Tablica poświęcona mieszkańcom represjonowanym i wywiezionym do łagrów sowieckich - Zabrze

Autor zdjęć: Mirosław Sławiński
Szczegółowe dane:
Kraj:Polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Zabrze
Lokalizacja:ul. 3 Maja 19

OPIS:

W HOŁDZIE OFIAROM KOMUNIZMU
MIESZKAŃCOM ZABRZA
WYWIEZIONYM W 1945 R.
DO ŁAGRÓW SOWIECKICH
ORAZ REPRESJONOWANYM
ŻOŁNIERZOM - GÓRNIKOM
PRACUJĄCYM PRZYMUSOWO
W KOPALNIACH ZABRZAŃSKICH
W LATACH 40. I 50. XX WIEKU.

 

DZIENNIK HISTORII POLSKI

13 Października
1282 (742 lata temu)
Miała miejsce bitwa pomiędzy wojskami księcia krakowskiego Leszka Czarnego, a wojska litewsko-jaćwięskimi, które najechały na Lubelszczyznę. 6 tysięczna armia polska w krwawej bitwie pokonała 14 tysięczne wojska Litwinów i Jaćwingów.
1770 (254 lata temu)
Konfederaci Barscy w Preszowie uchwalili Akt detronizacji Stanisława Augusta Poniatowskiego.
1915 (109 lat temu)
Rozwiązany został II Legion Polski 740 Drużyna Lubelska. Była to formacja wojskowa utworzona w czasie pierwszej wojny światowej przez Komitet Narodowy Polski. Liczyła ona kilkuset ochotników, którzy stanęli do walki z Niemcami na froncie wschodnim.
1919 (105 lat temu)
Powołany został Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich, znamy dziś jako Polski Komitet Olimpijski. Miał przygotować polskich sportowców do udziału w swoich pierwszych igrzyskach w Antwerpii w 1920 roku. Przeszkodziła w tym rozpoczęta wojna polsko-bolszewicka, gdyż wszyscy polscy sportowcy chwycili wówczas za broń w obronie ojczystej ziemi.
1929 (95 lat temu)
Urodziła się por. Teresa Stanek ps. „Mitsuko”, harcerka Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajot, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
1935 (89 lat temu)
Marian Zyndram-Kościałkowski objął funkcję premiera RP.
1938 (86 lat temu)
W Wenecji zmarł Władysław Zygmunt Belina-Prażmowski. Dowódca pierwszego oddziału kawalerii tzw. „siódemki Beliny” twórca i dowódca pierwszego szwadronu kawalerii (ok.140 osób), Prezydent Krakowa i wojewoda lwowski, bohater wojny polsko-bolszewickiej.
1939 (85 lat temu)
W Warszawie powołano Narodową Organizację Wojskową. Początkowo nazwana Armią Narodową, NOW była zbrojnym ramieniem Stronnictwa Narodowego. Uznawała w pełni zwierzchnictwo władz emigracyjnych. Od momentu powstania doświadczała problemów kadrowych. Pierwszy komendant gen. Marian Januszajtis-Żegota został aresztowany przez NKWD we Lwowie.
1942 (82 lata temu)
W berlińskim więzieniu Plötzensee zgilotynowano czternastu członków Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich (WOZZ). Byli oni więzieni w poznańskim Forcie VII.
1944 (80 lat temu)
Kompania pod dowództwem kpt. Bernarda Lewandowskiego ps. „Leonard” z Brygady Świętokrzyskiej NSZ zlikwidowała pod Soborzycami sowiecką radiostację, której załoga, nie chcąc się poddać, zginęła w płonącej stodole.
1982 (42 lata temu)
Funkcjonariusz komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordował w Nowej Hucie młodego robotnika i działacza opozycji Bogdana Włosika.
1984 (40 lat temu)
Pierwsza próba zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, który wracał samochodem z Gdańska z kościoła św. Brygidy do Warszawy - w okolicach Olsztynka funkcjonariusze MSW, przyszli mordercy księdza, planowali spowodować wypadek, rzucając kamieniem w przednią szybę jadącego samochodu.
1985 (39 lat temu)
W Zakopanem zmarł gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, legionista II Brygady, jeden z dowódców obrony Lwowa w 1918 r., wybitny dowódca Wojska Polskiego w wojnie 1939 r., więzień sowieckich łagrów, dowódca 5 Dywizji Piechoty Armii Polskiej w ZSRS, w latach 1943-45 dowódca I Korpusu PSZ na Zachodzie, w latach 70-tych i 80-tych organizator niezależnego środowiska kombatanckiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone