Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość - Dziennik Historii

29 Września 1899 (125 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Warszawie urodził się pułkownik Jan Rzepecki, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, komendant Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

27 Października 1900 (124 lata temu)

Dziennik Historii Polski
W Żytomierzu urodził się Franciszek Niepokólczycki. Pułkownik WP, podczas II wojny światowej był oficerem ZWZ-AK. W 1943 roku został zastępcą komendanta Kierownictwa Dywersji KG AK. W latach 1945-1946 pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

29 Stycznia 1945 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Powstała konspiracyjna organizacja niepodległościowa „Nie”, na jej czele stanął generał August Emil Fieldorf ps. „Nil”.

24 Kwietnia 1945 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Ugrupowanie organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość pod dowództwem Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” rozbiło Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach, uwalniając 107 więźniów oraz zabijając 5 ubeków i 2 milicjantów.

2 Września 1945 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zostało założone w stolicy konspiracyjne Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, na jego czele stanął pułkownik Jan Rzepecki.

24 Listopada 1945 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Rzeszowie dowodzona przez podporucznika Kazimierza Dziekońskiego formacja Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość "Straż" wykonała wyrok śmierci na kierowniku Sekcji do Walk z Bandytyzmem Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie podporuczniku Ludwiku Bojanowskim.

16 Kwietnia 1946 (78 lat temu)

W Sulisławicach w województwie świętokrzyskim został wykonany wyrok śmierci przez patrol Straży Rady WiN Tarnobrzeg na tamtejszym współpracowniku NKWD Mieczysławie Mazurze.

13 Września 1946 (78 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Rzeszowie agenci Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Kazimierza Dziekońskiego ps. „Pistolet” podporucznika, byłego żołnierza Armii Krajowej, szefa straży Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

4 Stycznia 1947 (77 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Początek procesu członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, oskarżono m.in. pułkownika Jana Rzepeckiego.

5 Stycznia 1947 (77 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość pułkownik Wincenty Kwieciński został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

12 Stycznia 1947 (77 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Kolonii Łuszczów oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” pod dowództwem kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” stoczył potyczkę z patrolem MO i ORMO. Kpt. „Uskok” został ranny w nogę. Zginął 1 funkcjonariusz MO i 4 ORMO.

3 Lutego 1947 (77 lat temu)

Ogłoszono wyroki dla przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Marian Gołębiowski skazany został na karę śmierci, a pozostali na kary więzienia wahające się od 2 do 12 lat.

11 Sierpnia 1947 (77 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Początek procesu władz zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na ławie oskarżonych zasiedli m.in pułkownik Franciszek Niepokólczycki i działacze PSL Karol Buczek i Stanisław Mierzwa.

10 Września 1947 (77 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Koniec procesu działaczy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Osiem osób skazano na śmierć, wśród nich komendanta WiN płk. Franciszka Niepokólczyckiego.

23 Lutego 1949 (75 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Grupa żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość dowodzona przez Zbigniewa Zarębskiego ps. „Kanciarz” napadła na kasę Gminnej Spółdzielni Samopomocy Chłopskiej w Tyszowcach w województwie lubelskim. Udało się zdobyć gotówkę w kwocie dwa i pół miliona złotych, podczas akcji ranny został milicjant Wawrzyniec Hałasa.

5 Października 1950 (74 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zapadło siedem wyroków śmierci.

6 Października 1951 (73 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Zginął w Zbereżu w walce z komunistami ppor. Edward Taraszkiewicz ps. „Żelazny” ostatni dowódca oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa.

17 Sierpnia 1953 (71 lat temu)

116 osób związanych ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość zostało aresztowanych przez władze komunistyczne.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

26 Kwietnia
1794 (230 lat temu)
Ukazał się pierwszy numer Gazety Wolnej Warszawskiej. Pismo to ukazywało się dwa razy w tygodniu. Redaktorem naczelnym był Antoni Lesznowski. Do 1 lipca było oficjalnym organem władz insurekcji kościuszkowskiej.
1809 (215 lat temu)
Wojska polskie dowodzone przez generała Michała Sokolnickiego zwyciężyły w bitwie pod Grochowem armię austriacką. W walce poległo około 15 Polaków oraz około 100 żołnierzy austriackich.
1831 (193 lata temu)
Podczas powstania listopadowego odbyła się bitwa pod Mińskiem Mazowieckim. Wojska polskie pod dowództwem generała Antoniego Giełguda starły się z 1. Korpusem Rosyjskim generała Piotra Pahlena. Bitwa zakończyła się wycofaniem wojsk powstańczych w stronę miejscowości Stojadła. W walkach poległo około 300 osób po obu stronach.
1860 (164 lata temu)
Urodził się w Wilamowicach Arcybiskup Lwowski Józef Bilczewski, profesor, rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Polityk, społecznik, człowiek o wielkiej pobożności, obrońca Polskości na Kresach Wschodnich.
1899 (125 lat temu)
Urodził się w Warszawie starszy sierżant Wojska Polskiego, major Narodowych Sił Zbrojnych Stanisław Ostwind-Zuzga. Pełnił funkcję komendanta powiatowego placówki NSZ w Węgrowie. Był najwyższym rangą dowódcą w polskim podziemiu pochodzenia żydowskiego.
1940 (84 lata temu)
W wieku 43 lat w KL Sachsenhausen zamordowany został ksiądz Stanisław Kubista. Wykładowca gimnazjalny, redaktor pisma „Posłaniec Józefa Świętego”. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.
1943 (81 lat temu)
W nocy z 26 na 27 kwietnia z KL Auschwitz uciekł Witold Pilecki. Przedostał się do obozu dobrowolnie w celu zebrania informacji na temat funkcjonowania tej „fabryki śmierci”.
1944 (80 lat temu)
Delegat Rządu na Kraj Jan Jankowski został mianowany na wicepremiera przez Prezydenta Władysława Raczkiewicza.
1988 (36 lat temu)
Rozpoczął się strajk w krakowskiej Hucie imienia Lenina.
2001 (23 lata temu)
W stolicy zmarła w wieku 89 lat Wanda Ossowska. Była pielęgniarką, sanitariuszką i żołnierzem Armii Krajowej. Działała jako łączniczka między Komendą Główną AK, a dowództwem Obszaru Lwowskiego Armii Krajowej.
2022 (2 lata temu)
W wieku 93 lat zmarła Jadwiga Chruściel ps. „Kozaczek”, łączniczka Armii Krajowej. Była córką dowódcy Powstania Warszawskiego - generała Antoniego Chruściela ps. „Monter”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek