Tablica upamiętniająca walkę o polskość Morskiego Oka - Zakopane

Szczegółowe dane:
Kraj:Polska
Województwo:Małopolskie
Miejscowość:Zakopane
Lokalizacja:Morskie Oko

OPIS:

Jeszcze Polska nie zginęła

Wiwat plemię Łasze
Słuszna sprawa górę wzięła
Morskie Oko nasze!

Obrońcom najpiękniejszego
zakątka Polski Władysławowi
hr. Zamoyskiemu, Prof. Oswaldowi
Balzerowi i innym Rodakom
w setną rocznicę rozstrzygnięcia
sporu granicznego

Kontekst sporu o MORSKIE OKO

Spór o Morskie Oko był jednym z najważniejszych konfliktów granicznych na ziemiach polskich pod zaborami, dotyczących przynależności tego terytorium w Tatrach. Konflikt toczył się głównie pomiędzy Polską (reprezentowaną przez Władysława Zamoyskiego) a Węgrami, którzy chcieli przejąć kontrolę nad tym terenem.

Główna batalia prawna miała miejsce pod koniec XIX wieku. W 1902 roku spór został ostatecznie rozstrzygnięty na korzyść Polski, co oznaczało, że Morskie Oko i przyległe tereny Tatr znalazły się w granicach Galicji, będącej wówczas częścią Austro-Węgier, ale z większym przywiązaniem do polskiej kultury i administracji. Władysław Zamoyski, właściciel dóbr tatrzańskich, odegrał kluczową rolę w obronie polskich interesów. Dzięki jego wysiłkom i wsparciu takich postaci jak profesor Oswald Balzer, sąd międzynarodowy uznał przynależność Morskiego Oka do Polski.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

21 Marca
1460 (565 lat temu)
W czasie wojny trzynastoletniej między Polską, a Krzyżakami wojska polskie rozpoczęły ponowne oblężenie Malborka. Pierwsze oblężenie miało miejsce trzy lata wcześniej. Malbork poddał się 5 sierpnia 1460 roku.
1809 (216 lat temu)
Książę Józef Poniatowski został naczelnym wodzem wojsk Księstwa Warszawskiego.
1863 (162 lata temu)
Podczas powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Hutą Krzeszowską. Oddział powstańczy został zaatakowany przez wojska rosyjskie. Trwająca ponad 20 godzin walka, która rozgrywała się w Lesie Ciosmańskim zakończyła porażką Polaków. Zginęło 20 powstańców, a wielu innych trafiło do rosyjskiej niewoli.
1910 (115 lat temu)
Urodził się komandor Bolesław Romanowski, podczas II wojny światowej dowodził polskimi okrętami „Dzik” i „Jastrząb”.
1915 (110 lat temu)
Wymarsz Legionu Puławskiego na front. Sformowany pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego został zasilony przez dowódców z amerykańskiego Związku Sokolstwa Polskiego - kpt. Adama Trygara i kpt. Leona Sułkowskiego.
1941 (84 lata temu)
W Warszawie Niemcy aresztowali podporucznika Eugeniusza Jurkowskiego. Był członkiem Tajnego Skautingu, żołnierzem Legionów Polskich i uczestnikiem III powstania śląskiego. Członek Związku Walki Zbrojnej, więzień Pawiaka.
1941 (84 lata temu)
Polski 300 Dywizjon Bombowy im. Ziemi Mazowieckiej wziął udział w bombardowaniu Berlina.
1980 (45 lat temu)
Samospalenia na krakowskim rynku dokonał były żołnierz AK Walenty Badylak, sprzeciwiając się zmowie milczenia wobec zbrodni katyńskiej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone