płk Józef Spychalski ps. „Czarny”

płk Józef Spychalski ps. „Czarny”

Odznaczenia

Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Medal
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami

Urodził się 19 marca 1898 roku w Łodzi. Zaangażował się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1915 ukończył szkołę podoficerską POW, a w końcu lata 1916 udał się w Sieradzkie, podejmując pracę nauczyciela, lecz głównie z zadaniem tworzenia oddziałów POW. . Pod ps. „Szary” został mianowany zastępcą komendanta Obwodu Sieradzkiego POW, a na początku 1918 r. został komendantem tego Obwodu. W 1919 skierowano go do Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie, po której ukończeniu dostał przydział do 28 pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920. Objął stanowisko dowódcy Batalionu Stołecznego w Warszawie, na którego czele podczas kampanii wrześniowej bronił m.in. Fortu „Bema”. Po kapitulacji dostał zadanie zorganizowania Okręgu Lubelskiego Służby Zwycięstwu Polski. Stworzył zawiązek Komendy Okręgu, lecz wkrótce na skutek zagrożenia aresztowaniem został odwołany do Warszawy i latem 1940 przeniesiony do Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej. Inspektor Komendy Głównej ZWZ. 17 listopada 1940 został aresztowany przez NKWD we wsi Morusy k.Tykocina, następnie przewieziony do Moskwy i osadzony na Łubiance. W czerwcu 1941 skazany przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR na karę śmierci za sabotaż i dywersję, na początku sierpnia 1941 po podpisaniu układu Sikorski-Majski karę anulowano. 30/31 marca 1942 jako cichociemny wrócił do kraju w roli oficera łącznikowego Naczelnego Wodza, który widział Józefa Spychalskiego na stanowisku zastępcy komendanta Armii Krajowej. 1 listopada 1942 został mianowany komendantem Okręgu Kraków AK. 24 marca 1944 Kripo aresztowało go w Krakowie przy ul. Dietla 32 wraz z kilkoma oficerami sztabu. Został wywieziony w nieznanym kierunku i zamordowany najprawdopodobniej w sierpniu 1944 w KL Sachsenhausen.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

19 Marca 1898 (127 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Łodzi urodził się Józef Spychalski. Polski pułkownik piechoty, dowódca Batalionu Stołecznego w Warszawie. Wsławił się, jako zaciekły obrońca fortu Bema.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

21 Marca
1460 (565 lat temu)
W czasie wojny trzynastoletniej między Polską, a Krzyżakami wojska polskie rozpoczęły ponowne oblężenie Malborka. Pierwsze oblężenie miało miejsce trzy lata wcześniej. Malbork poddał się 5 sierpnia 1460 roku.
1809 (216 lat temu)
Książę Józef Poniatowski został naczelnym wodzem wojsk Księstwa Warszawskiego.
1863 (162 lata temu)
Podczas powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Hutą Krzeszowską. Oddział powstańczy został zaatakowany przez wojska rosyjskie. Trwająca ponad 20 godzin walka, która rozgrywała się w Lesie Ciosmańskim zakończyła porażką Polaków. Zginęło 20 powstańców, a wielu innych trafiło do rosyjskiej niewoli.
1910 (115 lat temu)
Urodził się komandor Bolesław Romanowski, podczas II wojny światowej dowodził polskimi okrętami „Dzik” i „Jastrząb”.
1915 (110 lat temu)
Wymarsz Legionu Puławskiego na front. Sformowany pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego został zasilony przez dowódców z amerykańskiego Związku Sokolstwa Polskiego - kpt. Adama Trygara i kpt. Leona Sułkowskiego.
1941 (84 lata temu)
W Warszawie Niemcy aresztowali podporucznika Eugeniusza Jurkowskiego. Był członkiem Tajnego Skautingu, żołnierzem Legionów Polskich i uczestnikiem III powstania śląskiego. Członek Związku Walki Zbrojnej, więzień Pawiaka.
1941 (84 lata temu)
Polski 300 Dywizjon Bombowy im. Ziemi Mazowieckiej wziął udział w bombardowaniu Berlina.
1980 (45 lat temu)
Samospalenia na krakowskim rynku dokonał były żołnierz AK Walenty Badylak, sprzeciwiając się zmowie milczenia wobec zbrodni katyńskiej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone