Pomnik Orląt Lwowskich - Częstochowa

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Częstochowa
Lokalizacja:Plac Orląt Lwowskich

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Orlęta Lwowskie
Patrząc przez pryzmat historii Polski, można śmiało powiedzieć że żyjemy w spokojnych czasach, o czym niestety bardzo często zapominamy. Wystarczy przypomnieć sobie jak w 1918 roku we Lwowie nasi młodzi rodacy wykazali się ogromną odwagą, stając do walki z wrogiem o ojczyznę.
Czytaj więcej

DZIENNIK HISTORII

29 listopada 1904

Dziennik Historii Polski
W Piaskach koło Sosnowca urodził się Jerzy Bitschan jeden z najmłodszych obrońców Lwowa. 21 listopada 1918 roku podczas obrony miasta poległ od dwóch ukraińskich kul. W chwili śmierci miał 14 lat.

28 grudnia 1905

Dziennik Historii Polski
W Dublanach urodził się Antoś Petrykiewicz, jeden z najmłodszych Orląt Lwowskich, biorący udział w walkach o Lwów z Ukraińcami. Walczył w oddziale tzw. „Straceńców”, został ciężko ranny broniąc „Reduty Śmierci”, czyli „Góry Stracenia” na Persenkówce. Najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari.

5 listopada 1918

Dziennik Historii Polski
W walkach pod Kulparkowem zginął 15-letni obrońca Lwowa Wilhelm Haluza. Został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa.

5 listopada 1918

W walkach pod Kulparkowem zginął 15-letni obrońca Lwowa Wilhelm Haluza. Został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa.

9 listopada 1918

Dziennik Historii Polski
W wyniku odniesionych ran zmarł Józef Matyka, 16-letni obrońca Lwowa.

9 listopada 1918

W wyniku odniesionych ran zmarł Józef Matyka, 16-letni obrońca Lwowa.

10 listopada 1918

Dziennik Historii Polski
Oddziały polskie walczące z Ukraińcami we Lwowie opanowały całą zachodnią część miasta.Obszar ten stanowił jedną trzecią powierzchni Lwowa.

19 listopada 1918

Dziennik Historii Polski
W czasie wojny polsko-ukraińskiej na rozkaz Józefa Piłsudskiego podpułkownik Michał Karaszewicz-Tokarzewski zorganizował odsiecz, w której udział wzięło 140 oficerów Wojska Polskiego i 1228 żołnierzy wyposażonych w 8 dział. Następnego dnia wojska były już we Lwowie.

22 listopada 1918

Wojska ukraińskie zostały wyparte ze Lwowa.

22 stycznia 1920

Dziennik Historii Polski
13-letni obrońca Lwowa Antoni Petrykiewicz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy za osobiste męstwo, zostając jego najmłodszym kawalerem w historii.

25 sierpnia 1971

Dziennik Historii Polski
Władze radzieckie podjęły decyzję o likwidacji Cmentarza Orląt Lwowskich.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

28 Czerwca
1651 (371 lat temu)
Rozpoczęła się trwająca trzy dni bitwa pod Beresteczkiem wojska polskie starły się z oddziałami kozacko-tatarskim (powstanie Chmielnickiego).
1660 (362 lata temu)
Wojska dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Pawła Sapiechę i Stefana Czarnieckiego pokonały oddziały rosyjskie w bitwie pod Płonką.
1919 (103 lata temu)
W imieniu Polski Roman Dmowski i premier Ignacy Jan Paderewski złożyli podpisy pod pokojowym Traktatem Wersalskim kończącym I wojnę światową z Niemcami. Na mocy traktatu zwrócono Polsce znaczną część ziem zabranych jej przez Prusy w I i II rozbiorze. Na mocy traktatu powstało również Wolne Miasto Gdańsk. Polsce nie przyznano finansowych rekompensat za straty poniesione w wyniku wybuchu I wojny światowej.
1927 (95 lat temu)
Prochy Juliusza Słowackiego spoczęły na Wawelu.
1941 (81 lat temu)
Oddziały niemieckie wkroczyły do Przemyśla zajmując tym samym rosyjską strefę okupacyjną położoną na prawym brzegu Sanu.
1946 (76 lat temu)
W więzieniu w Białymstoku, został zamordowany przez komunistów por. Marian Pluciński ps. „Mścisław”. Oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej 1939 roku w 33. szwadronie czołgów rozpoznawczych. Działał w Związku Walki Zbrojnej, studiował konspiracyjnie medycynę. Pod koniec 1943 r. walczył w 6. Wileńskiej Brygadzie AK, a od marca 1944 r. w 5. Wileńskiej Brygadzie AK, jako dowódca 3. plutonu 1. kompanii „szturmowej”.
1946 (76 lat temu)
Zginął w walce z UB ppor. Zdzisław Badocha ps. "Żelazny", dowódca II Szwadronu V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej
1956 (66 lat temu)
Rozpoczęły się protesty robotników w Poznaniu, które zamieniły sie w trzydniowe walki uliczne, zginęło podczas ich trwania 58 osób.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone