Pomnik Ignacego Paderewskiego - Kraków

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Małopolskie
Miejscowość:Kraków
Lokalizacja:aleja 3 Maja 11
(Pomnik znajduje się w Parku Jordana)

OPIS:

Ignacy Jan Paderewski

1860 - 1941

DZIENNIK HISTORII

6 listopada 1860

Dziennik Historii Polski
Urodził się kompozytor, działacz społeczny Ignacy Jan Paderewski. Pełnił funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych - podpisał Traktat Wersalski.

15 lipca 1910

Dziennik Historii Polski
Ignacy Jana Paderewski wygłosił przemówienie pod odsłoniętym pomnikiem grunwaldzkim w 500 rocznicę zwycięskiej bitwy. Był to debiut Paderewskiego jako polityka. Podczas wojny światowej Paderewski wsparł politykę Romana Dmowskiego i Komitetu Narodowego Polskiego.

11 stycznia 1917

Dziennik Historii Polski
Ignacy Paderewski przedstawił prezydentowi USA Thomasowi Wilsonowi koncepcję utworzenia Stanów Zjednoczonych Polski. Projekt zakładał odbudowę Polski w formie państwa federacyjnego, w którym konstytucja miała gwarantować prawa obywatelom, a także różnorodnym grupom etnicznym i religijnym. Terytorium SZP miało obejmować terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów z czasów przed rozbiorami. Do realizacji tego planu nigdy jednak nie doszło.

26 grudnia 1918

Dziennik Historii Polski
W Poznaniu odbyła się wielka demonstracja patriotyczna zorganizowana przez Polaków na cześć przybyłego do miasta Ignacego Paderewskiego.

16 stycznia 1919

Dziennik Historii Polski
Józef Piłsudski powołał na stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Ignacego Paderewskiego.

28 czerwca 1919

Dziennik Historii Polski
W imieniu Polski Roman Dmowski i premier Ignacy Jan Paderewski złożyli podpisy pod pokojowym Traktatem Wersalskim kończącym I wojnę światową z Niemcami. Na mocy traktatu zwrócono Polsce znaczną część ziem zabranych jej przez Prusy w I i II rozbiorze. Na mocy traktatu powstało również Wolne Miasto Gdańsk. Polsce nie przyznano finansowych rekompensat za straty poniesione w wyniku wybuchu I wojny światowej.

9 grudnia 1919

Dziennik Historii Polski
Z pełnienia funkcji premiera zrezygnował Ignacy Jan Paderewski.

1 marca 1920

Dziennik Historii Polski
Ignacy Jan Paderewski przekazał prywatne fundusze (ponad 500 tyś. marek polskich) na rzecz weteranów Armii Polskiej we Francji.

29 czerwca 1941

Dziennik Historii Polski
Zmarł w Nowym Jorku wybitny pianista i kompozytor Ignacy Paderewski, pełnił funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

15 Sierpnia
1917 (105 lat temu)
Powstał Komitet Narodowy Polski w Lozannie na jego czele stanął Roman Dmowski.
1920 (102 lata temu)
Podczas wojny polsko-bolszewickiej, w trzecim dniu walk na przedmościu warszawskim wojska polskie odbiły Radzymin i przejęły inicjatywę w walkach z bolszewią.
1920 (102 lata temu)
Po zakończonej bitwie warszawskiej do polskiej niewoli trafiło 60 tysięcy rosyjskich jeńców. Niektórzy z nich, przerażeni, twierdzili, że widzieli nad polskim wojskiem Tę, ”której się wzroku czarne duchy boją”, czyli Matkę Bożą, która osłaniała swoim płaszczem stolicę.
1923 (99 lat temu)
Po raz pierwszy obchodzono Święto Żołnierza i doroczny przegląd załogi. Święto zostało ustanowione rozkazem dziennym nr 126 Ministra Spraw Wojskowych generała Stanisława Szeptyckiego z dnia 4 sierpnia 1923. <br/><br /> Foto: Marszałek Józef Piłsudski, gen. broni Stanisław Szeptycki i gen. dywizji Stanisław Haller na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie, 1923
1929 (93 lata temu)
Urodziła się działaczka WZZ Wybrzeża Anna Walentynowicz. W 1980 roku była członkiem Prezydium MKS w Stoczni Gdańskiej, a następnie Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność". Zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone