Jan Jeziorański ps. „Nowak”

Jan Jeziorański ps. „Nowak”

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Urodził się 2 października 1914 roku w Berlinie jako Zdzisław Jeziorański. W młodości aktywnie działał w harcerstwie. Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W trakcie kampanii wrześniowej został wzięty do niewoli niemieckiej podczas walk nad Bugiem. Jednak udało mu się zbiec w trakcie transportu jeńców do Niemiec. Powrócił do Warszawy, gdzie kontynuował działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. Uczestniczył w akcji „N”. Polegała ona na kolportowaniu wśród Niemców antynazistowskich materiałów propagandowych w ich ojczystym języku. W tym czasie poznał łączniczkę AK Jadwigę Wolską „Gretę” – swoją przyszłą żonę. Od 1943 roku kursował między Warszawą, a rządem polskim w Londynie jako kurier Komendanta Głównego AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, po którego upadku udało mu się zbiec do Londynu, gdzie po zakończeniu wojny rozpoczął pracę w Radiu BBC, a następnie w Radiu Wolna Europa. Funkcję dyrektora polskiej rozgłośni sprawował do grudnia 1975 roku. Po tym okresie emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wraz z prof. Zbigniewem Brzezińskim stał się wytrwałym rzecznikiem spraw polskich. Do ojczyzny Jan Nowak-Jeziorański wrócił na stałe w 2002 roku, aktywnie angażując się w życie polityczne kraju. Zmarł 20 stycznia 2005 roku w Warszawie.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

2 Października 1914 (110 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Berlinie urodził się Jan Nowak Jeziorański, żołnierz AK, legendarny „kurier z Warszawy”, wieloletni dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarz, pisarz, publicysta.

3 Maja 1952 (72 lata temu)

W Monachium nadawanie stałych audycji po Polsku rozpoczęła sekcja Radia Wolna Europa, dyrektorem został Jan Nowak-Jeziorański.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

16 Października
1384 (640 lat temu)
Koronacja Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski na Wawelu.
1667 (357 lat temu)
Po bitwie pod Podhajcami, w której udało się hetmanowi Janowi Sobieskiemu odeprzeć ataki armii kozacko- tatarskiej, został podpisany pokój pomiędzy Tatarami i Rzeczpospolitą.
1862 (162 lata temu)
W Dąbrowie Tarnowskiej urodził się Jan Kanty Steczkowski. Był działaczem Stronnictwa Prawicy Narodowej, ministrem skarbu, oraz  premierem rządu stworzonego przez Radę Regencyjną w 1918 roku. Po odzyskaniu niepodległości, w latach  1920-1921 ponownie objął stanowisko ministra skarbu. Był także Dyrektorem Polskiego Banku Krajowego oraz prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego.
1882 (142 lata temu)
W Gidejkach na Wileńszczyźnie urodził się Xawery Czernicki. Był kontradmirałem i inżynierem. W latach 1932-1939 był szefem służb Kierownictwa Marynarki Wojennej. W 1939 roku został wywieziony do ZSRR, był więziony w obozie w Kozielsku. Został zamordowany w 1940 roku w Katyniu przez NKWD.
1888 (136 lat temu)
W Otyni w pobliżu Stanisławowa na świat przyszedł Franciszek Wład. Był generałem WP. W kampanii polskiej 1939 roku był dowódcą 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Zmarł w na skutek ran odniesionych w bitwie nad Bzurą 18 września 1939 roku.
1892 (132 lata temu)
W Stryju urodził się Józef Kustroń. Był żołnierzem Legionów Polskich, oraz generałem WP. Podczas kampanii w 1939 roku dowodził 21. Dywizją Piechoty Górskiej. Odszedł 16 września 1939 roku, na skutek ran odniesionych w walce pod Oleszycami.
1892 (132 lata temu)
W Modlnicy koło Krakowa urodził się Jan Karcz. Był pułkownikiem WP, w kampanii 1939 roku dowodził Mazowieckiej Brygadzie Kawalerii więzień KL Auschwitz. Był jednym z przywódców tajnej organizacji obozowej. Został rozstrzelany przez Niemców w styczniu 1943 roku. 
1929 (95 lat temu)
Franciszek Żwirko ustanowił na dwuosobowym samolocie RWD-2 pierwszy polski lotniczy rekord świata na wysokości 4 tysięcy metrów
1946 (78 lat temu)
W Norymberdze stracono dziesięciu z jedenastu nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Egzekucji dokonano na podstawie wyroku z 1 października 1946 roku wydanego przez sędziów Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze. Skazani zostali na karę śmierci przez powieszenie.
1978 (46 lat temu)
Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął imię Jan Paweł II. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku oraz kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone