Michalina Konieczna ps. „Halina”

Michalina Konieczna ps. „Halina”

Odznaczenia

Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych

Urodziła się 20 września 1898 roku w Sosnowcu. Członkini Pogotowia Społecznego Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Od 1936 roku przewodnicząca Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet w Sosnowcu. Podczas okupacji w Organizacji Orła Białego, a następnie w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wykonywała zadania sabotażowe, była łączniczką, kurierką i wywiadowczynią. Aresztowana 20 maja 1942 roku i uwięziona w Mysłowicach. Przewieziona do Oświęcimia i tam rozstrzelana w dniu 26 sierpnia 1942 roku. Odznaczona Krzyżem Walecznych. Miejsce jej pochówku nie jest znane.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

20 Września 1898 (126 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się Michalina Konieczna ps. „Halina”. Podczas okupacji należała do Organizacji Orła Białego, a następnie do ZWZ-AK. Wykonywała zadania sabotażowe, była łączniczką, kurierką i wywiadowczynią. Rozstrzelana w Auschwitz w 1942 r.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

24 Lutego
1243 (781 lat temu)
W Lwówku Śląskim odbył się pierwszy w historii ziem polskich turniej rycerski, zorganizowany na polecenie księcia śląskiego Bolesława II Rogatki.
1765 (259 lat temu)
Urodził się żołnierz Legionów Polskich, uczestnik powstania kościuszkowskiego gen. Kazimierz Małachowski. Jako przedostatni pełnił funkcję wodza naczelnego w Powstaniu Listopadowym.
1831 (193 lata temu)
Pod Białołęką doszło do starcia między wojskami Królestwa Polskiego i Imperium Rosyjskiego. 13 tysięcznym wojskiem polskim dowodził generał Jan Krukowiecki. Natomiast 11 tysiącami Rosjan generał Iwan Szachowski. Polacy wyszli zwycięsko z tej dwudniowej potyczki. Straty wyniosły 800 osób po stronie polskiej, a po rosyjskiej 1100 osób.
1846 (178 lat temu)
Dyktatorem powstania krakowskiego został Jan Tyssowski.
1885 (139 lat temu)
W Rzeszowie urodził się kapitan Juliusz Kaden-Bandrowski. Legionista, pisarz i publicysta.
1943 (81 lat temu)
Specjalny oddział AK „Osa” (Organizacja Specjalnych Akcji Bojowych) dokonał zamachu na berlińskiej stacji kolejowej. W jego wyniku zginęło 36 osób głównie niemieccy żołnierze i policjanci.
1948 (76 lat temu)
W Stargardzie funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali ppor. Antoniego Bieguna ps. „Czarny Antek”, „Szary”, „Sztubak”, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej-Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, dowódcę oddziału w Zgrupowania VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.
1953 (71 lat temu)
Został wykonany wyrok śmierci na generale Auguście Emilu Fieldorfie ps. „Nil”. Był dowódcą Kedywu Komendy Głównej AK, bardzo przysłużył się polskiemu podziemiu i Armii Krajowej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek