Jerzy Różycki

Jerzy Różycki

Odznaczenia

Medal
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

Urodził się 24 lipca 1909 roku w Olszanie koło Kijowa. W roku 1927 rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W 1929 roku, na zlecenie Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Poznańskiego zorganizowano kurs kryptologii, który miał za zadanie wyłowić wyróżniających się w tym kierunku studentów matematyki. Różycki wyróżnił się podczas tych zajęć i dołączył do zespołu kryptologów pracujących w filii Biura Szyfrów Sztabu Głównego w Poznaniu. Od 1932 roku pracował w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Warszawie (w Oddziale II, w Sekcji BS-4). Na przełomie 1932 i 1933 roku, wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim, złamał kody Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Różycki stworzył metodę zegara pozwalającą w wielu wypadkach określić, który z trzech szyfrujących wirników Enigmy był danego dnia w pozycji N (po prawej stronie maszyny). Od pierwszych dni stycznia 1933 roku Biuro Szyfrów było w stanie czytać niemal wszystkie depesze niemieckie kodowane maszynowo. Polska była jedynym krajem na świecie, który w tym czasie posiadał taką możliwość! Pomimo nieustannych udoskonaleń Enigmy polscy kryptolodzy nadążali z ustaleniem dokonywanych przez Niemców zmian. W następnych latach Rejewski wraz z kolegami odtworzył konstrukcję Enigmy stosowanej na wszystkich szczeblach dowodzenia niemieckich wojsk lądowych, powietrznych i morskich. Wspólnie skonstruowali polskie repliki Enigmy, wykryli także około 10 systemów szyfrowych (w sierpniu 1939 roku skonstruowane przez Polaków repliki Enigmy przekazano Anglikom i Francuzom). W 1937 roku zdał egzamin magisterski z geografii na Uniwersytecie Poznańskim. Po napaści wojsk niemieckich na Polskę Polskie Biuro Szyfrów, wraz z jego pracownikami (w tym Różyckim), zostało ewakuowane do Rumunii, skąd kryptologów przewieziono do Francji. Tam ponownie zajęli się rozszyfrowywaniem Enigmy oraz łamaniem niemieckich i włoskich szyfrów telegraficznych. Zginął 9 stycznia 1942 roku w katastrofie statku Lamoricière w rejonie Balearów.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

24 Lipca 1909 (116 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Olszanie urodził się Jerzy Różycki - jeden z najwybitniejszych matematyków i kryptologów mających wpływ na szybsze zakończenie II wojny światowej. W styczniu 1933 roku razem z Marianem Rejewskim oraz Henrykiem Zygalskim złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

31 Grudnia 1932 (93 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Złamany został szyfr niemieckiej maszyny kodującej „Enigma”, dokonali tego polscy matematycy: Jerzy Różycki, Marian Rejewski i Henryk Zygalski.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

16 Czerwca
1895 (130 lat temu)
Urodził się komendant Okręgu Warszawa ZWZ-AK generał Antoni Chruściel ps. „Monter”. Był bezpośrednim dowódcą żołnierzy biorących udział w Powstaniu Warszawskim.
1915 (110 lat temu)
W czasie pierwszej wojny światowej II Brygada Legionów Polskich pod dowództwem generała Józefa Hallera stoczyła pod Rarańczą w obwodzie czerniakowskim krwawą bitwę z piechotą rosyjską.
1922 (103 lata temu)
Do Piekar Śląskich wkroczyły oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem generała Stanisława Szeptyckiego. Do miasta wjechali zarówno Ułani jak i piechota.
1940 (85 lat temu)
10 Brygada Kawalerii Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka stoczyła z Niemcami walkę o francuskie miasto Montbard. Wojska polskie osłaniały w ten sposób odwrót wojsk francuskich w kierunku Kanału Burgundzkiego. Działanie Polaków przyniosło efekt w postaci wyparcia Niemców.
1944 (81 lat temu)
Zginął walcząc z Niemcami cichociemny, szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK Jan Piwnik ps. „Ponury”. Wsławił się jako dowódca partyzantki walczącej w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.
1983 (42 lata temu)
Jan Paweł II rozpoczął swoja drugą pielgrzymkę do ojczyzny.
2012 (13 lat temu)
Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach twórca i dwukrotny dowódca jednostki GROM - Grupa Reagowania Operacyjno Mobilnego, generał brygady Sławomir Petelicki.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone