Zabrze - MIEJSCA PAMIĘCI

MIEJSCA PAMIĘCI w Zabrzu

Zabrze to miasto, w którym historia pozostawiła liczne ślady walk o wolność i suwerenność. W wielu jego zakątkach znaleźć można miejsca pamięci, które upamiętniają bohaterów walczących za Ojczyznę. Są to nie tylko pomniki, ale także ciche, nierzucające się w oczy zakątki, gdzie mieszkańcy Zabrza oddają hołd tym, którzy oddali życie w obronie wolności. Spacerując po mieście, natrafimy na tablice pamiątkowe oraz symboliczne groby, przypominające o trudnych czasach walki.

Pomniki w Zabrzu są świadkami historii i nośnikami pamięci o wydarzeniach, które kształtowały to miasto. Znajdują się tu pomniki poświęcone Powstańcom Śląskim, którzy walczyli o przynależność regionu do Polski. Każdy z tych pomników niesie ze sobą wyjątkową historię, będąc jednocześnie miejscem, gdzie odbywają się liczne wydarzenia patriotyczne. To właśnie tutaj co roku mieszkańcy zbierają się, aby uczcić pamięć bohaterów, składając kwiaty i paląc znicze.

W Zabrzu historia ożywa nie tylko poprzez stałe miejsca upamiętnienia, ale również poprzez organizowane wydarzenia patriotyczne, które przypominają młodym pokoleniom o wartościach takich jak wolność i poświęcenie. Uroczystości związane z rocznicami powstań śląskich czy obchodami świąt narodowych stają się momentami refleksji nad przeszłością, a także okazją do zacieśniania więzi społecznych i międzypokoleniowych.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

18 Marca
1596 (429 lat temu)
W związku z pożarem na Wawelu podjęta została, przez króla Zygmunta III Wazę, decyzja o przeniesieniu siedziby królewskiej do Zamku Królewskiego w Warszawie.
1863 (162 lata temu)
Podczas powstania styczniowego odbyła się zwycięska dla Polaków bitwa pod Grochowiskami, strona rosyjska i polska poniosły bardzo duże straty.
1921 (104 lata temu)
Podpisany został przez Polskę i Rosję Sowiecką tzw. traktat ryski, kończący wojnę polsko-bolszewicką. Wyznaczał on wschodnie granice państwa polskiego.
1926 (99 lat temu)
Urodziła się łączniczka i sanitariuszka Franciszka Tuszko ps. „Hanka”. Podczas Powstania Warszawskiego walczyła na Starym Mieście w batalionie NOW-AK „Gustaw”.
1941 (84 lata temu)
W szpitalu w Koszycach zmarł Klemens Konstanty Gucwa ps. „Góral”, „Gazda”. Miłośnik sportu, w młodości trenował piłkę nożną, lekkoatletykę oraz narciarstwo w sportowych sekcjach „Sandecji” w Nowym Sączu. Żołnierz 82 Syberyjskiego Pułku Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Brześciu nad Bugiem. W dniach 14-17 września 1939 r. walczył w obronie twierdzy brzeskiej, początkowo przeciwko oddziałom niemieckim, a następnie sowieckim. Był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego i komendantem sądeckiego pododcinka Wydziału Łączności z Zagranicą ZWZ.
1941 (84 lata temu)
Do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie dotarł pierwszy raport z „planety Auschwitz” napisany przez rotmistrza Witolda Pileckiego.
1942 (83 lata temu)
W Moskwie miało miejsce spotkanie generała Władysława Andersa z Józefem Stalinem. Główną poruszaną kwestią była ewakuacja z terenów Związku Radzieckiego do Iranu części żołnierzy Wojska Polskiego.
1943 (82 lata temu)
Kierownictwo Walki Cywilnej podlegające Rządowi Rzeczypospolitej na Uchodźstwie ogłosiło, że szmalcownictwo będzie karane śmiercią.
1945 (80 lat temu)
Oddziały 1. Armii Wojska Polskiego po 10 dniach walk zdobyły Kołobrzeg.
1946 (79 lat temu)
Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Komendy Powiatu Łomża Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem ppor. Jerzego Karwowskiego ps. „Newada” rozbroił posterunek MO w Starych Gutach, powiat piski.
1996 (29 lat temu)
W Kanadzie zmarł ppłk. Władysław Marcinkowski ps. „Jaxa”, inżynier, żołnierz Wojska Polskiego, działacz Grupy „Szańca”, współtwórca Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, zastępca dowódcy w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone