gen. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”

gen. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami

Urodziła się 19 marca 1909 w Toruniu. Ukończyła matematykę na Uniwersytecie w Poznaniu. Po studiach prowadziła zajęcia z przysposobienia obronnego dla kobiet. We wrześniu 1939 roku wraz z Kobiecym Batalionem Pomocniczej Służby Wojskowej walczyła w obronie Lwowa. W lutym 1943 roku wyruszyła jako emisariuszka Komendanta Głównego AK Stefana Roweckiego przez Niemcy, Francję, Andorę, Hiszpanię i Gibraltar do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Tam znana była jako Elisabeth Watson. Z Londynu powróciła do Polski w nocy z 9 na 10 września 1943 roku zrzucona ze spadochronem w ramach akcji „Neon 4” na placówkę „Solnica” we wsi Osowiec. Była jedyną cichociemną. W marcu 1944 roku groziło jej aresztowanie. Wówczas „Zo” wycofano z działalności kurierskiej i przeniesiono do Wojskowej Służby Kobiet. Działając w WSK, brała udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku z Krakowa nadzorowała działalnością kurierską na trasach do Szwajcarii. W czasie II wojny światowej Elżbieta Zawacka przekraczała granice III Rzeszy ponad sto razy, nielegalnie przenosząc meldunki i informacje. W przerwach między wyprawami uczyła się na tajnych kompletach. W 1951 roku Zawacką aresztował UB. Skazana została na 10 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. Więzienie opuściła po czterech latach. Później poświęciła się pracy naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i na stałe związała się z miastem. Gromadziła materiały historyczne związane z działalnością AK. Za patriotyczną działalność prof. Elżbietę Zawacką odznaczono wieloma medalami: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Virtuti Militari V klasy, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. W 1995 roku otrzymała Order Orła Białego oraz tytuł honorowego obywatela miasta Torunia. W kwietniu 2006 roku prof. Elżbieta Zawacka została mianowana generałem brygady Wojska Polskiego. Zmarła 10 stycznia 2009 w Toruniu, gdzie też została pochowana.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

19 Marca 1909 (115 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się kurierka i emisariuszka Komendy Głównej ZWZ-AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych, generał Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. Po wojnie była więziona przez władze komunistyczne.

10 Stycznia 2009 (15 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarła emisariuszka i kurierka Komendy Głównej ZWZ-AK generał Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. Była jedyną kobietą wśród „cichociemnych”, więziona po wojnie przez komunistów.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

25 Kwietnia
1333 (691 lat temu)
Kazimierz III Wielki został koronowany na króla Polski w katedrze na Wawelu.
1809 (215 lat temu)
W czasie trwania wojny polsko-austriackiej miała miejsce bitwa pod Radzyminem. Broniący się w mieście Austriacy zostali zmuszeni do odwrotu.
1885 (139 lat temu)
W Gostyczynie w województwie wielkopolskim urodził się Jan Nepomucen Chrzan prezbiter, męczennik kościoła katolickiego. Aresztowany przez Niemców6 października 1941 roku, osadzony w Forcie VII w Poznaniu. Po trzech tygodniach trafił do obozu w Dachau, otrzymał numer 28097. Zmarł z wycieńczenia 1 lipca 1942 roku.
1887 (137 lat temu)
Na Wileńszczyźnie w Łyngmianach urodził się płk Ignacy Oziewicz ps. „Czesław”, „Cze­sła­w­ski”, oficer Wojska Polskiego, pierwszy Komendant Główny NSZ.
1920 (104 lata temu)
Rozpoczęła się ofensywa wojsk polskich tzw. wyprawa kijowska podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej.
1926 (98 lat temu)
Urodził się aktor, członek Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej Tadeusz Janczar. Walczył również w 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Zagrał m.in w takich filmach jak: „Kanał”, „Chłopi” czy „Hubal” oraz w serialu „Dom”.
1937 (87 lat temu)
W Grabównie w województwie wielkopolskim w wieku 80 lat zmarł Michał Drzymała, polski chłop, symbol oporu wobec zaborcy i germanizacyjnych praktyk stosowanych wobec Polaków przez państwo pruskie.
1949 (75 lat temu)
Swoją pierwszą sesję w Moskwie rozpoczęła Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) w składzie: ZSRR, Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, Węgry i Rumunia.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek