Pomnik poświęcony Orlętom Lwowskim i Kadetom Lwowskim - Katowice

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Katowice
Lokalizacja:plac Szramka 1

OPIS:

W HOŁDZIE
OLĘTOM LWOWSKIM
BOHATERSKIM OBROŃCOM OJCZYZNY
1918 - 1920

KADETOM LWOWSKIM
OCHOTNICZYM BOJOWNIKOM
O POLSKOŚĆ GÓRNEGO ŚLĄSKA
W SETNĄ ROCZNICĘ POWROTU
GÓRNEGO ŚLĄSKA DO MACIERZY

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Orlęta Lwowskie
Patrząc przez pryzmat historii Polski, można śmiało powiedzieć że żyjemy w spokojnych czasach, o czym niestety bardzo często zapominamy. Wystarczy przypomnieć sobie jak w 1918 roku we Lwowie nasi młodzi rodacy wykazali się ogromną odwagą, stając do walki z wrogiem o ojczyznę.
Czytaj więcej

DZIENNIK HISTORII

29 listopada 1904

Dziennik Historii Polski
W Piaskach koło Sosnowca urodził się Jerzy Bitschan jeden z najmłodszych obrońców Lwowa. 21 listopada 1918 roku podczas obrony miasta poległ od dwóch ukraińskich kul. W chwili śmierci miał 14 lat.

28 grudnia 1905

Dziennik Historii Polski
W Dublanach urodził się Antoś Petrykiewicz, jeden z najmłodszych Orląt Lwowskich, biorący udział w walkach o Lwów z Ukraińcami. Walczył w oddziale tzw. „Straceńców”, został ciężko ranny broniąc „Reduty Śmierci”, czyli „Góry Stracenia” na Persenkówce. Najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari.

1 listopada 1918

Dziennik Historii Polski
Rozpoczęły się, trwające blisko trzy tygodnie, walki polsko-ukraińskie o Lwów i Przemyśl.

5 listopada 1918

Dziennik Historii Polski
W walkach pod Kulparkowem zginął 15-letni obrońca Lwowa Wilhelm Haluza. Został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa.

9 listopada 1918

Dziennik Historii Polski
W wyniku odniesionych ran zmarł Józef Matyka, 16-letni obrońca Lwowa.

21 listopada 1918

Dziennik Historii Polski
W czasie wojny polsko-ukraińskiej po 21 dniach bohaterskiej walki oddziały polskie zdobyły Lwów. Liczące 3089 żołnierzy wojska polskie przypuściły zdecydowany atak na stawiających wielki opór Ukraińców w liczbie 3300 żołnierzy.

21 listopada 1918

Podczas walk w obronie Lwowa zginął gimnazjalista, harcerz, jeden z najmłodszych uczestników 14-letni Jurek Bitschan.

22 stycznia 1920

Dziennik Historii Polski
13-letni obrońca Lwowa Antoni Petrykiewicz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy za osobiste męstwo, zostając jego najmłodszym kawalerem w historii.

25 sierpnia 1971

Dziennik Historii Polski
Władze radzieckie podjęły decyzję o likwidacji Cmentarza Orląt Lwowskich.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

1 Grudnia
1734 (288 lat temu)
Urodził się Adam Kazimierz Czartoryski, generał ziem podolskich (1758-1794), członek Familii, od 1768 r. komendant Szkoły Rycerskiej, działacz Komisji Edukacji Narodowej, poseł na Sejm Czteroletni, zwolennik Konstytucji 3 Maja, pisarz, krytyk literacki, mecenas sztuki.
1867 (155 lat temu)
Urodził się Ignacy Mościcki, działacz niepodległościowy, wybitny chemik. Był profesorem Politechniki Lwowskiej, a w latach 1926-1939 piastował urząd prezydenta RP.
1916 (106 lat temu)
Odbył się pierwszy, od czasów powstania listopadowego, przemarsz regularnych wojsk polskich - Legionów Polskich przez stolicę.
1918 (104 lata temu)
Został wydany rozkaz Sztabu Generalnego WP mówiący o tym, iż biało-czerwona szachownica będzie oficjalnym oznakowaniem polskich samolotów.
1943 (79 lat temu)
Zakończono w Teheranie konferencję, której uczestnicy: Winston Churchill, Józef Stalin i Franklin D. Roosevelt ustalili granice Polski. Na wschodzie miała wyznaczyć ją linia Curzona, a na zachodzi linia rzek Odry i Nysy.
1946 (76 lat temu)
W okolicach wsi Golonka koło Gąbina grupa operacyjna Urzędu Bezpieczeństwa zabiła podporucznika Henryka Jóźwiaka ps. „Groźny”. Był żołnierzem AK, członkiem sztabu wojewódzkiego Ruchu Oporu AK, wywiadowcą w strukturach Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa.
1947 (75 lat temu)
Około godz. 23, w restauracji w Zabrzegu miejscowy milicjant Rudolf Dadak zamordował (na zlecenie UB) strzałem w plecy kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”. Polski dowódca wojskowy, kapral pilot Wojska Polskiego, kapitan Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca grup leśnych VII (Śląskiego) Okręgu NSZ.
2006 (16 lat temu)
Zmarł w Warszawie pułkownik Zbigniew Brym ps. „Zdunin”, żołnierz AK. Walczył w wojnie obronnej w 1939r., a w czasie powstania warszawskiego dowodził „Żelazną Redutą”.
2020 (2 lata temu)
W wieku 91 lat w Warszawie zmarła Hanna Stadnik ps. „Hanka” była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim, pełniła funkcję prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone