Stefan Czarniecki

Stefan Czarniecki

Urodził się 1599 roku. Pochodził ze średniozamożnej szlachty. Karierę wojskową rozpoczął podczas kampanii chocimskiej 1621 przeciw Turcji, następnie walczył w kampanii pruskiej 1626–29 ze Szwecją, wojnie smoleńskiej 1633–34 z Rosją, przeciw powstaniu kozackiemu 1637–38 oraz Tatarom (Ochmatów 1644). W dobie walk z powstaniem B. Chmielnickiego 1648 należał do ścisłego sztabu hetmana M. Potockiego, nad Żółtymi Wodami dostał się do niewoli tatarskiej, później do kozackiej, w której przebywał do ugody zborowskiej 1649. Następnie brał udział w walkach na Ukrainie z Kozakami i Tatarami, m.in. pod Beresteczkiem i Białą Cerkwią (1651) oraz Batohem (1652). Od 1652 był porucznikiem chorągwi husarskiej króla i oboźnym koronnym. W czasie potopu szwedzkiego wierny królowi Janowi II Kazimierzowi, kierował obroną Krakowa (X 1655) oraz walczył ze Szwedami i księciem siedmiogrodzkim Jerzym II Rakoczym w wielu operacjach. Mistrz tzw. wojny szarpanej ze Szwedami, współdziałał z oddziałami szlachty powiatowej i masami chłopskimi. Zawiedziony w swych oczekiwaniach na buławę polną (1657), miał wypowiedzieć słowa: „Jam nie z soli, ani z roli, ale z tego, co mnie boli, wyrosłem”; na osłodę tej porażki bohater wojny ze Szwedami otrzymał urząd wojewody ruskiego (1657) oraz „generała lejtnanta zastępcy wodza wojsk Jego Królewskiej Mości”. W 1658–59 walczył w Danii na czele polskiego korpusu jazdy, wsławiając się przeprawą na wyspę Als oraz zdobyciem Koldyngi. W 1660 skierowany na pomoc Litwie w wojnie z Rosją, wraz z wojskami litewskimi rozbił siły rosyjskie pod Połonką (25 VI 1660). Na sejmach 1661–62 związany ze stronnictwem dworskim w walce o przeprowadzenie elekcji vivente rege. W okresie konfederacji wojska koronnego 1661–63 stracił swój autorytet w wojsku i wśród szlachty wskutek ścisłych kontaktów z dworem; nie odbudował go w następnych kampaniach: zadnieprzańskiej na przełomie 1663 i 1664 oraz na Prawobrzeżnej Ukrainie, gdzie tłumił nowe powstanie kozackie 1664, od 1664 wojewoda kijowski. W walce dworu przeciwko J. Lubomirskiemu poparł stronnictwo królewskie, za co otrzymał (I 1665) upragnioną buławę polną koronną. Zmarł 16 II 1665 w Sokołówce koło Lwowa. Czarniecki uchodził za wzór żołnierza i symbol męstwa, wierności i cnót obywatelskich Rzeczypospolitej. Został uwieczniony w polskim hymnie państwowym.
Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

29 Grudnia 1655 (370 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Tyszowcach koło Zamościa hetman Stefan Czarniecki, hetman wielki koronny Stanisław Rewera i hetman polny koronny Stanisław Lanckoroński zawiązali tak zwaną konfederację tyszowiecką. Porozumienie zakładało wyparcie wojsk szwedzkich z terenów polskich oraz wypowiedzenie przez szlachtę posłuszeństwa królowi szwedzkiemu.

15 Marca 1656 (369 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Podczas potopu szwedzkiego dywizja Stefana Czarnieckiego rozgromiła Szwedów w Bitwie pod Jarosławiem.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

28 Kwietnia
1512 (513 lat temu)
Wojska polsko-litewskie pokonały siły tatarskie w bitwie pod Wiśniowcem (zwanej również bitwą pod Łopusznem).
1920 (105 lat temu)
W Pucku założono pierwszy port wojenny II Rzeczypospolitej. Pierwszym okrętem, który wszedł do portu był zakupiony z prywatnych pieniędzy Józefa Unruga ORP „Pomorzanin”.
1940 (85 lat temu)
Powstała Kadra Polski Niepodległej - organizacja konspiracyjna o charakterze wojskowym, teren działania obejmował głównie Warszawę, województwo kieleckie oraz Podlasie. Do zadań KPN należało organizowanie akcji sabotażowych.
1942 (83 lata temu)
W domu przy ulicy Floriańskiej 8 Gestapo aresztowało Annę Marię Hinel, harcerkę, działaczkę konspiracji niepodległościowej, autorkę pamiętnika z okresu okupacji niemieckiej. Została uwięziona w kobiecym gestapowskim więzieniu „Serbia”, z którego 13 listopada 1942 roku przetransportowana została do KL Auschwitz.
1945 (80 lat temu)
Żołnierze Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” we współpracy z oddziałami Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa” i Tadeusza Borkowskiego ps. „Mata” zajęli Janów Lubelski. Partyzanci zdobyli posterunek MO, wykonali wyrok na konfidencie UB, zaatakowali kwaterę instruktorów NKWD oraz rozbili miejscowe więzienie, uwalniając 15 więźniów bezpieki.
1948 (77 lat temu)
W okolicach Suchedniowa w województwie świętokrzyskim funkcjonariusze Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach i żołnierze KBW zorganizowali obławę na oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”. Trafił on do niewoli wraz z partnerką Józefą Zep ps. „Zośka” będącą w siódmym miesiącu ciąży.
1983 (42 lata temu)
Zmarł szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK pułkownik Jan Rzepecki. Pełnił również funkcję komendanta Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".
1992 (33 lata temu)
W Cheektowaga (USA) zmarł franciszkanin ks. mjr Franciszek Błaż ps. „Mróz”, „Wiktor Mróz”, kapelan Armii Krajowej i 204. Pułku Piechoty Narodowych Sił Zbrojnych, Szef Służby Duszpasterskiej w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ.
2021 (4 lata temu)
Na wieczną wartę odszedł ppor. Mieczysław Cybulski ps. „Ostry”. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Polskiej Organizacji Podziemnej „Wyzwolenie”, więzień polityczny okresu stalinowskiego
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone