Natalia Tułasiewicz

Natalia Tułasiewicz

Urodziła się ona 9 kwietnia 1906 r. w Rzeszowie w rodzinie urzędniczej. W domu rodzinnym zaszczepiono jej głęboką pobożność i patriotyzm. Od dzieciństwa doświadczała cierpienia spowodowanego gruźlicą. W 1926 r., po maturze, podjęła studia z filologii polskiej na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Uwieńczyła je dopiero w 1936 r. egzaminem magisterskim. Kilkuletnią przerwę w czasie studiów spowodowały sprawy zdrowotne. Po studiach podjęła pracę nauczycielki. Była członkinią Sodalicji Mariańskiej, wiele czytała, głosiła referaty o życiu duchowym, prowadziła dziennik duszy i pisała wiersze. Nowy rozdział w życiu Natalii rozpoczął się wraz z wybuchem drugiej wojny światowej. Pierwsze bardzo dotkliwe doświadczenia, spotkały ją w grudniu 1939 r., kiedy hitlerowcy zmusili jej rodziców do opuszczenia Poznania. Natalia udała się wraz z nimi na tułaczkę. Przejściowo zatrzymała się w Ostrowcu Kieleckim, ale już w lutym 1940 r przeniosła się do Krakowa, gdzie poświęciła się pracy w tajnym nauczaniu. Jednocześnie usilnie poszukiwała własnej drogi życiowej. W 1943 r., odpowiadając na apel Rządu Londyńskiego, postanowiła wyjechać dobrowolnie do Niemiec, by tam posługiwać wśród rodaków, wywiezionych na roboty przymusowe. Wyjechała więc do Hanoweru i tam podjęła pracę w fabryce. W Hanowerze organizowała też życie religijne polskich robotnic: podnosiła je na duchu, czuwała nad ich moralnością, organizowała nabożeństwa, wygłaszała konferencje…itp. Działalność tę przerwało jej aresztowanie w dniu 29 kwietnia 1944 r. Najpierw przebywała w więzieniu w Hanowerze, a następnie przewieziono ją do więzienia w Kolonii. Tam w dniu 16 maja 1944 r. podczas przesłuchania została dotkliwie pobita. Wszystkie te doświadczenia życiowe przyjmowała ze spokojem i cierpliwością. Wreszcie, dnia 26 września 1944 r. przetransportowano ją do obozu koncentracyjnego w Ravensbück. Nowe miejsce pobytu stało się dla niej kolejnym życiowym zadaniem apostolskim, gdyż również w obozie była animatorką życia religijnego. W Niedzielę Palmową 1945 r. przewodniczyła nabożeństwu ku czci Męki Pańskiej. Już jednak w Wielki Piątek wytypowano ją podczas selekcji na śmierć. Zagazowano ją najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 1945 r. Beatyfikowana 13 czerwca 1999 roku przez Jana Pawła II.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

29 Kwietnia 1944 (81 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Hanowerze aresztowana została Natalia Tułasiewicz pełnomocniczka Rządu Londyńskiego, świecki apostoł w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”, błogosławiona Kościoła Katolickiego. Po półrocznym pobycie w więzieniu trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie 31 marca 1945 roku w wieku 39 lat została zabita w komorze gazowej.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

16 Czerwca
1895 (130 lat temu)
Urodził się komendant Okręgu Warszawa ZWZ-AK generał Antoni Chruściel ps. „Monter”. Był bezpośrednim dowódcą żołnierzy biorących udział w Powstaniu Warszawskim.
1915 (110 lat temu)
W czasie pierwszej wojny światowej II Brygada Legionów Polskich pod dowództwem generała Józefa Hallera stoczyła pod Rarańczą w obwodzie czerniakowskim krwawą bitwę z piechotą rosyjską.
1922 (103 lata temu)
Do Piekar Śląskich wkroczyły oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem generała Stanisława Szeptyckiego. Do miasta wjechali zarówno Ułani jak i piechota.
1940 (85 lat temu)
10 Brygada Kawalerii Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka stoczyła z Niemcami walkę o francuskie miasto Montbard. Wojska polskie osłaniały w ten sposób odwrót wojsk francuskich w kierunku Kanału Burgundzkiego. Działanie Polaków przyniosło efekt w postaci wyparcia Niemców.
1944 (81 lat temu)
Zginął walcząc z Niemcami cichociemny, szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK Jan Piwnik ps. „Ponury”. Wsławił się jako dowódca partyzantki walczącej w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.
1983 (42 lata temu)
Jan Paweł II rozpoczął swoja drugą pielgrzymkę do ojczyzny.
2012 (13 lat temu)
Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach twórca i dwukrotny dowódca jednostki GROM - Grupa Reagowania Operacyjno Mobilnego, generał brygady Sławomir Petelicki.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone