Pomnik poświęcony Orlętom Lwowskim i Kadetom Lwowskim - Katowice

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Katowice
Lokalizacja:plac Szramka 1

OPIS:

W HOŁDZIE
OLĘTOM LWOWSKIM
BOHATERSKIM OBROŃCOM OJCZYZNY
1918 - 1920

KADETOM LWOWSKIM
OCHOTNICZYM BOJOWNIKOM
O POLSKOŚĆ GÓRNEGO ŚLĄSKA
W SETNĄ ROCZNICĘ POWROTU
GÓRNEGO ŚLĄSKA DO MACIERZY

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Orlęta Lwowskie
Patrząc przez pryzmat historii Polski, można śmiało powiedzieć że żyjemy w spokojnych czasach, o czym niestety bardzo często zapominamy. Wystarczy przypomnieć sobie jak w 1918 roku we Lwowie nasi młodzi rodacy wykazali się ogromną odwagą, stając do walki z wrogiem o ojczyznę.
Czytaj więcej

DZIENNIK HISTORII

29 listopada 1904

Dziennik Historii Polski
W Piaskach koło Sosnowca urodził się Jerzy Bitschan jeden z najmłodszych obrońców Lwowa. 21 listopada 1918 roku podczas obrony miasta poległ od dwóch ukraińskich kul. W chwili śmierci miał 14 lat.

28 grudnia 1905

Dziennik Historii Polski
W Dublanach urodził się Antoś Petrykiewicz, jeden z najmłodszych Orląt Lwowskich, biorący udział w walkach o Lwów z Ukraińcami. Walczył w oddziale tzw. „Straceńców”, został ciężko ranny broniąc „Reduty Śmierci”, czyli „Góry Stracenia” na Persenkówce. Najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari.

5 listopada 1918

Dziennik Historii Polski
W walkach pod Kulparkowem zginął 15-letni obrońca Lwowa Wilhelm Haluza. Został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa.

9 listopada 1918

Dziennik Historii Polski
W wyniku odniesionych ran zmarł Józef Matyka, 16-letni obrońca Lwowa.

22 stycznia 1920

Dziennik Historii Polski
13-letni obrońca Lwowa Antoni Petrykiewicz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy za osobiste męstwo, zostając jego najmłodszym kawalerem w historii.

25 sierpnia 1971

Dziennik Historii Polski
Władze radzieckie podjęły decyzję o likwidacji Cmentarza Orląt Lwowskich.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

18 Sierpnia
1655 (367 lat temu)
Po wkroczeniu wojsk szwedzkich do Polski hetman Janusz Radziwił podpisał w Kiejdanach na Litwie akt całkowitego oddania się królowi Szwecji
1879 (143 lata temu)
Urodził się w Wyrach na Śląsku Stefan Knapik. Był działaczem robotniczym i społecznym. Uczestnik powstań, działacz Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
1909 (113 lat temu)
Urodził się w Sadkowej Górze podporucznik Armii Krajowej Władysław Jan Jasiński ps. „Jędruś”. Był jednym z głównych dowódców partyzanckich na Kielecczyźnie i Podkarpaciu. Odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy.
1919 (103 lata temu)
Powstańcy śląscy odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Godowem.
1920 (102 lata temu)
Rozegrały się zakończone zwycięstwami wojsk polskich bitwy pod Brodnicą oraz pod Wyszkowem. Ponadto tego samego dnia rozpoczęła się dwudniowa bitwa o Płock.
1922 (100 lat temu)
Urodził się w Wilnie podporucznik Henryk Wieliczko ps. „Lufa”. Był dowódcą 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK i działaczem zbrojnego podziemia niepodległościowego z lat 1944–1963. Brał udział m.in. w bitwie z Niemcami 31 stycznia 1944 pod Worzianami oraz walczył z partyzantką sowiecką 2 lutego 1944 roku pod Radziuszami.
1942 (80 lat temu)
Pod ścianą straceń w KL Auschwitz, Rapportführer Gerhard Palitzsch zastrzelił 56 polskich więźniów politycznych. Egzekucja była odwetem za spalenie 6 dworów na Śląsku. Przed egzekucją wszyscy skazańcy odśpiewali w bloku 11 hymn Polski.
1945 (77 lat temu)
Odbyła się niedaleko wsi Miodusy Pokrzywne jedna z największych bitew powstania antykomunistycznego. Oddziały ppor. Władysława Łukasiuka ps. „Młot” i por. Zygmunta Błażejewicza ps „Zygmunt” starły się z wojskami mjr Wasilija Gribko. Starcie toczące się podczas gwałtownej ulewy było niezwykle zacięte. Partyzanci odnieśli zwycięstwo, a w bitwie poległo kilkudziesięciu enkawudzistów i żołnierzy „ludowego” WP oraz kilku funkcjonariuszy UB. Oddziały polskie straciły 8 partyzantów, a 10 zostało rannych.
1946 (76 lat temu)
Oddział AK dowodzony przez Józefa Kurasia ps. „Ogień” dokonał uwolnienia kilkudziesięciu więźniów – żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Narodowych Sił Zbrojnych - z więzienia św. Michała w Krakowie.
1976 (46 lat temu)
Zmarł wskutek wielokrotnego pobicia przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ksiądz Roman Kotlarz, zwany „radomskim Popiełuszką”, który błogosławił robotników protestujących w Radomiu 25 czerwca 1976 r.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone