Trwa wczytywanie danych...

MIEJSCA PAMIĘCI

Tablica pamięci męczeństwa więźniów KL Auschwitz - Birkenau - Pszczyna

Tablica pamięci męczeństwa więźniów KL Auschwitz - Birkenau - Pszczyna

Pszczyna, ul. Bogedaina 20

Tablica pamięci męczeństwa więźniów KL Auschwitz - Birkenau.

Których w styczniu 1915 roku podczas ewakuacji obozu zatrzymano na tym stadionie. Byli brutalnie traktowani przez konwojentów wielu z nich zostało zabitych na ulicach naszego miasta. Pochowani są na cmentarzu św. Krzyża.

2 września 1939 Niemcy założyli obóz koncentracyjny w Stuthofie. Już pierwszego dnia uwięzili w nim 250 Polaków z Gdańska.
2 sierpnia 1940 Przybył pierwszy transport więźniów do niemieckiego obozu KL Gross-Rosen w Rogoźnicy. Obóz powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Najliczniejszymi grupami narodowościowymi w kompleksie Gross-Rosen byli Żydzi, Polacy oraz Rosjanie.
25 lutego 1941 Zmarł w niemieckim obozie KL Dachau Leon Hirsz SVD, kleryk werbista, więzień Fortu VII.
2 marca 1942 Rozpoczął działalność niemiecki obóz zagłady w Bełżcu na Lubelszczyźnie. Budowę rozpoczęto 1 listopada 1941 roku. Szacuje się, że śmierć w tym obozie poniosło ponad pół miliona ludzi.
26 stycznia 1943 Zamordowany został w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau Michał Kozal biskup pomocniczy diecezji włocławskiej. Beatyfikowany w 1987 roku.
6 sierpnia 1944 Podporucznik 8. Brygady Kolejowej Armii Krajowej Franciszek Ząbecki, narażając własne życie wyniósł z zaminowanego budynku stacji kolejowej w Treblince część dokumentów, będących dowodami zbrodni popełnionych w czasie funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady Treblinka II.
5 maja 1945 Niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen został wyzwolony przez Amerykanów.
POKAŻ CAŁY DZIENNIK

INNE MIEJSCA W MIEJSCOWOŚCI