ppłk Stanisław Kasznica ps. „Wąsowski”

ppłk Stanisław Kasznica ps. „Wąsowski”

Odznaczenia

Order Odrodzenia Polski
Order Odrodzenia Polski
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Urodził się 25 lipca 1908 roku we Lwowie, syn Stanisława, profesora i rektora Uniwersytetu Poznańskiego, oraz Amelii z Malewskich. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Od 1934 r. działacz ONR. Jako podporucznik rezerwy walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Działalność konspiracyjną rozpoczął w szeregach Grupy „Szańca”, wywodzącej się z przedwojennego ONR-„ABC”. Członek powołanego na przełomie 1939 i 1940 r. Komisariatu Cywilnego, kadrowej organizacji obozu narodowego, której celem było przygotowanie administracji na wyzwolonych spod okupacji terenach Polski. Szef Administracji Ogólnej w strukturach Służby Cywilnej Narodu NSZ. Od lipca 1943 r. członek Tymczasowej Narodowej Rady Politycznej i Dowództwa NSZ, przeciwnik scalenia z AK. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Od września 1944 do kwietnia 1945 r. komendant okręgu NSZ-OP Częstochowa, a następnie komendant Inspektoratu Zachód NSZ-OP. Przejściowo współpracował z komendą Obszaru Zachód „Nie”. Od sierpnia 1945 r. p.o. komendanta głównego NSZ-OP. Na przełomie 1945 i 1946 r. wszedł wraz z grupą NSZ-OP do NZW. Aresztowany 15 lutego 1947 roku w Zakopanem. Skazany przez komunistyczny sąd na karę śmierci 2 marca 1948 r. Stracony w więzieniu mokotowskim w Warszawie 12 maja 1948 roku Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Jego szczątki odnaleziono latem 2012 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. 27 września 2015 r. ppłk Stanisław Kasznica został uroczyście pochowany w Panteonie Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych na Łączce na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

25 Lipca 1908 (117 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się członek tajnej Organizacji Polskiej i ostatni komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych Stanisław Kasznica. Aresztowany przez komunistów w 1947 roku, po brutalnym śledztwie rozstrzelany 12 maja 1948 roku. Jego szczątki zidentyfikowano na tzw. Łączce w lutym 2013r.

15 Lutego 1947 (78 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Podpułkownik Stanisław Kasznica działacz narodowy, ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych został aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zamordowany przez komunistów w więzieniu mokotowskim 12 maja 1948 roku.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

16 Czerwca
1895 (130 lat temu)
Urodził się komendant Okręgu Warszawa ZWZ-AK generał Antoni Chruściel ps. „Monter”. Był bezpośrednim dowódcą żołnierzy biorących udział w Powstaniu Warszawskim.
1915 (110 lat temu)
W czasie pierwszej wojny światowej II Brygada Legionów Polskich pod dowództwem generała Józefa Hallera stoczyła pod Rarańczą w obwodzie czerniakowskim krwawą bitwę z piechotą rosyjską.
1922 (103 lata temu)
Do Piekar Śląskich wkroczyły oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem generała Stanisława Szeptyckiego. Do miasta wjechali zarówno Ułani jak i piechota.
1940 (85 lat temu)
10 Brygada Kawalerii Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka stoczyła z Niemcami walkę o francuskie miasto Montbard. Wojska polskie osłaniały w ten sposób odwrót wojsk francuskich w kierunku Kanału Burgundzkiego. Działanie Polaków przyniosło efekt w postaci wyparcia Niemców.
1944 (81 lat temu)
Zginął walcząc z Niemcami cichociemny, szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK Jan Piwnik ps. „Ponury”. Wsławił się jako dowódca partyzantki walczącej w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.
1983 (42 lata temu)
Jan Paweł II rozpoczął swoja drugą pielgrzymkę do ojczyzny.
2012 (13 lat temu)
Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach twórca i dwukrotny dowódca jednostki GROM - Grupa Reagowania Operacyjno Mobilnego, generał brygady Sławomir Petelicki.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone