Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko

Odznaczenia

Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari
Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari

Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie. Kształcił się w kolegium pijarów w Lubieszowie, a później w Szkole Rycerskiej w Warszawie, do której trafił dzięki wsparciu Czartoryskich. Był wyróżniającym się kadetem, uczęszczał na dodatkowy kurs inżynieryjny i po ukończeniu nauki został instruktorem. W 1769 roku wyjechał jako stypendysta królewski do Francji, gdzie pogłębiał wiedzę wojskową i uczył się malarstwa. Pobyt we Francji wywarł duży wpływ na jego poglądy polityczne i społeczne.

Po powrocie do Polski nie znalazł miejsca w armii, dlatego wyjechał do Ameryki, gdzie trwała wojna o niepodległość. Zasłynął jako inżynier wojskowy – zaprojektował m.in. twierdzę West Point. Za zasługi został awansowany na generała, a Kongres USA uhonorował go ziemią i pieniędzmi.

W 1784 roku wrócił do Polski, a w 1789 został generałem wojsk koronnych. Brał udział w wojnie z Rosją w 1792 roku i awansował na generała lejtnanta. Po przystąpieniu króla do konfederacji targowickiej udał się na emigrację i rozpoczął przygotowania do powstania.

24 marca 1794 roku stanął na czele insurekcji kościuszkowskiej, składając przysięgę narodowi. W trakcie powstania wydał uniwersał połaniecki, przyznający wolność osobistą chłopom. Po klęsce pod Maciejowicami trafił do rosyjskiej niewoli. Po upadku powstania udał się na emigrację.

W kolejnych latach podróżował po Europie i Ameryce, angażując się w działalność Legionów Polskich oraz Towarzystwa Republikanów Polskich. Był krytyczny wobec Napoleona i nie poparł Królestwa Polskiego zależnego od Rosji w 1815 roku.

Zmarł 15 października 1817 roku w Solurze w Szwajcarii. Uznawany jest za bohatera narodowego Polski i USA. Jego imię nosi Akademia West Point oraz najwyższy szczyt Australii – Góra Kościuszki.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

4 Lutego 1746 (279 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się polski bohater, generał i Najwyższy Naczelnik powstania z 1794 roku Tadeusz Kościuszko, brał także udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

18 Lipca 1792 (233 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Polskie oddziały dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę pokonały rosyjski korpus w bitwie pod Dubienką.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

28 Kwietnia
1512 (513 lat temu)
Wojska polsko-litewskie pokonały siły tatarskie w bitwie pod Wiśniowcem (zwanej również bitwą pod Łopusznem).
1920 (105 lat temu)
W Pucku założono pierwszy port wojenny II Rzeczypospolitej. Pierwszym okrętem, który wszedł do portu był zakupiony z prywatnych pieniędzy Józefa Unruga ORP „Pomorzanin”.
1940 (85 lat temu)
Powstała Kadra Polski Niepodległej - organizacja konspiracyjna o charakterze wojskowym, teren działania obejmował głównie Warszawę, województwo kieleckie oraz Podlasie. Do zadań KPN należało organizowanie akcji sabotażowych.
1942 (83 lata temu)
W domu przy ulicy Floriańskiej 8 Gestapo aresztowało Annę Marię Hinel, harcerkę, działaczkę konspiracji niepodległościowej, autorkę pamiętnika z okresu okupacji niemieckiej. Została uwięziona w kobiecym gestapowskim więzieniu „Serbia”, z którego 13 listopada 1942 roku przetransportowana została do KL Auschwitz.
1945 (80 lat temu)
Żołnierze Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” we współpracy z oddziałami Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa” i Tadeusza Borkowskiego ps. „Mata” zajęli Janów Lubelski. Partyzanci zdobyli posterunek MO, wykonali wyrok na konfidencie UB, zaatakowali kwaterę instruktorów NKWD oraz rozbili miejscowe więzienie, uwalniając 15 więźniów bezpieki.
1948 (77 lat temu)
W okolicach Suchedniowa w województwie świętokrzyskim funkcjonariusze Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach i żołnierze KBW zorganizowali obławę na oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”. Trafił on do niewoli wraz z partnerką Józefą Zep ps. „Zośka” będącą w siódmym miesiącu ciąży.
1983 (42 lata temu)
Zmarł szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK pułkownik Jan Rzepecki. Pełnił również funkcję komendanta Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".
1992 (33 lata temu)
W Cheektowaga (USA) zmarł franciszkanin ks. mjr Franciszek Błaż ps. „Mróz”, „Wiktor Mróz”, kapelan Armii Krajowej i 204. Pułku Piechoty Narodowych Sił Zbrojnych, Szef Służby Duszpasterskiej w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ.
2021 (4 lata temu)
Na wieczną wartę odszedł ppor. Mieczysław Cybulski ps. „Ostry”. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Polskiej Organizacji Podziemnej „Wyzwolenie”, więzień polityczny okresu stalinowskiego
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone