Ignacy Daszyński

Ignacy Daszyński

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

26 Października 1866 (158 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Zbarażu urodził się Ignacy Daszyński. Był działaczem socjalistycznym, a także współzałożycielem Polskiej Partii Socjalno- Demokratycznej Galicji i Śląska. Był także jednym z przywódców PPS, oraz premierem Tymczasowego Rządu powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 roku. Obejmował także funkcję wicemarszałka i marszałka Sejmu II RP.

31 Października 1929 (95 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Marszałek Sejmu Ignacy Daszyński odmówił otwarcia sesji sejmowej w obecności ponad 100 uzbrojonych oficerów towarzyszących Marszałkowi Piłsudskiemu. Był to akt obrony zasad demokracji parlamentarnej. 

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

25 Kwietnia
1333 (691 lat temu)
Kazimierz III Wielki został koronowany na króla Polski w katedrze na Wawelu.
1809 (215 lat temu)
W czasie trwania wojny polsko-austriackiej miała miejsce bitwa pod Radzyminem. Broniący się w mieście Austriacy zostali zmuszeni do odwrotu.
1885 (139 lat temu)
W Gostyczynie w województwie wielkopolskim urodził się Jan Nepomucen Chrzan prezbiter, męczennik kościoła katolickiego. Aresztowany przez Niemców6 października 1941 roku, osadzony w Forcie VII w Poznaniu. Po trzech tygodniach trafił do obozu w Dachau, otrzymał numer 28097. Zmarł z wycieńczenia 1 lipca 1942 roku.
1887 (137 lat temu)
Na Wileńszczyźnie w Łyngmianach urodził się płk Ignacy Oziewicz ps. „Czesław”, „Cze­sła­w­ski”, oficer Wojska Polskiego, pierwszy Komendant Główny NSZ.
1920 (104 lata temu)
Rozpoczęła się ofensywa wojsk polskich tzw. wyprawa kijowska podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej.
1926 (98 lat temu)
Urodził się aktor, członek Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej Tadeusz Janczar. Walczył również w 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Zagrał m.in w takich filmach jak: „Kanał”, „Chłopi” czy „Hubal” oraz w serialu „Dom”.
1937 (87 lat temu)
W Grabównie w województwie wielkopolskim w wieku 80 lat zmarł Michał Drzymała, polski chłop, symbol oporu wobec zaborcy i germanizacyjnych praktyk stosowanych wobec Polaków przez państwo pruskie.
1949 (75 lat temu)
Swoją pierwszą sesję w Moskwie rozpoczęła Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) w składzie: ZSRR, Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, Węgry i Rumunia.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek