Roman Dmowski - Dziennik Historii

9 Sierpnia 1864 (160 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się współtwórca niepodległej Polski, ideolog polskiego nacjonalizmu i przywódca obozu narodowego Roman Dmowski. Brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r., autor min. „Myśli nowoczesnego Polaka”.

1 Kwietnia 1893 (131 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Roman Dmowski przekształcił Ligę Polską w Ligę Narodową.

15 Sierpnia 1917 (107 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Powstał Komitet Narodowy Polski w Lozannie na jego czele stanął Roman Dmowski.

29 Stycznia 1919 (105 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Roman Dmowski, jako delegat Polski na konferencji pokojowej w Wersalu, wygłosił exposé w języku angielskim i francuskim, przekonując Radę Dziesięciu (premierów i ministrów spraw zagranicznych Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii) do polskich postulatów terytorialnych.

28 Czerwca 1919 (105 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W imieniu Polski Roman Dmowski i premier Ignacy Jan Paderewski złożyli podpisy pod pokojowym Traktatem Wersalskim kończącym I wojnę światową z Niemcami. Na mocy traktatu zwrócono Polsce znaczną część ziem zabranych jej przez Prusy w I i II rozbiorze. Na mocy traktatu powstało również Wolne Miasto Gdańsk. Polsce nie przyznano finansowych rekompensat za straty poniesione w wyniku wybuchu I wojny światowej.

4 Grudnia 1926 (98 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Pod przewodnictwem Romana Dmowskiego w Poznaniu odbył się inauguracyjny zjazd Obozu Wielkiej Polski, na którym ogłoszono deklarację programową. Powstanie OWP miało na celu zjednoczenie prawicowych przeciwników sanacji i oddziaływanie na społeczeństwo w duchu idei narodowej.

28 Marca 1933 (91 lat temu)

Władze państwowe rozwiązały opozycyjny Obóz Wielkiej Polski, który po przewrocie majowym w 1926 r. założył Roman Dmowski.

2 Stycznia 1939 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Drozdowie pod Łomżą zmarł Roman Dmowski przywódca obozu narodowego, współtworzył niepodległą Polskę. Był również głównym twórca ideologii polskiego nacjonalizmu.

7 Stycznia 1939 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Warszawie odbył się pogrzeb Romana Dmowskiego założyciela, przywódcy i czołowego ideologa Narodowej Demokracji, pisarza politycznego, delegata polskiego na konferencję paryską w 1919 roku i sygnatariusza traktatu wersalskiego.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

25 Kwietnia
1333 (691 lat temu)
Kazimierz III Wielki został koronowany na króla Polski w katedrze na Wawelu.
1809 (215 lat temu)
W czasie trwania wojny polsko-austriackiej miała miejsce bitwa pod Radzyminem. Broniący się w mieście Austriacy zostali zmuszeni do odwrotu.
1885 (139 lat temu)
W Gostyczynie w województwie wielkopolskim urodził się Jan Nepomucen Chrzan prezbiter, męczennik kościoła katolickiego. Aresztowany przez Niemców6 października 1941 roku, osadzony w Forcie VII w Poznaniu. Po trzech tygodniach trafił do obozu w Dachau, otrzymał numer 28097. Zmarł z wycieńczenia 1 lipca 1942 roku.
1887 (137 lat temu)
Na Wileńszczyźnie w Łyngmianach urodził się płk Ignacy Oziewicz ps. „Czesław”, „Cze­sła­w­ski”, oficer Wojska Polskiego, pierwszy Komendant Główny NSZ.
1920 (104 lata temu)
Rozpoczęła się ofensywa wojsk polskich tzw. wyprawa kijowska podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej.
1926 (98 lat temu)
Urodził się aktor, członek Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej Tadeusz Janczar. Walczył również w 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Zagrał m.in w takich filmach jak: „Kanał”, „Chłopi” czy „Hubal” oraz w serialu „Dom”.
1937 (87 lat temu)
W Grabównie w województwie wielkopolskim w wieku 80 lat zmarł Michał Drzymała, polski chłop, symbol oporu wobec zaborcy i germanizacyjnych praktyk stosowanych wobec Polaków przez państwo pruskie.
1949 (75 lat temu)
Swoją pierwszą sesję w Moskwie rozpoczęła Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) w składzie: ZSRR, Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, Węgry i Rumunia.
1970 (54 lata temu)
W Warszawie zmarł legionista, lekarz kpt. Józef Bellert. W roku 1945 jako Naczelny Lekarz PCK zorganizował ochotniczy oddział ratowniczy niosący pomoc dla pozostałych przy życiu więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek