gen. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”

gen. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami

Urodziła się 19 marca 1909 w Toruniu. Ukończyła matematykę na Uniwersytecie w Poznaniu. Po studiach prowadziła zajęcia z przysposobienia obronnego dla kobiet. We wrześniu 1939 roku wraz z Kobiecym Batalionem Pomocniczej Służby Wojskowej walczyła w obronie Lwowa. W lutym 1943 roku wyruszyła jako emisariuszka Komendanta Głównego AK Stefana Roweckiego przez Niemcy, Francję, Andorę, Hiszpanię i Gibraltar do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Tam znana była jako Elisabeth Watson. Z Londynu powróciła do Polski w nocy z 9 na 10 września 1943 roku zrzucona ze spadochronem w ramach akcji „Neon 4” na placówkę „Solnica” we wsi Osowiec. Była jedyną cichociemną. W marcu 1944 roku groziło jej aresztowanie. Wówczas „Zo” wycofano z działalności kurierskiej i przeniesiono do Wojskowej Służby Kobiet. Działając w WSK, brała udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku z Krakowa nadzorowała działalnością kurierską na trasach do Szwajcarii. W czasie II wojny światowej Elżbieta Zawacka przekraczała granice III Rzeszy ponad sto razy, nielegalnie przenosząc meldunki i informacje. W przerwach między wyprawami uczyła się na tajnych kompletach. W 1951 roku Zawacką aresztował UB. Skazana została na 10 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. Więzienie opuściła po czterech latach. Później poświęciła się pracy naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i na stałe związała się z miastem. Gromadziła materiały historyczne związane z działalnością AK. Za patriotyczną działalność prof. Elżbietę Zawacką odznaczono wieloma medalami: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Virtuti Militari V klasy, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. W 1995 roku otrzymała Order Orła Białego oraz tytuł honorowego obywatela miasta Torunia. W kwietniu 2006 roku prof. Elżbieta Zawacka została mianowana generałem brygady Wojska Polskiego. Zmarła 10 stycznia 2009 w Toruniu, gdzie też została pochowana.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

19 Marca 1909 (116 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się kurierka i emisariuszka Komendy Głównej ZWZ-AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych, generał Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. Po wojnie była więziona przez władze komunistyczne.

10 Stycznia 2009 (16 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarła emisariuszka i kurierka Komendy Głównej ZWZ-AK generał Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. Była jedyną kobietą wśród „cichociemnych”, więziona po wojnie przez komunistów.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

19 Marca
1542 (483 lata temu)
Urodził się w Skokówce Jan Zamoyski hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny.
1898 (127 lat temu)
W Łodzi urodził się Józef Spychalski. Polski pułkownik piechoty, dowódca Batalionu Stołecznego w Warszawie. Wsławił się, jako zaciekły obrońca fortu Bema.
1909 (116 lat temu)
Urodziła się kurierka i emisariuszka Komendy Głównej ZWZ-AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych, generał Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. Po wojnie była więziona przez władze komunistyczne.
1919 (106 lat temu)
Podczas wojny polsko-ukraińskiej wojska polskie pod dowództwem generała Wacława Iwaszkiewicza przeprowadziły kontrofensywę, która zakończyła prowadzoną przez Ukraińców od 15 lutego „operację wowczuchowską”.
1920 (105 lat temu)
Józef Piłsudski przyjął stopień Pierwszego Marszałka Polski.
1942 (83 lata temu)
Zmarł, w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach, major Jan Włodarkiewicz ps. „Damian”. Był współtwórcą, a od 1940 roku komendantem Tajnej Armii Polskiej.
1943 (82 lata temu)
W niemieckim obozie śmierci Auschwitz zmarła 19 letnia Anna Maria Hinel. Harcerka, działaczka konspiracyjna ZWZ-AK, aresztowana i brutalnie przesłuchiwana na Szucha. W obozie od 13 listopada 1942 roku.
1943 (82 lata temu)
W niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz zmarła Anna Smoleńska, twórczyni znaku Polski Walczącej.
1943 (82 lata temu)
Oddział UPA napadł na wieś Borówka w gminie Derażne w powiecie kostopolskim. Zabitych zostało 29 osób.
1943 (82 lata temu)
W warszawskim mieszkaniu przy ulicy Osieckiej Gestapo aresztowało Henryka Ostrowskiego ps. „Heniek” dowódcę hufca-plutonu „Praga” Grup Szturmowych Szarych Szeregów.
1954 (71 lat temu)
Zmarł polityk i profesor uniwersytecki Wacław Komarnicki. W II RP poseł na Sejm, więziony przez NKWD, od 1942 roku pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Władysława Sikorskiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone