Trwa wczytywanie danych...

MIEJSCA PAMIĘCI

Pomnik harcmistrza Zbigniewa Łukomskiego - Śmigiel

Pomnik harcmistrza Zbigniewa Łukomskiego - Śmigiel
MASZ ZDJĘCIA Z TEGO MIEJSCA?
WYŚLIJ JE DO NAS

Śmigiel, ul. św. Wita 33

HARCMISTRZOWI

ZBIGNIEWOWI ŁUKOMSKIEMU

I-MU DRUŻYNOWEMU I KOMENDANTOWI HUFCA

ZHP ŚMIGIEL W LATACH 1928 - 1935

W 85-TĄ ROCZNICĘ ŚMIGIELSKIEGO HARCERSTWA

ZUCHY, HARCERZE, INSTRUKTORZY, PRZYJACIELE HARCERSTWA

31 marca 1941 W Warszawie aresztowany został Gustaw Niemiec ps. „Gucio”, inżynier budowy okrętów, harcmistrz, w latach 1931-34 komendant Hufca Harcerzy w Gdańsku, referent prasy i propagandy w Kwaterze Głównej Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku, w konspiracji szef Głównej Kwatery Szarych Szeregów. 6 kwietnia 1941 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
28 kwietnia 1942 W domu przy ulicy Floriańskiej 8 Gestapo aresztowało Annę Marię Hinel, harcerkę, działaczkę konspiracji niepodległościowej, autorkę pamiętnika z okresu okupacji niemieckiej. Została uwięziona w kobiecym gestapowskim więzieniu „Serbia”, z którego 13 listopada 1942 roku przetransportowana została do KL Auschwitz.
3 lutego 1943 Wykonano wyrok śmierci przez ścięcie w więzieniu w Brandenburgu na Józefie Horstcie. Był harcmistrzem Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, działaczem narodowym mniejszości polskiej i członkiem Związku Polaków w Niemczech.
22 czerwca 2004 Zmarła Maria Zofia Łyczko ps. „Szara”, harcmistrzyni, pedagog, sierżant podchorąży Armii Krajowej. W czasie okupacji hitlerowskiej łączniczka, a następnie żołnierz Zgrupowania „Żelbet” ZWZ-AK.

INNE MIEJSCA W MIEJSCOWOŚCI