Konfederacja barska - Dziennik Historii

20 Sierpnia 1742 (282 lata temu)

Dziennik Historii Polski
W Hruszówce urodził się Tadeusz Reytan. Był członkiem Konfederacji Barskiej. W roku 1773 jako poseł nowogródzki na Sejm nadzwyczajny w Warszawie, w sposób bardzo stanowczy sprzeciwiał się zatwierdzeniu I rozbioru Polski.

6 Marca 1745 (279 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się Kazimierz Pułaski polski i amerykański bohater walk o wolność obu narodów. Był dowódcą Konfederacji Barskiej - po jej upadku został skazany na śmierć i musiał emigrować z kraju. Przebywał w Saksonii, Francji, Turcji, a następnie w 1777 roku trafił do USA. Walczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

29 Lutego 1768 (256 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Barze na Podolu szlachta Polska zaprzysięgła akt założycielski zbrojnego związku szlacheckiego znanego jako Konfederacja Barska. Konfederacja skierowana była przeciwko Imperium Rosyjskiemu i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Ich naczelnym hasłem było „Wolność i wiara”.

22 Czerwca 1768 (256 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Podczas konfederacji barskiej krakowianin Marcin Oracewicz w obronie miasta, zabił pułkownika rosyjskiego Bocka. Do tego celu użył broni nabitej guzikiem oderwanym od żupana.

27 Lipca 1768 (256 lat temu)

Rosjanie rozpoczeli oblężenie Krakowa, który był broniony przez konfederatów barskich.

6 Kwietnia 1769 (255 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Konfederaci barscy stoczyli bitwę z Rosjanami pod Rogami i Miejscem koło Krosna, w której został ranny gen. Kazimierz Pułaski.

8 Kwietnia 1769 (255 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Konfederaci Barscy pod wodzą 24 letniego Kazimierza Pułaskiego pokonali w bitwie pod Iwlą (woj. podkarpackie) rosyjskie oddziały.

13 Lipca 1769 (255 lat temu)

Podczas Konfederacji barskiej odbyła się się bitwa pod Białymstokiem znana też jako bitwa pod Olmontami. Wojska Rzeczpospolitej pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego i Józefa Bierzyńskiego starły się z wojskami Imperium Rosyjskiego dowodzonymi przez Aleksandra Golicyna. Bitwa zakończyła się zwycięstwem oddziałów rosyjskich.

13 Stycznia 1770 (254 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Odbyła się bitwa pod Grabem w województwie podkarpackim. Wojska Konfederatów Barskich pod dowództwem marszałka łomżyńskiego Kazimierza Pułaskiego i generał majora Antoniego Szyca zostały rozbite przez siły rosyjskie. Śmierć poniosło 30 konfederatów.

13 Października 1770 (254 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Konfederaci Barscy w Preszowie uchwalili Akt detronizacji Stanisława Augusta Poniatowskiego.

22 Października 1770 (254 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Generalność Barska najwyższa władza Konfederacji Barskiej ogłosiła detronizację króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i stan bezkrólewia.

3 Listopada 1771 (253 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Konfederaci barscy porwali króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

29 Listopada 1772 (252 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Zakończyła się obrona klasztoru oo. karmelitów bosych w Zagórzu na wzgórzu Mariemont w zakolu rzeki Osławy, ostatnia bitwa w czasie Konfederacji Barskiej, która zakończyła pierwszy polski zryw niepodległościowy. W walkach po stronie konfederatów udział wzięło do 100 tysięcy ludzi. Stoczono około 500 potyczek. Straty poniesione w Konfederacji Barskiej to około 60 tysięcy.

11 Października 1779 (245 lat temu)

W wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah zmarł generał Kazimierz Pułaski, jeden z dowódców konfederacji barskiej, bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

24 Kwietnia
1917 (107 lat temu)
W Finlandii powstał Legion Polski, ochotnicza formacja wojskowa złożona z Polaków służących w Armii Rosyjskiej. Pierwszym dowódcą Legionu Polskiego został rotmistrz Stanisław Bogusławski.
1920 (104 lata temu)
Polskie władze zawarły konwencje wojskową z przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej Semenem Petlurą. Dotyczyła ona wspólnej walki przeciwko Armii Czerwonej.
1942 (82 lata temu)
Niemcy aresztowali 19-letnią wówczas Alinę Janowską. Za współpracę z podziemiem antyhitlerowskim oraz pomoc udzieloną żydowskiej rodzinie trafiła do aresztu Gestapo na Szucha. Wielokrotnie brutalnie przesłuchiwana spędziła w nim siedem miesięcy.
1942 (82 lata temu)
Gestapo rozpoczęło w Poznaniu aresztowania członków Związku Odwetu (pion bojowo-dywersyjny ZWZ AK). Uwięzionych zostało około 100 osób na czele z kierującym organizacją Franciszkiem Witaszkiem (na zdjęciu z rodziną).
1945 (79 lat temu)
Ugrupowanie organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość pod dowództwem Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” rozbiło Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach, uwalniając 107 więźniów oraz zabijając 5 ubeków i 2 milicjantów.
1947 (77 lat temu)
Została podjęta uchwała o rozpoczęciu Operacji "Wisła", która miała na celu wysiedlenie Ukraińców z terenów Polski południowo-wschodniej.
2014 (10 lat temu)
Zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz. W latach 1942-1944 był żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Satyr”.
2016 (8 lat temu)
Odbył się pogrzeb legendarnego dowódcy V Brygady Wileńskiej AK Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, awansowanego pośmiertnie do stopnia podpułkownika. Został pochowany na Wojskowych Powązkach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek