Tablica poświęcona mjr Marianowi Bernaciakowi ps. „Orlik” - Kazimierz Dolny

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Lubelskie
Miejscowość:Kazimierz Dolny
Lokalizacja:ul. Zamkowa 6

OPIS:

PAMIĘCI MARIANA BERNACIAKA PS. ORLIK

1917 - 1946

WYBITNEGO DOWÓDCY

UGRUPOWANIA PARTYZANCKIEGO

ARMII KRAJOWEJ INSPEKTORATU PUŁAWY,

A NASTĘPNIE

ZRZESZENIA WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ

ORAZ JEGO ŻOŁNIERZY

WALCZĄCYCH O WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ OJCZYZNĘ

Z OKUPANTEM NIEMIECKIM I SOWIECKIM

WIECZNA CZEŚĆ I CHWAŁA!

DZIENNIK HISTORII

6 marca 1917

Dziennik Historii Polski
Urodził się Marian Bernaciak ps. „Orlik” dowódca partyzantki. Był zwierzchnikiem wszystkich oddziałów i grup zbrojnych WiN na terenie Inspektoratu Puławy.

13 kwietnia 1945

Dziennik Historii Polski
W Woli Zadybskiej w województwie lubelskim miała miejsce bitwa poakowskiego oddziału partyzanckiego pod dowództwem Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” z trzema grupami operacyjnymi Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. Bitwa zakończyła się sukcesem żołnierzy „Orlika”.

24 maja 1945

Dziennik Historii Polski
Oddział mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” stoczył zwycięską bitwę w Lesie Stockim na Lubelszczyźnie z pięciokrotnie większymi siłami operacyjnymi NKWD, KBW i UB.

26 lipca 1945

Dziennik Historii Polski
Oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” dowodzony przez mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” dokonał brawurowej akcji uwolnienia z transportu kolejowego pod Bąkowcem na Lubelszczyźnie ponad 120 więźniów, wśród nich żołnierzy podziemia niepodległościowego.

5 lutego 1946

Dziennik Historii Polski
Oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” dowodzony przez mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” rozbił w Czernicy na Lubelszczyźnie grupę operacyjną Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

24 czerwca 1946

Dziennik Historii Polski
Podczas obławy UB i KBW zginął dowódca partyzantki Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na Lubelszczyźnie major Marian Bernaciak ps. „Orlik”.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

10 Sierpnia
1889 (133 lata temu)
Na Lubelszczyźnie, w Kośminie nad Wieprzem urodziła się Zofia Kossak-Szczucka, wybitna pisarka, publicystka katolicka, działaczka konspiracyjna. W 1940 członkini kierownictwa Unii, a w latach 1941-1942 współzałożycielka i współprzewodnicząca społeczno-katolickiej organizacji Front Odrodzenia Polski. W 1942 współzałożycielka Komitetu Pomocy Żydom przemianowany na Radę Pomocy Żydom ,,Żegota'. Pośmiertnie uhonorowana medalem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata oraz pamiątkową tablicą w Jerozolimie.
1913 (109 lat temu)
Urodził się redaktor pisma „Młody Polak w Niemczech” Edmund Osmańczyk. W czasie Powstania Warszawskiego nadawał codziennie audycje pod tytułem „Dzień Walki”.
1921 (101 lat temu)
Urodził się Bohdan Tomaszewski, dziennikarz, komentator sportowy, tenisista, autor książek, scenarzysta filmowy. W latach 1942 - 1944 uczeń Tajnej Głównej Szkoły Handlowej im. Edwarda Lipińskiego. Uczestnik powstania warszawskiego jako żołnierz ZWZ AK ps. „Mały”. Po kapitulacji powstania więziony w Ożarowie.
1932 (90 lat temu)
Odbyło się uroczyste podniesienie polskiej bandery na polskim niszczycielu ORP „Burza”. Okręt został zamówiony w 1926 r. razem z bliźniaczą jednostką ORP „Wicher”.
1939 (83 lata temu)
Fragment notatek pułkownika Wojska Polskiego Stefana Roweckiego ps. „Grot”: „Awantury i prowokacje w Gdańsku są coraz silniejsze. Niemcy i gdańszczanie-hitlerowcy chcą nas zmusić do czynnej reakcji”.
1944 (78 lat temu)
Na Woli Powstańcy wciąż utrzymują placówki przy ul. Okopowej, w rejonie cmentarzy i na Stawkach. Na Powiślu Powstańcy umocnili swe pozycje. Na Starym Mieście hitlerowcy rozstrzelali ponad sto osób. Elektrownia jest pod regularnym ostrzałem niemieckiej artylerii. „Reduta Wawelska” nadal zawzięcie broni się. Powstańcy z Reduty wykopali przejście do kanałów.
1965 (57 lat temu)
Koniec II procesu oświęcimskiego, skazanych w nim zostało na dożywocie kilku członków SS z załogi niemieckiego obozu Auschwitz.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone