Stefan Korboński ps. „Nowak”

Stefan Korboński ps. „Nowak”

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi I klasy
Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi I klasy

Urodził się 2 marca 1901 roku. Praszce. Adwokat i działacz ludowy, najpierw związany z Polskim Stronnictwem Ludowym „Wyzwolenie”, a później ze Stronnictwem Ludowym. Od czerwca 1941 r. szef Kierownictwa Walki Cywilnej (KWC), następnie w Kierownictwie Walki Podziemnej (KWP). Po zatrzymaniu przez Sowietów 27 marca 1945 r. przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, pełnił obowiązki Delegata Rządu na Kraj. W czerwcu 1945 r. aresztowany przez NKWD, zwolniony w lipcu 1945 r. dzięki osobistej interwencji Stanisława Mikołajczyka. W 1947 r. poseł na Sejm Ustawodawczy z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zagrożony aresztowaniem w tym samym roku uciekł z żoną z kraju. Na emigracji w Stanach Zjednoczonych rozwinął swoją działalność społeczną, polityczną i publicystyczną. Autor wielu książek i artykułów prasowych poświęconych polskiemu podziemiu w czasie trwania II wojny światowej. Zmarł 23 kwietnia 1989 roku i został pochowany na cmentarzu polskim w Doylestown.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

2 Marca 1901 (124 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK Stefan Korboński. Po aresztowaniu Jana Stanisława Jankowskiego pełnił funkcję Delegata Rządu na Kraj.

23 Kwietnia 1989 (36 lat temu)

Zmarł kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK, a następnie szef Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej Stefan Korboński. Pełnił również funkcję Delegata Rządu na Kraj.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

21 Marca
1460 (565 lat temu)
W czasie wojny trzynastoletniej między Polską, a Krzyżakami wojska polskie rozpoczęły ponowne oblężenie Malborka. Pierwsze oblężenie miało miejsce trzy lata wcześniej. Malbork poddał się 5 sierpnia 1460 roku.
1809 (216 lat temu)
Książę Józef Poniatowski został naczelnym wodzem wojsk Księstwa Warszawskiego.
1863 (162 lata temu)
Podczas powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Hutą Krzeszowską. Oddział powstańczy został zaatakowany przez wojska rosyjskie. Trwająca ponad 20 godzin walka, która rozgrywała się w Lesie Ciosmańskim zakończyła porażką Polaków. Zginęło 20 powstańców, a wielu innych trafiło do rosyjskiej niewoli.
1910 (115 lat temu)
Urodził się komandor Bolesław Romanowski, podczas II wojny światowej dowodził polskimi okrętami „Dzik” i „Jastrząb”.
1915 (110 lat temu)
Wymarsz Legionu Puławskiego na front. Sformowany pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego został zasilony przez dowódców z amerykańskiego Związku Sokolstwa Polskiego - kpt. Adama Trygara i kpt. Leona Sułkowskiego.
1941 (84 lata temu)
W Warszawie Niemcy aresztowali podporucznika Eugeniusza Jurkowskiego. Był członkiem Tajnego Skautingu, żołnierzem Legionów Polskich i uczestnikiem III powstania śląskiego. Członek Związku Walki Zbrojnej, więzień Pawiaka.
1941 (84 lata temu)
Polski 300 Dywizjon Bombowy im. Ziemi Mazowieckiej wziął udział w bombardowaniu Berlina.
1980 (45 lat temu)
Samospalenia na krakowskim rynku dokonał były żołnierz AK Walenty Badylak, sprzeciwiając się zmowie milczenia wobec zbrodni katyńskiej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone