gen. Mariusz Zaruski

gen. Mariusz Zaruski

Odznaczenia

Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

Urodzony 31 stycznia 1867 roku w Dumanowie koło Kamieńca Podolskiego rozpoczął edukację w Mohylowie Podolskim w szkole powszechnej. Już od najmłodszych lat był przez rodziców wychowywany w duchu patriotyzmu. Następnie wyjechał do swojego stryja w Kamieńcu Podolskim, by kontynuować pobieranie nauki w rosyjskim gimnazjum, tam też po raz pierwszy, wspólnie ze swym stryjem brał udział w działalności konspiracyjnej. W 1894 roku został zesłany do Archanielska za działalność konspiracyjną. Miejscowy gubernator pod namową armatora zgodził się jednak go wypuścić na rejs do Norwegii, w zamian za obietnicę powrotu. Zaruski oczywiście wrócił do Archanielska, a armator w nagrodę za to iż wyprowadził statek z poważnych tarapatów ufundował Mariuszowi Zaruskiemu naukę w Szkole Morskiej, którą ukończył w stopniu Szturmana Żeglugi Wielkiej, został mianowany kapitanem statku handlowego „Nadzieja”. Wtedy też wstąpił do Ligi Polskiej (jedna z największych, polskich organizacji niepodległościowych). W 1909 zakłada Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, oraz zostaje pierwszym naczelnikiem tej organizacji. Zajmował się również wytyczaniem nowych szlaków turystycznych w Tatrach, propagował narciarstwo, to jemu zawdzięcza się, iż zimowe Zakopane jest tak popularne. Od 1912 do początku wojny był członkiem Związku Strzeleckiego. W 1914 wstąpił do Legionów Polskich, pociągając za sobą wielu Toprowców, którzy widzieli w nim swojego przewodnika. Do 1917 roku służył w 1 Pułku Ułanów a w listopadzie 1918 został mianowany jego dowódcą, na czele tego pułku brał udział w wojnie 1920 roku. Powierzono mu utworzenie 11 Pułku Ułanów i objęcia nad nim dowództwa. Podczas walk o Wilno został odznaczony orderem Virtuti Militari za brawurowo wykonany atak na dworzec kolejowy. Swoją karierę wojskową zakończył przed przewrotem majowym w 1936 roku w stopniu generała. Po przejściu na emeryturę wojskową poświęcił się działalności pozarządowej. Współtworzył Yacht Klub Polski, oraz został mianowany jego pierwszym komandorem. Swój ostatni rejs ukończył w 1939 roku, pozostając wierny swym ideą nie wyprowadził załogi ani okrętu z ojczyzny, której postanowił nie opuszczać w potrzebie. Generał Mariusz Zaruski zostaje aresztowany przez NKWD we Lwowie w grudniu 1939 roku. Umiera na cholerę w więzieniu w Chersoniu 8 kwietnia 1941 roku.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

31 Stycznia 1867 (157 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się żołnierz Legionów Polskich, generał Mariusz Zaruski. Utworzył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR). Zmarł w sowieckim więzieniu po aresztowaniu przez NKWD.

31 Marca 1940 (84 lata temu)

W mieszkaniu przy ulicy Dunin-Wąsowicza 44 we Lwowie został aresztowany razem żoną generał Mariusz Zaruski. Był oficerem Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, jeden z pionierów polskiego narciarstwa, taternictwa i żeglarstwa zmarł 8 kwietnia 1941 roku w Chersoniu.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

16 Kwietnia
1863 (161 lat temu)
Oddział powstańczy liczący 300 osób, dowodzony przez pułkownika Marcina Borelowskiego (grafika) pokonał w bitwie pod Borowymi Młynami nadciągających od Tarnogrodu, w liczbie 1000 żołnierzy, Rosjan pod wodzą majora Iwana Sternberga.
1908 (116 lat temu)
Urodził się pilot pułkownik Wojciech Kołaczkowski, podczas II wojny światowej dowodził słynnym Dywizjonem 303.
1911 (113 lat temu)
Urodził się cichociemny, oficer Wojska Polskiego Marian Gołębiewski. Był komendantem Obwodu Hrubieszów AK i szefem Inspektoratu Zamojskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Od 1946 do 1956 roku więziony przez komunistów, ponownie aresztowany na 4,5 roku w 1970r., członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (od 1977 roku).
1912 (112 lat temu)
Urodził się duchowny katolicki i żołnierz AK Witold Kiedrowski. Walczył podczas kampanii wrześniowej z 1939 roku, więziony w kilku niemieckich obozach koncentracyjnych.
1916 (108 lat temu)
W Zarzeczu w województwie podkarpackim urodził się Józef Szoja ps. „Kalina”, członek Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej Podobwodu Zasanie Placówki Ulanów. W czasie wojny zajmował się m.in. tajnym nauczaniem młodzieży na poziomie szkoły średniej. Zginął zastrzelony przez Niemców w okolicach szpitala w Nisku.
1923 (101 lat temu)
Urodziła się aktorka Alina Janowska. W nocy z 23 na 24 kwietnia 1942 roku aresztowana i oskarżona o współpracę z podziemiem oraz pomoc rodzinie żydowskiej. Siedem miesięcy więziona na Pawiaku. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka dowództwa Batalionu „Kiliński”.
1923 (101 lat temu)
Urodził się Andrzej Romocki ps. „Moro”, harcmistrz, członek Szarych Szeregów, kapitan Armii Krajowej; dowódca 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”.
1939 (85 lat temu)
Na redzie bazy Horten okręt ORP „Sęp”został pod groźbą użycia siły przejęty przez Polaków i podniesiono na nim polską banderę.
1941 (83 lata temu)
Nad Dungeness został zestrzelony polski pilot porucznik Bogusław Mierzwa. Był pilotem 114 Eskadry Myśliwskiej, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku. Zginął w wieku 33 lat.
1943 (81 lat temu)
Komisja Techniczna Polskiego Czerwonego Krzyża dotarła do Katynia, pracowała przy ekshumacjach do czerwca 1943 roku.
1947 (77 lat temu)
Wykonano wyrok śmierci, przez powieszenie na terenie obozu, na byłym komendancie KL Auschwitz-Birkenau Rudolfie Hoessie.
1952 (72 lata temu)
Generał August Emil Fieldorfps. „Nil”, twórca i szef Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej został skazany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie na karę śmierci. Był bohaterem polskiego podziemia niepodległościowego i jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK.
1967 (57 lat temu)
Odsłonięto pomnik ku czci ofiar niemieckiego ludobójstwa na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek