Tablica pamięci rtm. Witolda Pileckiego - Warszawa

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Mazowieckie
Miejscowość:Warszawa
Lokalizacja:ul. Józefa Sierakowskiego 9

OPIS:

Rtm. WITOLD PILECKI
      1901     1948

UCZESTNIK WOJNY 1920 I 1939 ROKU
JAKO ŻOŁNIERZ KONSPIRACJI
DOBROWOLNY WIĘZIEŃ AUSCHWITZ
W LATACH 1940-1943 WSPÓŁTWÓRCA
OBOZOWEJ ORGANIZACJI OPORU
W POWSTANIU WARSZAWSKIM 1944 ROKU
D-CA KOMPANII W BAONIE „CHROBRY II”
OBROŃCA REDUTY W AL. JEROZOLIMSKICH
ŻOŁNIERZ 2 KORPUSU GEN. ANDERSA
ARESZTOWANY W 1947 PRZEZ MBP
STRACONY W WIĘZIENIU MOKOTOWSKIM

NAJODWAŻNIESZY Z ODWAŻNYCH
UHONOROWANY ZOSTAŁ W 2006 ROKU
ORDEREM ORŁA BIAŁEGO

DZIENNIK HISTORII

13 maja 1901

Dziennik Historii Polski
Urodził się w Ołońcu oficer ZWZ-AK, bohater podziemia niepodległościowego Witold Pilecki, walczył zarówno z okupantem niemieckim jak i radzieckim, pragnąc przywrócić Polsce wolność. Zginął z rąk komunistów.

7 kwietnia 1931

Dziennik Historii Polski
Odbył się ślub Marii Ostrowskiej i rotmistrza Witolda Pileckiego w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej.

26 sierpnia 1939

Dziennik Historii Polski
Zmobilizowany został podporucznik Witold Pilecki. Objął on dowództwo plutonu kawalerii 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy. Pod jego dowództwem, w trakcie prowadzonych walk, ułani zniszczyli 7 niemieckich czołgów oraz 2 nieuzbrojone samoloty.

19 września 1940

Dziennik Historii Polski
W czasie wielkiej obławy w Warszawie Niemcy aresztowali ponad 2 tysiące mężczyzn. Wśród nich znalazł się rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie dał się zatrzymać, aby dotrzeć do KL Auschwitz w celu zebrania informacji na temat obozu.

18 marca 1941

Dziennik Historii Polski
Do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie dotarł pierwszy raport z „planety Auschwitz” napisany przez rotmistrza Witolda Pileckiego.

26 kwietnia 1943

Dziennik Historii Polski
W nocy z 26 na 27 kwietnia z KL Auschwitz uciekł Witold Pilecki. Przedostał się do obozu dobrowolnie w celu zebrania informacji na temat funkcjonowania tej „fabryki śmierci”.

8 maja 1947

Dziennik Historii Polski
Aresztowany został przez Urząd Bezpieczeństwa rotmistrz Witold Pilecki bohater walk z okupantem niemieckim i radzieckim.

3 marca 1948

Dziennik Historii Polski
Początek procesu przed Sądem Rejonowym w Warszawie rotmistrza Witolda Pileckiego oficera ZWZ-AK bohatera walki o niepodległą Polskę.

15 marca 1948

Dziennik Historii Polski
Rotmistrz Witold Pilecki został skazany przez Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie na karę śmierci. Wyrok na bohaterze walk z okupantami wykonano 25 maja 1948 roku.

25 maja 1948

Dziennik Historii Polski
Na oficerze ZWZ-AK, bohaterze walki o niepodległą Polskę Witoldzie Pileckim został wykonany wyrok śmierci w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

8 Sierpnia
1863 (159 lat temu)
Pod niewielką wioską Żyrzyn na Lubelszczyźnie doszło do największego zwycięstwa polskich powstańców nad Rosjanami. Oddział pięciuset żołnierzy carskich został całkowicie rozbity, a w ręce Polaków wpadł skarb o wartości 200 tys. rubli.
1889 (133 lata temu)
Urodziła się pisarka Zofia Kossak-Szczucka, podczas II wojny światowej współtworzyła Front Odrodzenia Polski i Radę Pomocy Żydom „Żegota”.
1933 (89 lat temu)
Urodził się Zbigniew Madej ps. „Zbyszek”. Był łącznikiem batalionu NOW-AK „Gustaw”. Poległ 13 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Warszawskim mając zaledwie 11 lat.
1943 (79 lat temu)
9 osobowy oddział Armii Krajowej pod dowództwem sierżanta Bolesława Kieresińskiego w okolicach wsi Łajszew Stary w województwie mazowieckim urządził zasadzkę na kolumnę samochodów żandarmerii niemieckiej. Czekającym na Niemców przez kilka godzin żołnierzom udało się po otwarciu ognia i obrzuceniu kolumny granatami bez poniesienia jakichkolwiek strat, zabić czterech Niemców.
1944 (78 lat temu)
Zapada decyzja o budowie „Kubusia”, samochodu pancernego. Budowa odbędzie się w warsztacie na rogu ulic Tamka i Topiel.
1944 (78 lat temu)
Z ogarniętej powstaniem Warszawy rozpoczęła nadawanie „Błyskawica” - radiostacja Armii Krajowej. Pierwsze słowa jakie można było usłyszeć brzmiały: „Halo, tu mówi Błyskawica! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32, 8 oraz 52, 1 m. Duch Warszawy jest wspaniały”
1952 (70 lat temu)
W Warszawie Najwyższy Sąd Wojskowy pod przewodnictwem podpułkownika Juliusza Krupskiego skazał na karę śmierci Mariana Orlika podpułkownika Wojska Polskiego, żołnierza 1. Pułku Piechoty Legionów w Wilnie, więźnia niemieckich obozów Lamsdorf, Braunschweig i Woldenberg, kawalera Krzyża Walecznych.
1981 (41 lat temu)
Zmarł żołnierz Legionów Polskich i POW gen. Stanisław Skwarczyński. Dowodził 1 Dywizją Piechoty Legionów w latach 1930-38, a podczas kampanii polskiej z 1939 roku był dowódcą grupy operacyjnej w Armii „Prusy”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone