Grzegorz Przemyk

Grzegorz Przemyk

Odznaczenia

Medal
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

17 Maja 1964 (60 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się, śmiertelnie pobity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, uczeń LO im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego Grzegorz Przemyk.

14 Maja 1983 (41 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Warszawie w wieku 19 lat zmarł Grzegorz Przemyk, uczeń XVII Liceum Ogólnokształcącego imienia Modrzewskiego. Do śmierci doszło na skutek pobicia przez milicjantów, którzy aresztowali go 12 maja 1983 roku na Placu Zamkowym w Warszawie, kiedy to świętował on razem z kolegami zakończenie egzaminów maturalnych.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

24 Lipca
1655 (369 lat temu)
Rozpoczęła się bitwa pod Ujściem - pierwsza podczas potopu szwedzkiego. Zebrało się pospolite ruszenie szlachty wielkopolskiej (ok. 13 tys.) i 1400 żołnierzy piechoty łanowej. Wojska Szwedzkie liczyły ok. 17 tys. żołnierzy i 72 działa. Pierwsze wezwanie Szwedów do kapitulacji Polacy odrzucili.
1900 (124 lata temu)
Urodził się gwiazdor kina międzywojennego, oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Aleksander Żabczyński. Brał udział w kampanii z września 1939 roku oraz w bitwie pod Monte Cassino.
1909 (115 lat temu)
W Olszanie urodził się Jerzy Różycki - jeden z najwybitniejszych matematyków i kryptologów mających wpływ na szybsze zakończenie II wojny światowej. W styczniu 1933 roku razem z Marianem Rejewskim oraz Henrykiem Zygalskim złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
1917 (107 lat temu)
Generał Józef Dowbor-Muśnicki zorganizował 1. Korpus Polski. W szeregach tej formacji składającej się z trzech dywizji służbę podjęło 30 tysięcy żołnierzy, Polaków służących w armii Imperium Rosyjskiego. Siedem miesięcy później Korpus podjął walkę Armią Czerwoną.
1928 (96 lat temu)
Urodziła się Janina Sławińska ps. „Szczyt” była sanitariuszką Armii Krajowej. Została zamordowana podczas Rzezi Woli razem ze swoimi koleżankami z oddziału. Miała 16 lat.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek