gen. Mariusz Zaruski

gen. Mariusz Zaruski

Odznaczenia

Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

Urodzony 31 stycznia 1867 roku w Dumanowie koło Kamieńca Podolskiego rozpoczął edukację w Mohylowie Podolskim w szkole powszechnej. Już od najmłodszych lat był przez rodziców wychowywany w duchu patriotyzmu. Następnie wyjechał do swojego stryja w Kamieńcu Podolskim, by kontynuować pobieranie nauki w rosyjskim gimnazjum, tam też po raz pierwszy, wspólnie ze swym stryjem brał udział w działalności konspiracyjnej. W 1894 roku został zesłany do Archanielska za działalność konspiracyjną. Miejscowy gubernator pod namową armatora zgodził się jednak go wypuścić na rejs do Norwegii, w zamian za obietnicę powrotu. Zaruski oczywiście wrócił do Archanielska, a armator w nagrodę za to iż wyprowadził statek z poważnych tarapatów ufundował Mariuszowi Zaruskiemu naukę w Szkole Morskiej, którą ukończył w stopniu Szturmana Żeglugi Wielkiej, został mianowany kapitanem statku handlowego „Nadzieja”. Wtedy też wstąpił do Ligi Polskiej (jedna z największych, polskich organizacji niepodległościowych). W 1909 zakłada Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, oraz zostaje pierwszym naczelnikiem tej organizacji. Zajmował się również wytyczaniem nowych szlaków turystycznych w Tatrach, propagował narciarstwo, to jemu zawdzięcza się, iż zimowe Zakopane jest tak popularne. Od 1912 do początku wojny był członkiem Związku Strzeleckiego. W 1914 wstąpił do Legionów Polskich, pociągając za sobą wielu Toprowców, którzy widzieli w nim swojego przewodnika. Do 1917 roku służył w 1 Pułku Ułanów a w listopadzie 1918 został mianowany jego dowódcą, na czele tego pułku brał udział w wojnie 1920 roku. Powierzono mu utworzenie 11 Pułku Ułanów i objęcia nad nim dowództwa. Podczas walk o Wilno został odznaczony orderem Virtuti Militari za brawurowo wykonany atak na dworzec kolejowy. Swoją karierę wojskową zakończył przed przewrotem majowym w 1936 roku w stopniu generała. Po przejściu na emeryturę wojskową poświęcił się działalności pozarządowej. Współtworzył Yacht Klub Polski, oraz został mianowany jego pierwszym komandorem. Swój ostatni rejs ukończył w 1939 roku, pozostając wierny swym ideą nie wyprowadził załogi ani okrętu z ojczyzny, której postanowił nie opuszczać w potrzebie. Generał Mariusz Zaruski zostaje aresztowany przez NKWD we Lwowie w grudniu 1939 roku. Umiera na cholerę w więzieniu w Chersoniu 8 kwietnia 1941 roku.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

31 Stycznia 1867 (158 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się żołnierz Legionów Polskich, generał Mariusz Zaruski. Utworzył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR). Zmarł w sowieckim więzieniu po aresztowaniu przez NKWD.

31 Marca 1940 (85 lat temu)

W mieszkaniu przy ulicy Dunin-Wąsowicza 44 we Lwowie został aresztowany razem żoną generał Mariusz Zaruski. Był oficerem Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, jeden z pionierów polskiego narciarstwa, taternictwa i żeglarstwa zmarł 8 kwietnia 1941 roku w Chersoniu.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

19 Marca
1542 (483 lata temu)
Urodził się w Skokówce Jan Zamoyski hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny.
1898 (127 lat temu)
W Łodzi urodził się Józef Spychalski. Polski pułkownik piechoty, dowódca Batalionu Stołecznego w Warszawie. Wsławił się, jako zaciekły obrońca fortu Bema.
1909 (116 lat temu)
Urodziła się kurierka i emisariuszka Komendy Głównej ZWZ-AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych, generał Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. Po wojnie była więziona przez władze komunistyczne.
1919 (106 lat temu)
Podczas wojny polsko-ukraińskiej wojska polskie pod dowództwem generała Wacława Iwaszkiewicza przeprowadziły kontrofensywę, która zakończyła prowadzoną przez Ukraińców od 15 lutego „operację wowczuchowską”.
1920 (105 lat temu)
Józef Piłsudski przyjął stopień Pierwszego Marszałka Polski.
1942 (83 lata temu)
Zmarł, w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach, major Jan Włodarkiewicz ps. „Damian”. Był współtwórcą, a od 1940 roku komendantem Tajnej Armii Polskiej.
1943 (82 lata temu)
W niemieckim obozie śmierci Auschwitz zmarła 19 letnia Anna Maria Hinel. Harcerka, działaczka konspiracyjna ZWZ-AK, aresztowana i brutalnie przesłuchiwana na Szucha. W obozie od 13 listopada 1942 roku.
1943 (82 lata temu)
W niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz zmarła Anna Smoleńska, twórczyni znaku Polski Walczącej.
1943 (82 lata temu)
Oddział UPA napadł na wieś Borówka w gminie Derażne w powiecie kostopolskim. Zabitych zostało 29 osób.
1943 (82 lata temu)
W warszawskim mieszkaniu przy ulicy Osieckiej Gestapo aresztowało Henryka Ostrowskiego ps. „Heniek” dowódcę hufca-plutonu „Praga” Grup Szturmowych Szarych Szeregów.
1954 (71 lat temu)
Zmarł polityk i profesor uniwersytecki Wacław Komarnicki. W II RP poseł na Sejm, więziony przez NKWD, od 1942 roku pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Władysława Sikorskiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone