Pomnik upamiętniający zasadzkę oddziału Narodowej Organizacji Wojskowej - Ożarów

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Świętokrzyskie
Miejscowość:Ożarów
Lokalizacja:DW755

OPIS:

W tym miejscu dn. 25 sierpnia 1943r.
oddział partyzancki N.O.W.
wachm. „TARZANA” TOMASZA WÓJCIKA
podporządkowany
zgrupowaniom Armii Krajowej por. „Ponurego”
zniszczył dwa niemieckie samochody
sztabowe likwidując ośmiu oficerów
i żołnierzy Wermachtu
w tym gen. por. Kurta Rennera
d-cę 184 zapasowej dywizji

DZIENNIK HISTORII

15 grudnia 1908

Dziennik Historii Polski
Urodził się legendarny „Ułan z Zawichostu”, wachmistrz/por. Tomasz Wójcik ps. „Tarzan” był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej.

26 sierpnia 1943

Dziennik Historii Polski
W zasadzce zorganizowanej przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem plutonowego Tomasza Wójcika ps. „Tarzan” zginął generał Kurt Renner. Był on najwyższym rangą niemieckim oficerem zabitym przez polskie podziemie.

7 lipca 1944

Dziennik Historii Polski
W okolicach Woli Grójeckiej w województwie świętokrzyskim oddział partyzancki Armii Krajowej wachmistrza Tomasza Wójcika ps. „Tarzan”stoczył krwawą bitwę z oddziałem żandarmerii niemieckiej. W bitwie poległo 37 Polaków. W niespodziewanym ataku udział wzięło ponad 200 Niemców. Byli dokładnie poinformowani o liczbie partyzantów i miejscu zakwaterowania. Tego dnia pod nieobecność „Tarzana” dowodził podchorąży ps. „Czarny”. Zdołało się przebić jedynie około 9 partyzantów. Pozostali partyzanci nawet ci ciężko ranni, aby nie dostać się w ręce Niemców dobijali się z własnej broni.

8 lipca 1951

Dziennik Historii Polski
W niewyjaśnionych okolicznościach tragiczną śmiercią zginął w Chicago Tomasz Wójcik ps. „Tarzan”. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Armij Krajowej, odznaczony Krzyżem Walecznych i odznaką pamiątkową AK.

11 lipca 1951

Dziennik Historii Polski
W Detroit (USA) na cmentarzu Mount Olivet odbył się pogrzeb zamordowanego w skrytobójczym zamachu ppor. Tomasza Wójcika ps. „Tarzan”, żołnierza Wojska Polskiego, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

28 Września
1466 (556 lat temu)
W czasie trwania wojny trzynastoletniej wojska polskie pod wodzą Piotra Dunina zdobyły Chojnice.
1794 (228 lat temu)
W czasie insurekcji kościuszkowskiej rozpoczęła się zwycięską dla powstańców dwudniowa bitwa pod Łabiszynem w Wielkopolsce. Starły się liczące 1000 żołnierzy wojska pruskie dowodzone przez pułkownika Johanna Fridricha Szekelyego i 7000 żołnierzy wojsk Rzeczpospolitej pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego.
1844 (178 lat temu)
Urodził się pułkownik Wacław Kostek-Biernacki, żołnierz Legionów Polskich, członek POW.
1878 (144 lata temu)
Obraz „Bitwa pod Grunwaldem” autorstwa Jana Matejki został pierwszy raz pokazany publicznie w sali Urzędu Miasta w Krakowie.
1896 (126 lat temu)
Urodził się Wacław Lipiński, historyk, żołnierz Legionów Polskich, członek POW. W czasie II wojny światowej współorganizator Konwentu Organizacji Niepodległościowych, po wojnie założyciel i przewodniczący podziemnego Stronnictwa Niezawisłości Narodowej, członek Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Polski Podziemnej (1946-1947). Aresztowany przez komunistów w 1947 roku i skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie, zmarł w więzieniu we Wronkach w 1949 roku.
1917 (105 lat temu)
Urodził się w Kijowie as myśliwski, kapitan pilot Polskich Sił Powietrznych Eugeniusz Horbaczewski. Zginął 18 sierpnia 1944 w Valennes.
1920 (102 lata temu)
Pod Krwawym Borem w lasach na ziemi lidzkiej polskie oddziały 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej stoczyły zwycięską bitwę z jednostkami 3 Armii sowieckiej zmuszając je do odwrotu.
1939 (83 lata temu)
W wyniku odniesionych rano w Modlinie zmarł płk. Stanisław Królicki. We wrześniu 1939 dowodził 7 pułkiem strzelców konnych.
1939 (83 lata temu)
Rozpoczęła się trzydniowa bitwa pod Szackiem. Grupa KOP generała Wilhelma Orlika-Rückemanna (zdjęcie) odniosła w niej zwycięstwo nad wojskami sowieckimi i przeszła za Bug.
1939 (83 lata temu)
Generał Władysław Sikorski objął dowództwo Armii Polskiej we Francji.
1939 (83 lata temu)
O godz. 13.15 podpisany został akt kapitulacji Warszawy.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone