Zawisza Czarny z Garbowa

Zawisza Czarny z Garbowa

Zawisza Czarny urodził się ok. 1370 roku w Garbowie jako syn Mikołaja kasztelana konarsko-sieradzkiego. Brał udział w wielu wyprawach rycerstwa europejskiego przeciw Turkom. Powrócił do Polski gdy otrzymał wiadomość o przygotowaniach do finałowego starcia z Krzyżakami. Prawdopodobnie w bitwie pod Grunwaldem to on uratował królewski sztandar, jednak nie ma na to dowodów. Po zwycięstwie, Zawisza wyszedł z inicjatywą zawarcia pokoju między Polską, a Węgrami (układ w Lubowli 1411). Rok później na wielkim zjeździe monarchów w Budzie, zwyciężył turniej rycerski. Będąc jednym z najbardziej zaufanych ludzi Władysława Jagiełły został wysłany na Sobór w Konstancji (powołanym w celu zakończenie tzw. „wielkiej schizmy zachodniej”) w latach 1414-1418. Dzięki jego zdolnościom dyplomatycznym (miał powiedzieć Papieżowi Marcinowi V iż króla polskiego bronić będzie „gębą i ręką”) udało się uzyskać poparcie papiestwa dla strony polskiej i samego Jagiełły, który poprzednio traktowany był jako poganin. Ostatnie lata jego życia związane są z Węgrami i ich monarchą Zygmuntem Luksemburskim, któremu towarzyszył w podróży do Aragonii, gdzie wygrał kolejny z wielkich turniejów rycerskich. Następnie w latach 1420-1422 walczył po stronie węgierskiej z czeskimi husytami. Zawisza Czarny zginął w 1428 roku. Osłaniając odwrót króla Zygmunta Luksemburskiego w trakcie walki pod Golubacem dostał się do Tureckiej niewoli (wraz z dwoma towarzyszami zaatakować miał całą armię przeciwnika). Według legendy Zawisza zginął z powodu sprzeczki dwóch Turków o to czyim jeńcem będzie pojmany. W pewnym momencie jeden z nich wyjął szable i obciął Zawiszy głowę. Warto zaznaczyć, że jego potomkami byli Stanisław Koniecpolski, Bogusław Radziwiłł, oraz mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal”.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

12 Czerwca 1428 (597 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Pod Gołąbcem (teren dzisiejszej Serbii) zginął słynny w całej europie Zawisza Czarny z Garbowa herbu „Sulima”. Uznawany za symbol polskiej rycerskości i słowności, legendarny rycerz poległ osłaniając odwrót armii króla Zygmunta Luksemburskiego przed tureckimi wojskami.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

24 Marca
1794 (231 lat temu)
Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę (na krakowskim rynku), rozpoczynając w ten sposób powstanie narodowe tzw. Insurekcję Kościuszkowską.
1832 (193 lata temu)
Władze rosyjskiej wydał ukaz o karnym wcielaniu do wojska carskiego polskich dzieci. Miały one tworzyć bataliony złożone z chłopców od 7 do 16 roku życia, będących dziećmi emigrantów politycznych, biedoty lub sieroty.
1914 (111 lat temu)
Urodziła się autorka pieśni „Hej chłopcy, bagnet na broń”, harcerka i żołnierz Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej Krystyna Krahelska ps. „Danuta”.
1915 (110 lat temu)
W Parkowie, powiat obornicki, urodził się por. Leon Cybulski ps. „Znicz”, żołnierz Wojska Polskiego, przedwojenny policjant, żołnierz Związku Walki Zbrojnej, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca oddziału Akcji Specjalnej NSZ na Lubelszczyźnie.
1944 (81 lat temu)
Niemcy rozstrzelali ośmioosobową rodzinę Ulmów (kobieta w ciąży z mężem i szóstką dzieci), wraz z ośmiorgiem Żydów, których ukrywali.
1973 (52 lata temu)
Zmarł Marian Januszajtis-Żegota. Generał dywizji Wojska Polskiego. Komendant „Armii Polskiej” i Polskich Drużyn Strzeleckich w latach 1912–1914. Był ostatnim dowódcą I Brygady Legionów Polskich.
1976 (49 lat temu)
Zmarł dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” na ziemi Kieleckiej, major Eugeniusz Kaszyński ps. „Nurt”.
2022 (3 lata temu)
W wieku 95 lat zmarł Kazimierz Gabara ps. „Łuk” żołnierz Batalionu „Miotła”, Zgrupowanie „Radosław”. Po klęsce powstania warszawskiego dostał się do niewoli niemieckiej, był jeńcem Stalagu X B Sandbostel. Do Polski wrócił w 1946 roku.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone