdobycie węzła kolejowego w Koziatynie oraz przecięcie połączenia między stacjonującymi na prawym brzegu Dniepru dywizjami bolszewickimi.
1940 (84 lata temu)
W Katyniu z rąk katów NKWD zamordowany został Jan Krudowski, porucznik Wojska Polskiego, weteran wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920, kapelmistrz 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich.
1940 (84 lata temu)
Dowódca SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o rozpoczęciu budowy obozu Auschwitz.
1960 (64 lata temu)
Starcia mieszkańców Nowej Huty z milicją w obronie krzyża, który władza komunistyczna chciała usunąć.
2014 (10 lat temu)
Jan Paweł II oraz Jan XXIII zostali kanonizowani przez papieża Franciszka.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek