Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość - Dziennik Historii

29 Września 1899 (126 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Warszawie urodził się pułkownik Jan Rzepecki, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, komendant Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

27 Października 1900 (125 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Żytomierzu urodził się Franciszek Niepokólczycki. Pułkownik WP, podczas II wojny światowej był oficerem ZWZ-AK. W 1943 roku został zastępcą komendanta Kierownictwa Dywersji KG AK. W latach 1945-1946 pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

29 Stycznia 1945 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Powstała konspiracyjna organizacja niepodległościowa „Nie”, na jej czele stanął generał August Emil Fieldorf ps. „Nil”.

24 Kwietnia 1945 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Ugrupowanie organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość pod dowództwem Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” rozbiło Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach, uwalniając 107 więźniów oraz zabijając 5 ubeków i 2 milicjantów.

2 Września 1945 (80 lat temu)

Zostało założone w stolicy konspiracyjne Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, na jego czele stanął pułkownik Jan Rzepecki.

24 Listopada 1945 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Rzeszowie dowodzona przez podporucznika Kazimierza Dziekońskiego formacja Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość "Straż" wykonała wyrok śmierci na kierowniku Sekcji do Walk z Bandytyzmem Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie podporuczniku Ludwiku Bojanowskim.

16 Kwietnia 1946 (79 lat temu)

W Sulisławicach w województwie świętokrzyskim został wykonany wyrok śmierci przez patrol Straży Rady WiN Tarnobrzeg na tamtejszym współpracowniku NKWD Mieczysławie Mazurze.

13 Września 1946 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Rzeszowie agenci Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Kazimierza Dziekońskiego ps. „Pistolet” podporucznika, byłego żołnierza Armii Krajowej, szefa straży Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

4 Stycznia 1947 (78 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Początek procesu członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, oskarżono m.in. pułkownika Jana Rzepeckiego.

5 Stycznia 1947 (78 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość pułkownik Wincenty Kwieciński został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

12 Stycznia 1947 (78 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Kolonii Łuszczów oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” pod dowództwem kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” stoczył potyczkę z patrolem MO i ORMO. Kpt. „Uskok” został ranny w nogę. Zginął 1 funkcjonariusz MO i 4 ORMO.

3 Lutego 1947 (78 lat temu)

Ogłoszono wyroki dla przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Marian Gołębiowski skazany został na karę śmierci, a pozostali na kary więzienia wahające się od 2 do 12 lat.

11 Sierpnia 1947 (78 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Początek procesu władz zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na ławie oskarżonych zasiedli m.in pułkownik Franciszek Niepokólczycki i działacze PSL Karol Buczek i Stanisław Mierzwa.

10 Września 1947 (78 lat temu)

Koniec procesu działaczy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Osiem osób skazano na śmierć, wśród nich komendanta WiN płk. Franciszka Niepokólczyckiego.

23 Lutego 1949 (76 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Grupa żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość dowodzona przez Zbigniewa Zarębskiego ps. „Kanciarz” napadła na kasę Gminnej Spółdzielni Samopomocy Chłopskiej w Tyszowcach w województwie lubelskim. Udało się zdobyć gotówkę w kwocie dwa i pół miliona złotych, podczas akcji ranny został milicjant Wawrzyniec Hałasa.

5 Października 1950 (75 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zapadło siedem wyroków śmierci.

6 Października 1951 (74 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Zginął w Zbereżu w walce z komunistami ppor. Edward Taraszkiewicz ps. „Żelazny” ostatni dowódca oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa.

17 Sierpnia 1953 (72 lata temu)

116 osób związanych ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość zostało aresztowanych przez władze komunistyczne.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

18 Marca
1596 (429 lat temu)
W związku z pożarem na Wawelu podjęta została, przez króla Zygmunta III Wazę, decyzja o przeniesieniu siedziby królewskiej do Zamku Królewskiego w Warszawie.
1863 (162 lata temu)
Podczas powstania styczniowego odbyła się zwycięska dla Polaków bitwa pod Grochowiskami, strona rosyjska i polska poniosły bardzo duże straty.
1921 (104 lata temu)
Podpisany został przez Polskę i Rosję Sowiecką tzw. traktat ryski, kończący wojnę polsko-bolszewicką. Wyznaczał on wschodnie granice państwa polskiego.
1926 (99 lat temu)
Urodziła się łączniczka i sanitariuszka Franciszka Tuszko ps. „Hanka”. Podczas Powstania Warszawskiego walczyła na Starym Mieście w batalionie NOW-AK „Gustaw”.
1941 (84 lata temu)
W szpitalu w Koszycach zmarł Klemens Konstanty Gucwa ps. „Góral”, „Gazda”. Miłośnik sportu, w młodości trenował piłkę nożną, lekkoatletykę oraz narciarstwo w sportowych sekcjach „Sandecji” w Nowym Sączu. Żołnierz 82 Syberyjskiego Pułku Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Brześciu nad Bugiem. W dniach 14-17 września 1939 r. walczył w obronie twierdzy brzeskiej, początkowo przeciwko oddziałom niemieckim, a następnie sowieckim. Był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego i komendantem sądeckiego pododcinka Wydziału Łączności z Zagranicą ZWZ.
1941 (84 lata temu)
Do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie dotarł pierwszy raport z „planety Auschwitz” napisany przez rotmistrza Witolda Pileckiego.
1942 (83 lata temu)
W Moskwie miało miejsce spotkanie generała Władysława Andersa z Józefem Stalinem. Główną poruszaną kwestią była ewakuacja z terenów Związku Radzieckiego do Iranu części żołnierzy Wojska Polskiego.
1943 (82 lata temu)
Kierownictwo Walki Cywilnej podlegające Rządowi Rzeczypospolitej na Uchodźstwie ogłosiło, że szmalcownictwo będzie karane śmiercią.
1945 (80 lat temu)
Oddziały 1. Armii Wojska Polskiego po 10 dniach walk zdobyły Kołobrzeg.
1946 (79 lat temu)
Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Komendy Powiatu Łomża Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem ppor. Jerzego Karwowskiego ps. „Newada” rozbroił posterunek MO w Starych Gutach, powiat piski.
1996 (29 lat temu)
W Kanadzie zmarł ppłk. Władysław Marcinkowski ps. „Jaxa”, inżynier, żołnierz Wojska Polskiego, działacz Grupy „Szańca”, współtwórca Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, zastępca dowódcy w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone