Generał Stanisław Burhardt-Bukacki

Generał Stanisław Burhardt-Bukacki

Stanisław Burhardt-Bukacki urodził się 8 stycznia 1890 roku w Cannes. Pochodził z bardzo patriotycznej rodziny, jego ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, a dziadek walczył w powstaniu listopadowym. Obserwując jego młodzieńcze losy można odnieść wrażenie, że służba w legionach była konsekwencją przyjętego systemu wartości i tradycji patriotycznych, które wyniósł z rodzinnego domu. Już podczas nauki w częstochowskim gimnazjum zaangażował się w działalność ruchu niepodległościowego należał do towarzystwa „Sokół”, a od 1910 roku do Związku Strzeleckiego, działał także w Związku Walki Czynnej i Polskich Drużynach Strzeleckich.

Wybuch pierwszej wojny światowej zastał go podczas kursu instruktorskiego Polskich Drużyn Strzeleckich w Nowym Sączu. Zgłosił się do Pierwszej Kompani Kadrowej i objął dowództwo nad jednym z plutonów. Szybko uzyskał awans na podporucznika i niedługo później objął dowództwo nad 4. kompanią III batalionu 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Z początkiem 1915 roku Stanisław otrzymał kolejny awans, tym razem na kapitana i zaczął dowodzić I batalionem 1. Pułku Piechoty. W kwietniu 1916 roku zastał awansowany do stopnia majora piechoty. Jeszcze w tym samym roku objął dowództwo nad 5. Pułkiem Piechoty początkowo jako zastępca rannego podczas bitwy pod  Kostiuchnówką Leona Berbeckiego, a od grudnia jako samodzielny dowódca. Burhardt-Bukacki nie oszczędzał się w boju. Dwukrotnie ranny, po raz pierwszy w grudniu 1914 roku pod Łowczówkiem, a drugi raz podczas bitwy pod Jastkowem w sierpniu 1915 roku. W czasie wspomnianej wcześnie bitwie pod Kostiuchnówką w roku 1916 wykazał się ogromnym męstwem.

Komenda 5. Pułku Piechoty Legionów Polskich po bitwie pod Kostiuchniówką mjr Burhardt-Bukacki drugi od prawej
fot. Komenda 5. Pułku Piechoty Legionów Polskich po bitwie pod Kostiuchniówką mjr Burhardt-Bukacki drugi od prawej

W trakcie kryzysu przysięgowego został internowany w obozie w Beniaminowie. Z niewoli zwolniony 15 października 1918 roku. Po odzyskaniu wolności objął dowództwo nad Polską Organizacją Wojskową działającą na terenach okupowanych przez Austriaków. W listopadzie tego samego roku wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Dowództwa Okręgu Generalnego „Lublin”, a wkrótce został szefem Dowództwa Okręgu Generalnego „Warszawa”. Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej, a także walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

W dwudziestoleciu międzywojennym Stanisław Burhardt-Bukacki szybko piął się po szczeblach wojskowej kariery. W roku 1924 został awansowany na stopień generała brygady z 5. lokatą w korpusie generalskim. Podczas przewrotu majowego pozostał wierny marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. W 1935 roku objął stanowisko Inspektora Armii, a już w następnym roku awansował do stopnia generała dywizji.

Legiony na froncie wschodnim. Major Burhardt-Bukacki siedzi drugi od lewej. fot. Legiony na froncie wschodnim. Major Burhardt-Bukacki siedzi drugi od lewej.

Fragment referatu pt. „Przysposobienie wojskowe” wygłoszonego 28 marca 1926 roku na Pierwszym Plenarnym Posiedzeniu Rady Naczelnej Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego:

„Wojna światowa wykazała niezbicie, że tylko wspólny wysiłek całego narodu – zgodna praca wszystkich walczących i pozostałych w kraju obywateli – może zapewnić narodowi utrzymanie jego bytu niepodległego. Całkowite zrealizowanie hasła naród pod bronią – w jego najszlachetniejszym znaczeniu – jest dzisiaj obowiązkiem każdego narodu, dążącego do zachowania swego bytu (…). Najwyższy więc czas, by i społeczeństwo polskie zdało sobie sprawę z tego, że w obliczu gromadzących się nad naszemi granicami chmur nie można dalej trwać w bezczynności, że trzeba wziąć się do solidnej, wytężonej pracy.”

Tuż przed wybuchem II wojny światowej doświadczonemu i błyskotliwemu generałowi Burhardt-Bukackiemu zostało powierzone szefostwo Polskiej Misji Wojskowej w Paryżu. Zajął się negocjowaniem umowy o odtworzeniu Wojska Polskiego we Francji. Umowy tej musiał nauczyć się na pamięć, gdyż sztab posiadał tylko jeden egzemplarz, a robienie notatek zostało zakazane, ze względu na tajność całego przedsięwzięcia.

Po kapitulacji Francji objął dowództwo nad polskim zgrupowaniem w Szkocji. Zmarł w Edynburgu 6 czerwca 1942 roku z powodu ciężkiej choroby. Został pochowany na jednym z edynburskich cmentarzy.

Stanisław Burhardt-Bukacki fot. Stanisław Burhardt-Bukacki

Źródła:

  • „100 Polskich Legionistów” wyd. Świętego Filipa Apostoła rok 2018
 

Miejsca pamięci

POWIĄZANE KADRY

DZIENNIK HISTORII POLSKI

16 Października
1384 (640 lat temu)
Koronacja Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski na Wawelu.
1667 (357 lat temu)
Po bitwie pod Podhajcami, w której udało się hetmanowi Janowi Sobieskiemu odeprzeć ataki armii kozacko- tatarskiej, został podpisany pokój pomiędzy Tatarami i Rzeczpospolitą.
1862 (162 lata temu)
W Dąbrowie Tarnowskiej urodził się Jan Kanty Steczkowski. Był działaczem Stronnictwa Prawicy Narodowej, ministrem skarbu, oraz  premierem rządu stworzonego przez Radę Regencyjną w 1918 roku. Po odzyskaniu niepodległości, w latach  1920-1921 ponownie objął stanowisko ministra skarbu. Był także Dyrektorem Polskiego Banku Krajowego oraz prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego.
1882 (142 lata temu)
W Gidejkach na Wileńszczyźnie urodził się Xawery Czernicki. Był kontradmirałem i inżynierem. W latach 1932-1939 był szefem służb Kierownictwa Marynarki Wojennej. W 1939 roku został wywieziony do ZSRR, był więziony w obozie w Kozielsku. Został zamordowany w 1940 roku w Katyniu przez NKWD.
1888 (136 lat temu)
W Otyni w pobliżu Stanisławowa na świat przyszedł Franciszek Wład. Był generałem WP. W kampanii polskiej 1939 roku był dowódcą 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Zmarł w na skutek ran odniesionych w bitwie nad Bzurą 18 września 1939 roku.
1892 (132 lata temu)
W Stryju urodził się Józef Kustroń. Był żołnierzem Legionów Polskich, oraz generałem WP. Podczas kampanii w 1939 roku dowodził 21. Dywizją Piechoty Górskiej. Odszedł 16 września 1939 roku, na skutek ran odniesionych w walce pod Oleszycami.
1892 (132 lata temu)
W Modlnicy koło Krakowa urodził się Jan Karcz. Był pułkownikiem WP, w kampanii 1939 roku dowodził Mazowieckiej Brygadzie Kawalerii więzień KL Auschwitz. Był jednym z przywódców tajnej organizacji obozowej. Został rozstrzelany przez Niemców w styczniu 1943 roku. 
1929 (95 lat temu)
Franciszek Żwirko ustanowił na dwuosobowym samolocie RWD-2 pierwszy polski lotniczy rekord świata na wysokości 4 tysięcy metrów
1946 (78 lat temu)
W Norymberdze stracono dziesięciu z jedenastu nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Egzekucji dokonano na podstawie wyroku z 1 października 1946 roku wydanego przez sędziów Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze. Skazani zostali na karę śmierci przez powieszenie.
1978 (46 lat temu)
Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął imię Jan Paweł II. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku oraz kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone